Aktualności

JARMARK KURPIOWSKI W MYSZYŃCU

fot. RCKK Myszyniec

Jarmark Kurpiowski w Myszyńcu jest wielkim świętem kurpiowszczyzny: samych artystów tworzących kurpiowską sztukę ludową przyjeżdża co roku około 500! Są to zarówno śpiewacy, tancerze i muzycy uczestniczący w przeglądzie zespołów ludowych, kapel, solistów i grup śpiewaczych z terenu Kurpiowszczyzny (a dokładniej – z Kurpiowskiej Puszczy Zielonej), jak i gawędziarze, a także mistrzowie oraz czeladnicy takich dziedzin twórczości jak haft, koronka, wycinanka, bibułkarstwo, rzeźba, ceramika, wyplatanie z wikliny oraz pieczywo obrzędowe.

Jeśli ktoś sądzi, że ulepienie z ciasta zwierzątka domowego lub dziko żyjącego jest łatwe, powinien spróbować swoich sił na warsztatach przygotowywania obrzędowego pieczywa. Nie brakuje też najmłodszych adeptów unikalnego dziedzictwa kulturowego, dzięki którym umiejętności odtwarzania i tworzenia kurpiowskich wzorów powędrują w czasie do kolejnych pokoleń.

19 maja 2019 r. odbędzie się jubileuszowa – XXX edycja Jarmarku Kurpiowskiego. Na stoiskach nie zabraknie kurpiowskiego rękodzieła oraz produktów lokalnych i tradycyjnych kurpiowskich specjałów jak łagodniak, fafernuchy czy psiwo kozicowe – lekko sfermentowany napój jałowcowy.

Impreza w Myszyńcu ma swój klimat i swoją duszę. Na gości czeka mnóstwo niezapomnianych wrażeń oraz niespotykana gdzie indziej gościnność i serdeczność. A i czas płynie tu jakby wolniej, za to – pełniej.

Program Jarmarku Kurpiowskiego 2019
Amfiteatr RCKK w Myszyńcu
19 maja 2019, godz. 10.30-17.30

10.30 – Msza Święta w Bazylice Mniejszej w Myszyńcu
11.30 – Korowód uczestników ulicami Myszyńca do Amfiteatru RCKK
12.00 – Uroczyste otwarcie imprezy
12.30 – 16.00 – Prezentacje sceniczne
14.00 – Ogłoszenie wyników konkursu „Ocalić od zapomnienia”
16.00 – Koncert Susanny Jary z zespołem
17.00 – Ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród
17.30 – Zakończenie imprezy

Facebook