Aktualności

POZNAJ WISŁĘ OD STRONY WISŁY. KAJAKIEM LUB ŁODZIĄ PO WARSZAWIE

Ostatnie wakacyjne dni można spędzić nad Wisłą łącząc rekreację kajakarską albo rejs wypoczynkowy ze zdobyciem wiedzy o unikatowej nadwiślanej przyrodzie. Udział w spływach i rejsach – dzięki współfinansowaniu przez warszawski Ratusz – jest bezpłatny, trzeba się tylko zapisać.

Kajaki z warsztatami

Całodzienne spływy kajakowe (od 9:30 do około 15:30) pod hasłem „Zagrajmy w zielone kajaki” połączone z warsztatami przyrodniczo-ekologicznymi realizuje Fundacja AVE. Wyprawy odbywają się na różnych wiślanych trasach od Plaży Romantycznej w Wawrze po kraniec warszawskiej Wisły na Białołęce, a także z wykorzystaniem Portów Żerańskiego i Czerniakowskiego.

Liczące między 8 a 16 km trasy obejmują również odcinki Wisły poniżej i powyżej odcinka warszawskiego (na odcinku Karczew-Modlin) z zastrzeżeniem, że każda wyprawa rozpoczyna się lub zakończy w Warszawie i w przeważającej części dotyczy warszawskiego odcinka Wisły.

Do udziału zaproszeni są wszyscy niezależnie od wieku, także dzieci (pod opieką osoby dorosłej). Wyprawy zabezpieczają uprawnieni przewodnicy oraz ratownicy WOPR. W ramach każdego spotkania zaplanowano krótki instruktaż z wiosłowania i prowadzenia kajaka.

Najbliższe spływy:
– 13 sierpnia (sobota), g. 9.30 (Port Żerański-Modlin),
– 14 sierpnia (niedziela), g. 9.30 Plac Bankowy (Karczew-Port Żerański),
– 15 sierpnia (poniedziałek), g. 9.30 (Port Czerniakowski-Port Żerański).
Planowane są także spływy 20, 21 sierpnia i 4 września. Zapisy na stronie internetowej.

Kajaki na Wiśle, fot. UM Warszawa

Rejsy z przewodnikiem

W weekendy 13-14 i 20-21 sierpnia odbędą się po trzy półtoragodzinne rejsy z przewodnikiem (start godz. 13:00. 14:30 i 16:00 spod pomnika Syrenki) historyczną szkutą Dar Mazowsza organizowane przez fundację Rok Rzeki Wisły. Przewodnik w historycznym stroju przybliży tematy: „Wisła – życie rzeki w wielkim mieście” oraz „Warszawa – życie miasta przy wielkiej rzece”.

W weekendy od 13 sierpnia zaplanowano także po dwa dwugodzinne rejsy Rytmanem – tradycyjną, drewnianą, płaskodenną łodzią typu bat. Są to rejsy z przewodnikiem tematyczne związane z przyrodą, na trasie w rejonie Pawilonu Edukacyjnego Kamień. Początek o godz. 10:00 i 18:00. Zapisy przez internet. Fundacja ogłasza na swojej stronie co dwa tygodnie nową transzę rejsów z tego programu – do wyczerpania puli.

Szkuta Dar Mazowsza na Wiśle, fot. UM Warszawy
Facebook