Warszawa to nowoczesna i dynamiczna metropolia, która – choć bezustannie się zmienia – niezmiennie szczyci się swoją bogatą historią. Bulwary nad Wisłą, parki i ogrody oraz wyjątkowe na swój sposób dzielnice miasta czekają na wszystkich zainteresowanych sztuką, historią, architekturą czy odpoczynkiem na świeżym powietrzu – także zimą. To bardzo dobry czas, by poznać chociażby miejsca znane z popularnych filmów i seriali, ponieważ Warszawa jest także filmową stolicą Polski. Wiele miejskich planów filmowych można odwiedzić mimo pandemicznych ograniczeń: to parki, ogrody i inne miejsca publiczne, które można poznawać pozostając na świeżym powietrzu.
miniprzewodnik do pobrania (pdf)
Propozycje filmowych szlaków i miejsc
Tytuł filmowej stolicy zobowiązuje: na poznawanie najpopularniejszych obiektów i terenów znanych z dużego i małego ekranu nie wystarczy nawet jeden dzień! Ale odwiedzenie najbardziej znanych planów z filmów Barei, które rozrzucone są po całej Warszawie, może się udać: wieżowiec Intraco II („Miś”), Dworzec Gdański („Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”), Trasa Łazienkowska („Poszukiwany, poszukiwana”), blok na Ursynowie przy Grzegorzewskiej 3 („Alternatywy 4”) czy Łazienki Królewskie („Zmiennicy”) – to niezła wycieczka po całym mieście.
W wielu polskich filmach kluczowym „bohaterem” jest Pałac Kultury i Nauki – jego budowa stała się na przykład ważnym elementem fabuły filmu „Rewers”. Wnętrza „Pekinu” można zobaczyć w pierwszym odcinku serialu „Osiecka” (dość nieszczęśliwie, ponieważ akcja rozgrywa się w roku 1952, czyli wtedy, gdy… rozpoczęła się budowa pałacu, oddanego do użytku w 1955 r.) czy w „Dziewczynach do wzięcia” Janusza Kondratiuka. PKiN pojawia się też m.in. w serialu „Ekstradycja”, „Misiu”, filmie „Europa, Europa” Agnieszki Holland czy „Killerze”.
Piękne spacery można odbyć po takich miejscach wybieranych przez filmowców na plenery jak Ogród Saski („Och, Karol”, „Mój Nikifor”), Dworzec Gdański i okolice („Różyczka”), Most Świętokrzyski („Nigdy w życiu!”) czy Nowa Praga („Pianista”, „Korczak”).
Więcej o miejscach filmowych Warszawy można przeczytać w naszym artykule WARSZAWA. SET (JETTING) W WIELKIM MIEŚCIE.
Wielbiciele X Muzy mogą też wybrać się na wyprawę szlakiem kultowych kin – KULTOWE KINA WARSZAWY.
Spacery nie tylko filmowym szlakiem
Choć w czasie pandemii muzea pozostają zamknięte, wybrane instytucje zdecydowały się na organizację rodzinnych spacerów na świeżym powietrzu.
13.01.2021 r. o godz. 11.00 i 13.00 – Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej zaprasza na spacer po wystawie plenerowej Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
14.01.2021 r. o godz. 12.00 – Mauzoleum Walki i Męczeństwa organizuje spacer śladami zamachu na Kutscherę.
15.01.2021 r. o godz. 10.00 – Muzeum Więzienia Pawiak proponuje wspólny spacer śladami warszawskiego Pawiaka.
Szczegóły dotyczące warunków uczestnictwa oraz zapisów zostaną opublikowane na stronie Muzeum Niepodległości.
13 i 15.01.2021 – Muzeum Warszawy zaprasza na odpłatne warsztaty online organizowane dla rodzin; szczegóły na stronie Muzeum.
Coś na ząb
Warszawa to raj dla amatorów dobrej kuchni. Można znaleźć tu zarówno restauracje z gwiazdką Michelin, jak i bary mleczne czy lokale serwujące dania z całego świata. Mimo pandemicznych obostrzeń wiele z nich wciąż działa i oferuje dania na wynos.
Amatorzy słodkości powinni wybrać się do cukierni Antoniego Bliklego (ul. Nowy Świat 33; codziennie w godz. 9-21) oraz pijalni czekolady Wedla (ul. Szpitalna 8; codziennie w godz. 11-19).
Więcej o warszawskich kulinariach można przeczytać w inspirującym ebooku „Warszawa Kulinarna”.
Warto odwiedzić podczas zimowych spacerów!
Warszawa to miasto, w którym atrakcje można napotkać na każdym kroku. Oto niektóre z nich, dostępne mimo pandemicznych ograniczeń:
• Zamek Królewski, który został odbudowany po II wojnie światowej. Zwiedzając jego wnętrza można zobaczyć m.in. królewskie trony i insygnia oraz obrazy Rembrandta, Canaletta i Matejki. Zamek, wraz z całą warszawską Starówką, znajduje się na Liście Dziedzictwa Światowego UNESCO. Zamek pojawiał się też niejednokrotnie w filmach, zwłaszcza głośnych dokumentach o jego odbudowie. Stał się też tłem jednej ze scen piątego odcinka serialu „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego (w wersji kinowej „Krótkiego filmu o zabijaniu”), gdy główny bohater pokazany na zbliżeniu rusza nagle spod kolumny Zygmunta, by przegonić gołębie.
ogrody Zamku Królewskiego – codziennie 10.00-18.00
Zobacz też:
ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE
OGRODY ZAMKU KRÓLEWSKIEGO W WARSZAWIE
Taras widokowy przy św. Annie
pon-pt: 10.00-16.00, weekendy: 11.00-18.00
Uwaga: godziny zamknięcia orientacyjne, zależą od zainteresowania zwiedzających, w ładne weekendy otwarte dłużej
Łazienki Królewskie
park – codziennie od 6.00 do 20.00
od zmroku iluminacja Alei Chińskiej (od Agrykoli do Gagarina) – świetliste pary w strojach z epoki
Wilanów park codz. 9.00-15.00
Królewski Ogród Światła codz. 16.00-21.00, soboty do 21.30
dodatkowo Ogród Różany, dolny ogród i karuzela
weekendy i terminy świąteczne sprzedaż tylko online!!!
Zobacz też: KRÓLEWSKI OGRÓD ŚWIATŁA Z OGRODEM RÓŻANYM W WILANOWIE
mappingi piątki, soboty, niedziele, święta
16.30 – „Rok w Arktyce” – PREMIERA 2020
17.30 – „Bajka o królewskiej wydrze”, 9:02 min.
18:30 – „Ad Solem”, 11 min. – PREMIERA 2020
19.30 – „W Wilanowie król jest jeden”, 8:32 min.
20.30 – „Powrót króla”, 14:17 min.
6 stycznia – 16.00-21.00 dodatkowo mappingi (cena weekendowa 30/10zł)
• Pałac Kultury i Nauki – to ikona polskiej stolicy i doskonały punkt orientacyjny. Po obejrzeniu socrealistycznych wnętrz obiektu, warto wybrać się na taras widokowy na XXX piętrze, skąd rozpościera się jedyna w swoim rodzaju panorama Warszawy.
Taras w PKiN
codziennie – 10.00-20.00
31 grudnia – 10.00-15.00
1 stycznia – 12.00-20.00
Gdzie szukać informacji
Informacja turystyczna Warszawska Informacja Turystyczna – działa obecnie tylko mailowo i telefonicznie!
info@warsawtour.pl
tel. 503 033 720
Jak dojechać spoza Warszawy:
– samochodem, pociągiem (Koleje Mazowieckie, Warszawska Kolej Dojazdowa, PKP Intercity), autobusem (m.in. Neobus, Flixbus, Polonus)