AKTUALNOŚCI

RADOM ART NIGHT

Radom nocą, fot. UM

Szykuje się niesamowita noc w Radomiu. Po zmierzchu będą wędrowali po mieście, pojedynczo i stadami, fosforyzujący przedstawiciele gatunku pochłaniaczy kultury. W trakcie podróży zanurzą się wirtualnie w malarstwie Zdzisława Beksińskiego, zobaczą, jak powstaje luminescencyjne graffiti i obejrzą niesamowite widowisko łączące pokaz ognia, świateł, iluzji optycznych i występów szczudlarzy. Nie zabraknie wykonywanej na żywo muzyki alternatywnej i eksperymentalnej, a całość – po zgłębieniu tajemnic szemranego Radomia – zakończy silent disco w jednym z zaułków.

Wszystkie te niezwykłe wydarzenia to elementy programu pierwszej z dwóch nocy akcji Radom aRt Night – nowej cyklicznej imprezy, która właśnie trafiła do programu letnich wydarzeń w mieście. Pierwsza odsłona skupiona na sztuce nowoczesnej już 24 maja, a druga, nawiązująca do historii i prehistorii – 13 września.

PROGRAM Radom aRt Night – 24.05.2019

Nocną wyprawę warto zacząć od nałożenia barw niewojennych: plam naniesionych farbką luminescencyjną, które oznaczają przynależność do plemienia nocnych pochłaniaczy kultury. A potem: jazda w miasto!

W foyer Radomskiej Orkiestry Kameralnej przechodnie wkroczą w świat malarstwa Dariusza Stelmacha, co będzie swoistym intro do wirtualnego spaceru po niepokojących wizjach Zdzisława Beksińskiego („De Profundis – Beksiński w wirtualnej rzeczywistości” – ideą projektu jest udostępnienie miłośnikom malarstwa nowej formy dialogu ze sztuką; indywidualne okulary VR izolują widza od otoczenia zewnętrznego, pozwalając na osobistą podróż w głąb przestrzeni obrazów). Akcja od godz. 20.00.

W przestrzeni deptaka przed Urzędem Miejskim powstawać będzie luminescencyjne graffiti, w nietypowe działania zostanie też włączony DJ JK, czyli Jan Kochanowski.

Na Placu Corazziego, po zmroku, o godz. 20.45 rozpocznie się niesamowite w warstwie wizualnej, choreograficznej i muzycznej widowisko „Muzykant” Teatru Avatar – produkcja z widowiskową reżyserią świateł, pokazem ognia, użyciem świateł UV, iluzji optycznych, umiejętności szczudlarskich. Piękny, dynamiczny i plastyczny spektakl. Iluzje optyczne w wykonaniu Sebastiana Frodymy – finalisty programu Mam Talent.

W muszli koncertowej w parku im. Tadeusza Kościuszki zabrzmi muzyka elektroniczna, eksperymentalna, alternatywna i psychodeliczna: najpierw (ok. godz. 21.15) w wykonaniu radomskiej formacji Mijagi, później (ok. godz. 22.30) zespołu Wczasy. Znawcy twierdzą, że ich muzyka jest jak niskobudżetowe wakacje – nieprzewidywalna. Raz uderzają zimną falą lub synth-popowym przebojem w stylu lat 80., innym razem nostalgiczną gitarową piosenką przywołującą wspomnienia z lat 90., nie stronią także od shoegazowych faktur.

O godz. 22.00 wystartuje spacer „Szemrany Radom” – po zakamarkach, zaułkach i miejscach, w których studzienki ściekowe i mury mogą opowiedzieć niejedną mrożącą krew w żyłach historię. Koniec planowany o północy, a dalsze nocne spacery już na własną odpowiedzialność 😉

Finałem majowej odsłony Radom aRt Night (od godz. 23.30) będzie silent disco w klimatycznej przestrzeni zaułka klubowego przy ul. Skłodowskiej-Curie 4, pierwsza tego typu impreza taneczna w mieście.

Kto za tym stoi? Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr” i Stowarzyszenie Droga Mleczna, a cała akcja wpisuje się w program związany z zaszczytnym tytułem, który Radom otrzymał od Samorządu Województwa Mazowieckiego – Stolica Kultury Mazowsza 2019.

WAŻNE!!!
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!

fot. UM Radom
fot. UM Radom
Facebook