AKTUALNOŚCI

ŚNIEŻNY PŁOCK. ZIMOWA TRASA W ZOO, CHANUKA I ŚWIĄTECZNA ILUMINACJA

Zastanawiacie się czasem czy ZOO jest otwarte dla zwiedzających zimą? Oczywiście! Płocki ogród zoologiczny można zwiedzać przez cały rok, przecież wśród zwierząt egzotycznych znajdują się też i te z chłodniejszych rejonów naszej planety. Gdy tylko temperatura spada, stają się one aktywniejsze i chętniej prezentują się publiczności. I właśnie dlatego w płockim ZOO powstała Trasa Zimowego Zwiedzania z podpowiedziami, jakie zwierzęta można oglądać o tej porze roku pełnej krasie.

Ale Płock zimą to także piękne widoki ośnieżonego Wzgórza Tumskiego i skutej lodem Wisły, a w okresie przedświątecznym – jarmarki, miejskie obchody Chanuki i Wigilii oraz energooszczędna świąteczna iluminacja Starówki.

TRASA ZIMOWEGO ZWIEDZANIA W PŁOCKIM ZOO

Na Trasie Zimowego Zwiedzania można spotkać w płockim ZOO: żurawie mandżurskie, orłany, pantery śnieżne, tygrysy syberyjskie, makaki japońskie, foki szare, pandy małe czy renifery fińskie. Dla ułatwienia samodzielnego spaceru Trasą Zimowego Zwiedzania, każdy otrzymuje w kasie specjalną mapkę. Wszystkie wybiegi posiadają również dodatkowe oznaczenia. Na najmłodszych czeka też niespodzianka w postaci gry terenowej związanej oczywiście z „zimnolubnymi” mieszkańcami ogrodu. Za jej rozwiązanie ZOO przygotowało drobne upominki.

Oto wybrani bohaterowie Trasy Zimowego Zwiedzania:

Rodzina tygrysów syberyjskich, nazywanych też amurskimi. Tata Cyceron, mama Luna i sympatyczne półtoraroczne bliźnięta Timur i Tullia, które chętnie bawią się na wybiegach nawet srogą zimą. Zwierzęta te uważane są za największych przedstawicieli rodziny kotowatych i jednych z największych żyjących lądowych drapieżników. Tygrysom syberyjskim mrozy są niestraszne, gdyż w naturze żyją w Azji (głównie we wschodniej Rosji i północno-wschodnich Chinach), gdzie temperatura zimą spada do -40°C. Gatunek ten objęty jest całkowitą ochroną, a wielkość populacji szacuje się obecnie na ok. 500 osobników.

Pantery śnieżne to kolejne zwierzęta, które zimą czują się jak ryby w wodzie. Pantery, zwane też irbisami lub lampartami śnieżnymi, są kolejnym gatunkiem idealnie przystosowanym do zimowych warunków. Płockie irbisy to zżyta rodzinka złożona z taty Dextera, mamy Basiry i dwóch samców Huby i Espero (którego opiekunowie nazywają żartobliwie Bubą). W naturze irbisy zamieszkują Himalaje, Wyżynę Tybetańską i górskie pasma środkowej Azji. Wśród cech przystosowujących je do życia w zimnym górskim klimacie wymienić można: długie, gęste futro z warstwą puchu, gruby, futrzany ogon, szeroką jamę nosową, która pozwala na ogrzanie zimnego powietrza zanim dotrze ono do płuc oraz małe uszy.

Renifery fińskie, fot. płockie ZOO

Renifery fińskie to chyba najbardziej znane ze zwierzęcych symboli zimy. Pomocnicy Świętego Mikołaja w naturze zamieszkują arktyczne tereny tundry, choć ich fiński podgatunek (zwany również leśnym), którego można zobaczyć w płockim ZOO, preferuje jako siedlisko gęste lasy borealne. Jest również nieco większy niż jego tundrowy kolega. Do arktycznych mrozów renifery przystosowuje m.in. gęste futro oraz racice ułatwiające chodzenie po śniegu. W Płocku mieszka tylko niewielka część zaprzęgu świętego Mikołaja: Reni, Ferek i ciocia Mina.

Pandy małe z płockiego ZOO to para Laya i Hari. Te intrygujące zwierzęta zwane są również pandą czerwoną lub pandką rudą. Znacznie łatwiej dostrzec je zimą, gdy na drzewach nie ma liści, tam bowiem najczęściej lubią przesiadywać. Pandy przed ujemnymi temperaturami chroni gęste futro, co świetnie przystosowuje ten gatunek do zimowych warunków. Zasięg występowania pandy małej rozciąga się od Himalajów do południowych Chin. Zwierzęta te można spotkać nawet na wysokości ok. 4300 m n.p.m. Ciekawostką jest, iż panda mała jest jedyną prawdziwą pandą, a bardziej znana panda wielka należy do rodziny niedźwiedziowatych.

Niespodzianką wśród zimowych gatunków są małpy. Makaki japońskie to gatunek, którego region występowania spośród wszystkich naczelnych na kuli ziemskiej sięga najdalej na północ. Makaki zamieszkują japońskie wyspy, gdzie zimowa aura bywa na porządku dziennym, więc małpy te świetnie radzą sobie w tych warunkach. Umożliwia im to gruba pokrywa włosowa (im niższa temperatura, tym grubsze futro), dzięki której -20°C nie robi na nich wrażenia. Małpy te uwielbiają organizować sobie zimowe SPA, godzinami przesiadując w gorących źródłach. Płocka rodzinka makaków składa się z kilku starszych samic i gromadki młodych, które z radością hasają wśród śniegu i lodu.

Podczas spaceru Trasą Zimowego Zwiedzania zawsze można ogrzać się w cieplutkich Pawilonach: Herpetarium, Akwarium, Tamaryn i Marmozet oraz Ptaków Egzotycznych. Tu powita gości fauna z najcieplejszych zakątków świata!

Płockie ZOO zaprasza przez cały rok, ale zimą nie ma sobie równych!

Wzgórze Tumskie zimą

PŁOCKIE KLIMATY ŚWIĄTECZNE 2022

MIKOŁAJKI NA STARÓWCE

Klimat zimowych świąt przybywa do Płocka wraz ze świętym Mikołajem. 6 grudnia rozbłysnie na Starówce świąteczna iluminacja, odbędą się Mikołajki przed Ratuszem, a na Starym Rynku wystartuje miejskie lodowisko z wypożyczalnią łyżew.

CHANUKA W MUZEUM ŻYDÓW MAZOWIECKICH

Chanuka w Muzeum Żydów Mazowieckich rozpocznie się 18 grudnia po zachodzie słońca i potrwa do zmroku 26 grudnia. To święto upamiętnia cud ze światłem w roli głównej z czasu, gdy powstańcy żydowscy pokonali liczniejsze i świetnie uzbrojone siły grecko-syryjskie.
Zapalenie pierwszej świecy chanukowej zaplanowano na godz. 15.00.

W innych oddziałach Muzeum można wziąć udział w warsztatach świątecznych do wykupienia dla grup zorganizowanych. Można dowiedzieć się, co to jest podłaźniczka i jak ją wykonywano w dwudziestoleciu międzywojennym. Wzory, które wykorzystywane będą z do dekorowania podłaźniczki pochodzą z książki „Choinka polska” autorstwa Marii Gerson-Dąbrowskiej. Kolejna świąteczna ozdoba, którą można poznać na zajęciach organizowanych w spichlerzu na dziale etnografii to światy z opłatka. Podczas warsztatów można dowiedzieć się, skąd się wziął opłatek, co symbolizuje i jak zrobić z niego ozdobę zwaną światem.

Facebook