Kto kocha dobre lokalne produkty i możliwość degustacji domowych przetworów, szykuje się właśnie do wyjazdu do Sokołowa Podlaskiego, gdzie w niedzielę 28 października odbędzie się Turniej Smaków. To jedno z kilku cyklicznych wydarzeń organizowanych na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego.
TURNIEJ SMAKÓW
Impreza, która odbędzie się w Sokołowskim Ośrodku Kultury od godz. 10.00 do 15.00, ma kilka bardzo kuszących podniebienie atrakcji. Po pierwsze – tytułowy turniej, czyli konkurs kulinarny na potrawę jesienną oraz zestaw deserowy z kruchym ciastem i konfiturą. Po drugie – kiermasz gastronomiczny, który jest idealną okazją do zrobienia zdrowych zapasów na zimę: miodów, domowych przetworów, soków i syropów, ziół, ziołowych herbat oraz wielu lokalnych i regionalnych specjałów. Po trzecie – w trakcie Turnieju Smaków odbywają się pokazy kulinarne i degustacje.
Podczas tegorocznej imprezy będzie można wziąć udział w dwóch smakowitych pokazach kulinarnych: z przepisów Marcjanny Oborskiej z XIX wieku oraz w pokazie „Ziemniak na słodko”. Potrawy przygotuje i opowie o nich Joanna Jakubiuk, znawczyni kuchni regionalnej, miłośniczka ziemniaka i pierogów, współzałożycielka Convivium Slow Food Podlasie. Podczas Turnieju będzie można również kupić najnowszą książkę Joanny Jakubiuk „Ziemniak. Wszystko czego nie wiecie o ziemniakach i 60 lokalnych przepisów”.
Udział w turnieju Smaków i w imprezie kulinarnej jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich. Organizatorami są: Sokołowski Ośrodek Kultury oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski
MIASTO SŁODKOŚCI
Wizyta w Sokołowie Podlaskim, najstarszym mieście na historycznym Podlasiu, to dobra okazja, żeby poznać dzieje i najciekawsze miejsca tej okolicy. Sokołów otrzymał prawa miejskie w 1424 r. od księcia Witolda, ponieważ teren, na którym leży miasto, był niegdyś częścią Litwy.
Od dwóch stuleci miejscowość słynie ze słodkości. W XIX wieku Elżbieta Hirschmann założyła tu prężnie działającą Cukrownię „Elżbietów”, jedną z największych w Królestwie Polskim. Obecnie, po rewitalizacji, na terenie dawnej cukrowni znajduje się park przemysłowy udostępniony mieszkańcom i turystom. Latem odbywają się na jego terenie imprezy plenerowe, a miłośnicy industrialnych klimatów mogą zwiedzać budynki dawnej fabryki. Najświeższą atrakcją tego miejsca jest stworzony w sierpniu 2018 r. wielkoformatowy mural przedstawiający historię sokołowskiej firmy.
Sokołów do dziś słynie ze słodkich smaków, znakiem firmowym miasta są ciasteczka Sokołki wypiekane w lokalnej cukierni przy ul. Długiej 64. Miejscowe i regionalne słodkości, głównie ciasta i ciasteczka, będą też serwowane podczas Turnieju Smaków w Sokołowskim Ośrodku Kultury.
W Sokołowie zachowało się jeszcze jedno miejsce związane z Elżbietą Hirschmann z Lorentzów – wybudowany przez nią pałac, obecnie Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II, siedziba Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Budynek jest otoczony pięknym parkiem z pomnikami przyrody, jeśli pogoda dopisze, warto tam zajrzeć, by pożegnać ostatecznie tegoroczną złotą polską jesień.
Sokołów Podlaski położony jest przy historycznym trakcie pocztowym Warszawa – Wilno, zwanym Wielkim Gościńcem Litewskim. Położenie na tej uczęszczanej od wieków trasie było głównym motorem rozwoju miasta. W okolicy nie brakuje miejsc, które też warto odwiedzić przy okazji wizyty w tym rejonie. Miłośnicy kuchni regionalnych mogą skosztować mazowieckich specjałów w Gościńcu Goździejewskim, po drodze warto też odwiedzić Liw z Muzeum Zbrojownią na Zamku, a najmłodsi podróżnicy na pewno chętnie poznają bliżej lokatorów Zwierzyńca Eurostruś w Borzychach lub Stadniny Koni Nowa Wieś Kosowska.