Podróże

SZYDŁOWIEC. MIASTO, GDZIE CZAS PŁYNIE WOLNIEJ

Szydłowiec. Miasto, gdzie czas płynie wolniej – pod tym hasłem kryje się spokój małego miasteczka, w którym można odpocząć i dobrze spędzić każdą minutę. Malownicze położenie na południu województwa, fascynująca historia i wyjątkowe atrakcje turystyczne to kolejne atuty Szydłowca. Jego sercem jest renesansowy zamek położony na wyspie otoczonej parkiem.

Wnętrza dawnej siedziby rodów Szydłowieckich i Radziwiłłów wypełnia unikalna kolekcja Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Renesansowy ratusz, późnogotycki kościół św. Zygmunta oraz jeden z największych zachowanych w Polsce cmentarzy żydowski to kolejne skarby Szydłowca. Zalew z zadbanym kąpieliskiem i otaczająca miasto przyroda dopełniają obietnicę o czasie, który płynie tu inaczej niż w wielkim mieście.

Oaza dla strudzonych

Nie spiesz się. Zwolnij. Odwiedź renesansowy zamek w pięknym parku ze starodrzewem. Zajrzyj do gotyckiego kościoła. Odetchnij pełną piersią nad zalewem z widokiem na stare miasto.

To bardzo proste, a jednocześnie bezcenne propozycje. Na nich bazuje Szydłowiec, który oferuje turystom możliwość spędzenia czasu w otoczeniu fascynujących zabytków i pięknych okoliczności przyrody. Można stąd wywieźć także piękne wspomnienia ciekawych koncertów, wystaw i innych wydarzeń kulturalnych. W sezonie odbywają się tu festiwale, koncerty i jarmarki, przyciągające gości z różnych stron Polski. I każdy czuje się tutaj mile widziany, bo mieszkańcy słyną z gościnności.

Zamek w Szydłowcu, fot. UM Szydłowiec

Zamek pełen niezwykłych opowieści

Sercem miasta jest piękny renesansowy zamek z szydłowieckiego piaskowca, wybudowany na sztucznie usypanej wyspie. Budowę rozpoczął w XV w. marszałek dworu Królestwa Polskiego Stanisław Szydłowiecki, którego dzieło kontynuował jego syn Mikołaj. Po jego oraz jego brata Krzysztofa bezpotomnej śmierci, zamek stał się własnością Radziwiłłów, a w wieku XIX – Anny z Zamoyskich Sapieżyny, czyli pozostawał całe wieki w rękach najbogatszych w Rzeczpospolitej rodów magnackich. Przez lata doczekał się wielu różnych opowieści i legend, jak ta o karcianych rozgrywkach braci Szydłowieckich z królem Zygmuntem Starym, albo ta o Białej Damie, która ponoć straszy nocami w zamku.

Obecnie w budynku działa Szydłowieckie Centrum Kultury „Zamek”, Pracownia Historii Szydłowca, w której prezentowane są pamiątki opowiadające o bogatej przeszłości ponad 600-letniego miasta oraz oryginalne w skali całego kraju Muzeum Instrumentów Ludowych z kolekcją instrumentów i narzędzi muzycznych z XIX i XX wieku oraz historią kapel ludowych z całej Polski.

Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu

Inne atrakcje Szydłowca

Szydłowiecki piaskowiec, z którego powstał zamek i którym wysypane są alejki nad zalewem, powstał w czasach dinozaurów. Przy nich XVI-wieczny renesansowy ratusz to młodzieniaszek, ale z naszej perspektywy bardzo szacowna, a przede wszystkim piękna budowla. Warto się wspiąć na jego wieżę, ponieważ jest to najwyższy punkt widokowy w okolicy.

Z kościołem św. Zygmunta, perłą późnogotyckiej architektury, wiąże się ciekawa legenda: podobno osoba, która odwiedzi stary kościół farny i dotknie śpiącą w świątyni marmurową niewiastę, będzie miała szczęście w miłości!

Szydłowiecki ratusz, fot. UM Szydłowiec
Facebook