PODRÓŻE

SZYDŁOWIEC. MIEJSCE NA AKTYWNY WYPOCZYNEK

Szydłowiec to miejscowość, którą wielu turystów kojarzy głównie z zabytkami. Na przyjezdnych czekają tutaj: późnorenesansowy ratusz z I połowy XVII wieku, który pełni funkcję siedziby władz miejskich, kościół św. Zygmunta z początku XVI wieku oraz zamek z XVI wieku – renesansowa rezydencja założycieli i właścicieli miasta – Szydłowieckich i Radziwiłłów. Z dwiema ostatnimi budowlami wiążą się nie tylko ciekawostki historyczne i architektoniczne, ale również lokalne legendy i anegdoty.

Ale poza historią lepiej i mnie j znaną, Szydłowiec ma jeszcze jedno bogactwo – miejsca, w których można spędzić czas aktywnie i to nie tylko latem!

Szydłowiecki renesans i gotyk

Zamek w Szydłowcu to renesansowa siedziba magnacka wybudowana z miejscowego piaskowca. Jego budowę rozpoczął w XV wieku marszałek królewskiego dworu Stanisław Szydłowiecki, a prace kontynuował jego syn Mikołaj. Historia rodu Szydłowieckich, a właściwie Odrowążów,przetrwała nie tylko w historycznych murach, ale też w anegdocie. Podobno bracia Mikołaj i Krzysztof Szydłowieccy grali kiedyś w karty z Zygmuntem Starym, który chyba bardzo lubił wygrywać, bo w pewnym momencie pokazał graczom dwa króle i oświadczył, że ma ich trzy, bo dorzuca siebie. Na to jeden z Szydłowieckich wyłożył dwa walety i zgarnął pulę, twierdząc, że razem z bratem ma karetę, bo pozostałe dwa walety to oni.

Co w tej opowieści może być prawdą? Na pewno to, że Szydłowieccy mieli z królem Zygmuntem Starym niezłe układy: udało im się uzyskać od polskiego władcy dla Szydłowca przywileje na dwa jarmarki, cotygodniowy targ i skład żelaza. Zyskali w ten sposób w regionie monopol na ten cenny towar. To dopiero była wygrana!

Bracia zmarli bez męskich potomków w roku 1532, jeden w Szydłowcu, drugi w Krakowie, zamek stał się po kilkunastu latach własnością Radziwiłłów, a w wieku XIX Anny z Zamoyskich Sapieżyny, czyli pozostawał całe wieki w rękach najbogatszych w Rzeczpospolitej rodów magnackich. Przez lata doczekał się wielu różnych opowieści i legend, jak ta o Białej Damie, która ponoć straszy tu nocami.

Z gotycką świątynią św. Zygmunta wiąże się mniej upiorna legenda: kto odwiedzi stary kościół farny i dotknie śpiącą w świątyni marmurową niewiastę, będzie miał szczęście w miłości.

Zalew w Szydłowcu, fot. Dronspekcja

Więcej niż zabytki

Spacerowanie i inna aktywność fizyczna może zapewnić nie tylko ciekawe życie uczuciowe, ale także zdrowie. Szydłowiec zmienia się więc i poszerza ofertę turystyczną.

Jedną z głównych miejskich inwestycji jest zalew, który przeszedł gruntowną rewitalizację, a teren wokół niego zmienia się etapami w rozbudowaną bazę rekreacyjno-sportową i cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców, ale też turystów.

Do dyspozycji odwiedzających został oddany plac zabaw wraz z siłownią plenerową, aby rodzice i dzieci mogli aktywnie spędzać czas podczas wspólnej wycieczki. Miłośnicy siatkówki mogą skorzystać z dwóch boisk do uprawiania tego sportu. Ewenementem w skali regionu jest boisko do plażowej piłki nożnej. Miasto zainwestowało również w skatepark, który cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników jazdy na rolkach, deskach i hulajnogach.

Odwiedzających wita nad zalewem drewniane molo, z którego można obserwować cały akwen, a także podziwiać panoramę zabytkowej części miasta. W sezonie letnim kąpielisko strzeżone jest przez ratowników, a wypoczywający mogą korzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego.

Spacerując alejkami wykonanymi – jak szydłowiecki zamek – z piaskowca, miłośnicy natury odpoczywają wśród zieleni otaczającej cały zbiornik. A miłośnicy plenerowych spotkań nad zalewem mogą spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi w jednej z sześciu altan grillowych ze stołami, które cieszą się wyjątkową popularnością.

To jeszcze nie koniec zmian i rozbudowy tego terenu rekreacyjnego. Między drzewami pojawi się za jakiś czas bezobsługowy park linowy dla dzieci. Rozpoczęło się już tworzenie deptaka, który połączy obszar nad zalewem z zabytkową częścią miasta – rynkiem oraz zamkiem. Nową trasą wzdłuż rzeki Korzeniówki będzie można spacerować w kwietniu 2021 roku.

Wydział Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Szydłowcu

Dane kontaktowe

Punkt Informacji Turystycznej w Szydłowcu ul. Rynek Wielki 5a
48 326 20 54
Strona www
Facebook