AKTUALNOŚCIPODRÓŻE

RETRO WARSZAWA. WIZYTA W STOLICY SPRZED STU LAT

Podróże w czasie stały się możliwe! Można to sprawdzić w niezwykłej przestrzeni Art Box Experience w odnowionej Fabryce Norblina w Warszawie, gdzie na styku technologii cyfrowej, sztuki, nauki i rozrywki powstają unikalne multisensoryczne widowiska. Pierwsze z nich – wystawa „Retro Warszawa” – przenosi widzów do pełnej gwaru, muzyki i kolorów stolicy sprzed 100 lat. To pierwsza tego typu przestrzeń w Polsce, która w wykorzystuje nowe technologie w taki sposób.

Warszawa przed II wojną światową była miastem fascynującym, wielowymiarowym i różnorodnym kulturowo. Wiemy o tym z dokumentów, literatury, archiwalnych zdjęć, pocztówek i filmów. Ten barwny, tętniący życiem świat, o unikalnym kolorycie i pięknej architekturze odszedł bezpowrotnie. „Retro Warszawa” to pełna wrażeń podróż w czasie i przestrzeni pozwalająca ponownie się w nim zagłębić. Niczym wehikuł czasu przenosi nas na kilkadziesiąt minut do przedwojennej stolicy, zanurzając widzów w ożywione cyfrowo obrazy, wyraziste kolory, muzykę i dźwięki codziennego życia.

– Multisensoryczna ekspozycja w Art Box Experience, jedynej w Polsce przestrzeni pozwalającej na przygotowanie tego rodzaju pokazów, przygotowana została z wykorzystaniem archiwalnych materiałów starannie dobranych przez varsavianistów, muzealników i ekspertów z dziedziny edukacji.
Joanna Kowalkowska, założycielka i prezeska Art Box Experience

Nad jakością produkcji czuwali specjaliści znani ze spektakularnych realizacji wizualnych, współpracujący między innymi z Platige Image. Dzięki zintegrowanemu systemowi ekranów oferujących najwyższą jakość obrazu, zwiedzający zobaczą codzienne życie Warszawiaków w czasach, gdy po ulicach jeździły dorożki, po niebie przelatywały dwupłatowce, rozbrzmiewały piosenki Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga, a w kinach grano „Zapomnianą melodię”. Ścieżkę dźwiękową wystawy opracował i nagrał Jan Emil Młynarski, który skorzystał z tak zaskakujących instrumentów jak piła czy banjo. Znajdą się na niej odgłosy miasta, gwara warszawska, rozmowy w jidysz oraz warszawskie melodie.

– Stare fotografie i filmy zostały oczyszczone, poddane rekonstrukcji i koloryzacji, a następnie zmontowane w dynamiczny pokaz przy użyciu najnowszych technologii i sztucznej inteligencji.
Piotr Sikora, założyciel Art Box Experience i twórca wystawy

Zwiedzanie wystawy przebiega według zaplanowanego porządku prowadzącego przez sale, w których na widza czekają kilkuminutowe sekwencje zdjęć i filmów. Przechodząc przez kolejne przestrzenie, poznamy różne oblicza Warszawy z okresu międzywojennego.

Autorzy „Retro Warszawy” skupiają się na codziennym życiu ulicy, ukazując mieszkańców i przyjezdnych podczas pracy, rozrywki, spacerów w parkach i potańcówek nad Wisłą, przedstawiają też szerokie plany architektoniczne – plac Unii Lubelskiej, Zamek Królewski, Plac Piłsudskiego, rozbiórkę Soboru św. Aleksandra Newskiego – czy nieistniejący już budynek Wielkiej Synagogi.

Pojawiają się warszawskie postacie: gazeciarze i majdaniarze, żydowscy kupcy i chasydzi, policmajstrzy patrolujące ulice i apasze, eleganckie damy i szykowni kawalerowie. Przyglądamy im się z bliska, a oni spoglądają na nas z ciekawością. Zaglądamy do biednych dzielnic, gdzie życie nie było tak eleganckie i światowe jak w centrum. Uliczni rzemieślnicy i grajkowie, przytułki, targ na Kercelaku z przekupkami i handlarzami przywołują charakterny klimat stolicy robotników zapewniających siłę pracującą rozwijającego się miasta. Wyraźnie widoczne są szyldy reklamowe na kamienicach i tramwajach.

Z bliska oglądamy budowę Prudentialu, pierwszego drapacza chmur w Warszawie, ikoniczne budynki stolicy: Bank Gospodarstwa Krajowego, Muzeum Narodowe. Poznajemy także przedwojenne otoczenie Fabryki Norblina – fabryczki i zakłady, na których miejscu powstaje dziś technologiczny hub na Woli i nowe warszawskie city.

Szczególne miejsce zajmuje sala poświęcona Fabryce Norblina. Tutaj robotnicy przychodzą na poranną zmianę, za chwilę maszyny ruszą pełną parą. Na zakończenie zasiądziemy w słynnym kinie Splendid. Wystawę zamyka sekwencja zdjęć i filmów wraz z aleją sław ówczesnego kina,, a także ówczesne plakaty, reklamy i pocztówki.

– W Fabryce Norblina kontynuujemy kulturalną spuściznę pierwszych jej właścicieli, rodziny Norblinów i Wernerów, którzy byli nie tylko wielkimi pasjonatami sztuki ale też wspierali wszelkie kulturalne inicjatywy. To dla nas ważne dziedzictwo, dlatego chętnie podejmujemy współpracę z artystami i udostępniamy nasze przestrzenie by rozwijać wrażliwość na sztukę. Teraz Fabryka Norblina otwiera się na zupełnie nowe doświadczenia będące dziełem pasjonatów z ART BOX EXPERIENCE, twórców niezwykłej multisensorycznej galerii, która odmieni kulturalne i rozrywkowe życie Warszawy. Fabryka Norblina jest pierwszym w Polsce miejscem, gdzie zobaczyć będzie można niesamowite pokazy sztuki na światowym poziomie, pełne wizualnych i dźwiękowych wrażeń dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Inauguracyjna wystawa Retro Warszawa oparta jest na archiwalnych filmach sprowadzonych prosto z Paryża i Nowego Jorku, ale też na pamiątkach związanych z historią samej Fabryki. Częścią wystawy będzie bowiem kolekcja zdjęć, którą zakupiliśmy od rodziny Wernerów – przedwojennych właścicieli zakładów.

Kinga Nowakowska, członkini zarządu i dyrektor operacyjna Grupy Capital Park

W Art Box Experience przedwojenna Warszawa ożywa na powierzchni 800 m2 za pomocą systemu kilkudziesięciu najnowocześniejszych projektorów i zintegrowanych ruchomych ekranów. Każdy z odwiedzających może doświadczyć pełni wrażeń. Wizualnych, dzięki wysokiej rozdzielczości 4K, i dźwiękowych, co zapewnia precyzyjnie skonfigurowany system punktowego nagłośnienia w szerokim spektrum częstotliwości.

Wystawa jest dostępna dla publiczności od 25 marca. Bilety są w sprzedaży na Ticketmaster.pl. Więcej informacji: www.artboxexperience.pl

Facebook