Podróże

PAŁAC W JABŁONNIE. ULUBIONE MIEJSCE OJCA MATEUSZA

Przed wojną bywała tutaj towarzysko-polityczna śmietanka z prezydentem Ignacym Mościckim i gwiazdami sceny, w czasie kampanii wrześniowej stacjonował sztab armii „Modlin”, a po wojnie – po podniesieniu się z ruin – zaczęli to miejsce odwiedzać uczestnicy sympozjów i konferencji. Oraz liczne ekipy filmowe. Mowa o barokowo-klasycystycznym pałacu w Jabłonnie, nieopodal Legionowa.

ZOBACZ TEŻ:
6 marca 2022 r. – Pałacowe Święto Kobiet

Rezydencja, wraz z jej bogatym wyposażeniem oraz parkiem krajobrazowym w stylu angielskim, stanowi nie lada gratkę dla producentów filmowych. Mało kto pamięta, że pierwsze ekipy filmowe trafiły w to urokliwe miejsce w okresie międzywojennym, kiedy właścicielem majątku był znamienity ród Potockich.

Mowa o melodramacie Bunt krwi i żelaza, nakręconym w 1927 r. w pałacowych wnętrzach i parkowych alejach. Mimo szerokiej reklamy film nie został kinowym hitem. Filmowa sława tego miejsca przetrwała jednak wojnę, a moda na filmowanie pałacu rozkwitła w latach siedemdziesiątych.

Pałac w Jabłonnie
Pałac w Jabłonnie

Romans w rezydencji

Kto tutaj bywał! W 1975 r. Anna Seniuk jako serialowa Magda Karwowska (Czterdziestolatek) flirtowała w pałacowych salonach z profesorem Zygmuntem Koziełłą (Jan Nowicki). Reprezentacyjna sala balowa, w której regularnie odbywają się koncerty muzyki poważnej, zamieniła się przy okazji serialu M jak miłość w plan filmowy. To tutaj bowiem powstała scena ślubu Marty Mostowiak z Andrzejem Budzyńskim. Do pałacu w Jabłonnie przyjechali wtedy prawie wszyscy aktorzy pojawiający się w serialu: na czele z „młodą parą”, czyli Dominiką Ostałowską i Krystianem Wieczorkiem.

Największą chyba filmowo-serialową sławę pałac Potockich zyskał, kiedy wprowadziła się tutaj na dłużej ekipa serialu Ojciec Mateusz. Od wielu sezonów pałacowe wnętrza wraz z najbliższym otoczeniem zamieniły się bowiem w pałac arcybiskupa, gdzie tytułowy bohater (Artur Żmijewski) zjawia się na wezwanie roztropnego hierarchy.

Co tydzień kilka milionów widzów może podziwiać piękną bryłę ziemiańskiej rezydencji i jej zabytkowe wnętrza. Trudno o skuteczniejszą reklamę! Kiedy pod koniec osiemnastego wieku inny biskup – prymas Michał Poniatowski, brat króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – wybudował w Jabłonnie swoją siedzibę, nie mógł przypuszczać, że prawie 250 lat później wprowadzi się tutaj inny (serialowy) purpurat.

Pałac w Jabłonnie

J-23 znowu nadaje

Dawny majątek Potockich w Jabłonnie to nie tylko pałac z klasycystycznymi wnętrzami, bogatą włoską sztukaterią i nawiązującymi do epoki meblami. Otaczający budowlę kilkudziesięciohektarowy park przecinany jest licznymi alejami spacerowymi i ścieżką przyrodniczą z okazami starych dębów, klonów, lip i topoli. W sam raz na rodzinne spacery i chwilę wyciszenia. Schowana w parku, pamiętająca czasy historycznych właścicieli oranżeria, także miała swoje filmowe epizody.

Reżyser Patryk Vega wykorzystał ją w filmie sensacyjno-wojennym Hans Kloss: Stawka większa niż śmierć, gdzie udawała hiszpańską rezydencję hitlerowskiego zbrodniarza wojennego. Do Jabłonny przyjechał wtedy legendarny agent J-23 ze Stawki większej niż życie, czyli Stanisław Mikulski.

Pałac jest własnością Polskiej Akademii Nauk, służy jako ośrodek sympozjów, konferencji i wypoczynku (nie przez przypadek stanowił przez pewien czas letnią rezydencję króla Stanisława Augusta Poniatowskiego). W kompleksie pałacowym działa restauracja i kawiarnia, a w pałacowej oficynie znajduje się hotel. Zajrzyjcie także na stronę pałacu, aby zobaczyć najbliższy plan koncertów.

Spacer po królewskiej rezydencji

Sala Balowa pałacu w Jabłonnie – M jak miłość,
Park krajobrazowy wokół pałacu oraz wnętrza rezydencji – Ojciec Mateusz,
Oranżeria – Hans Kloss: Stawka większa niż śmierć,
Oficyna pałacowa – Czas honoru.

Marek Szymański

ZOBACZ TEŻ:
JABŁONNA – URZĄD GMINY W KARCZMIE I NAUKOWCY W PAŁACU
JABŁONNA. WŁOSKI PORZĄDEK I POLSKA KUCHNIA

Dane kontaktowe

Pałac w Jabłonnie, Dom Zjazdów i Konferencji PAN
Pałac w Jabłonnie, Dom Zjazdów i Konferencji PAN 05-110 Jabłonna, ul. Modlińska 105
+ 48 22 782 44 33
Strona www
Facebook