PODRÓŻE

KRÓLEWSKI OGRÓD ŚWIATŁA ZNÓW ROZKWITŁ W WILANOWIE

Wirująca Świetlna Karuzela, Ogród Różany, nowe mappingi – magiczny Królewski Ogród Światła jak co roku przyciąga do Wilanowa fantastycznymi świetlnymi instalacjami, wśród których jest w tym roku kilka nowości. Organizatorzy stopniują napięcie: od 10 października można podziwiać nowe mappingi. Na początek grudnia zapowiadana jest premiera Ogrodu Różanego. Nie zabraknie również imprez tematycznych.

Wśród nowości jest też zmodyfikowana z powodu pandemii obsługa i organizacja wystawy – bilety można kupić wyłącznie online i w biletomatach, na teren królewskich ogrodów wpuszczane są co kwadrans grupy ograniczone do 100 osób (obowiązują maseczki i przyłbice!), a wokół Pałacu Wilanowskiego rozmieszczono mnóstwo dezynfektorów. Wszystko dla bezpieczeństwa zwiedzających oraz pracowników Muzeum Pałacu Króla Jana.

Magia światła, kolorów i dźwięku

Przejście do Królewskiego Ogrodu Światła otwiera się po zmroku. To 75-metrowy świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewa muzyka klasyczna. Na dziedzińcu czeka rozświetlona pergola strzeżona przez orły, za którą rozpościera się Zimowy Ogród Króla. Można w nim spacerować aleją obsadzoną pnączami i podziwiać rozkwitające światłem drzewka pomarańczowe, a tuż obok – zrobić sobie zdjęcie w świetlistej ramie z pałacem w tle.

Jak co roku niespodzianki Królewskiego Ogrodu Światła będą odkrywane stopniowo. Największa z nich zachwyci na początku grudnia. Wówczas rozbłyśnie kolejna część wystawy – Ogród Różany.

W tym roku debiutuje też Świetlna Karuzela. To przepiękna, zaprojektowana w prawdziwie królewskim stylu instalacja, mieniąca się setkami ciepłych świateł ożywionych chłodnymi błyskami. Idealne dopełnienie najnowszej edycji ogrodu. Została skonstruowana tak, aby rozświetlać przestrzeń nawet wtedy, gdy nie będzie się poruszała. A gdy ręcznie wprawi się ją w ruch, rozbłyśnie mocniej dzięki ponad 25 000 ekologicznych diod eko-LED. To oznacza, że każdy z odwiedzających może rozświetlić część pałacowych ogrodów własnoręcznie! Karuzela z siedzeniami w kształcie świetlistych łabędzi może być wyjątkową scenografią dla niezwykłych zimowych ujęć.
Proszę się nie martwić o zużycie prądu: cała wilanowska wystawa świetlna wykorzystuje pół miliona profesjonalnych energooszczędnych diod eko-LED, które pobierają osiem razy mniej energii niż tradycyjne żarówki.

Organizatorzy przygotowali również nowe, ekscytujące mappingi, które są jak co roku wyświetlana na fasadzie budynku pałacu króla Jana III Sobieskiego. Mapping to trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk. Prezentacje na fasadzie królewskiej rezydencji pozwalają wykorzystać jej elementy architektoniczne do stworzenia iluzji ożywienia budynku i mieszkających w nim wspomnień. Podczas mappingów w oknach pałacowych pojawiają się m.in. król Jan III i królowa Marysieńka, a widzowie stają się świadkami wjazdu monarszego orszaku oraz pokazu tańców dworskich.

Specjalne atrakcje zapowiadane są na Mikołajki i Walentynki, kiedy w pałacowych ogrodach odbędą się imprezy tematyczne. Ale najważniejsze w tym roku jest bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Królewski Ogród Światła będzie działał w tym roku zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, którego zalecenia zostały ściśle wdrożone.

W trakcie godzin otwarcia wystawy nie będą działały kasy stacjonarne. Wejściówki będzie można kupić on-line albo w biletomatach.

Po wprowadzeniu od 10 października w Warszawie tzw. żółtej strefy w każdej godzinie na teren wystawy będzie mogło wejść maksymalnie 400 gości. Będą oni wpuszczani w grupach po 100 osób co kwadrans. Do dyspozycji zwiedzających, którzy cały czas muszą mieć na twarzach maseczki albo przyłbice, będzie duża liczba profesjonalnych dezynfektorów.

Dlaczego warto tu przyjść, mimo pandemii? – Oprócz dużej dawki niezapomnianych wrażeń, zapewniamy również niezwykle ważne obecnie zwiększanie odporności organizmu na świeżym powietrzu – mówi Grzegorz Mazur, kierownik Działu Rekonstrukcji Historycznej i Sprzedaży w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. – Zdajemy sobie sprawę, że spacer oświetlonymi alejami przyciąga tysiące ludzi. Właśnie z myślą o ich bezpieczeństwie oraz zachowaniu dystansu społecznego, w tym roku wprowadziliśmy specjalne środki ochrony. Wszystko po to, by nasi goście czuli się spokojnie i pewnie podczas wizyty w ogrodach wilanowskich – zapewnia Mazur.

Królewski Ogród Światła w Wilanowie można zwiedzać każdej zimy od 2013 r. Do tej pory odwiedziło go ponad milion gości. W tym sezonie będzie go można odwiedzać praktycznie codziennie do końca lutego przyszłego roku.

Facebook