Inscenizacje historyczne w Ossowie i Płocku, defilada w Warszawie, otwarcie nowoczesnej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej, przekazanie kluczy do Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie, pikniki wojskowe i biegi upamiętniające rocznicę jednego z najważniejszych starć w historii Europy – 15 sierpnia można świętować na wiele sposobów na całym Mazowszu.
OSSÓW – PROGRAM OBCHODÓW
14 sierpnia 2023 r.
19:00 – Odsłonięcie popiersia śp. Janusza Krupskiego Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na Polanie Dębów Pamięci 96. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Ossowie
21:00 – Uroczysty Apel Poległych i złożenie wieńców przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie (ul. Matarewicza 229)
15 sierpnia 2023 r.
8:00 – Modlitwa poranna przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie
8:45 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki przy Szkole Podstawowej w Ossowie
9:30 – Uroczysta Msza Św. na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie pod przewodnictwem Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej JE Ks. Romualda Kamińskiego
11:15 – Apel Pamięci i złożenie wieńców na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej
12:00 – Piknik rodzinny – Pola Ossowskie
14:00 – Inscenizacja Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie – Pola Ossowskie
RADZYMIN – PROGRAM OBCHODÓW
Główne uroczystości odbędą się w Radzyminie 15 sierpnia. O godz. 15.00 zostaną uroczyście przekazane klucze do Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. (al. Jana Pawła II 64). Wstęp wolny.
WARSZAWA – PROGRAM OBCHODÓW ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO – 15 SIERPNIA
godz. 9.00 – PGE Stadion Narodowy – „Bieg na piątkę” wokół St. Narodowego;
godz. 10.00 – Katedra Polowa Wojska Polskiego – msza św. w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy;
godz. 12-18 – błonia Stadionu PGE Narodowy w Warszawie – centralny piknik wojskowy. Wstęp wolny;
godz. 12.00 – Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego – zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza;
godz. 14.00 – Wielka defilada wojskowa „Silna Biało-Czerwona”, pokaz sprzętu wojskowego oraz parada lotnicza.
Wielka Defilada w Warszawie
Wraca największa defilada Wojska Polskiego. 15 sierpnia o godz. 14.00 ruszy na warszawskiej Wisłostradzie. Żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP zaprezentują najnowocześniejszy sprzęt wojskowy. Będą m.in. kupione od USA czołgi M1A1 Abrams, zakupione w Korei Południowej czołgi K2 i haubice samobieżne K9 oraz wyrzutnie rakietowe HIMARS, polskie samobieżne armatohaubice Krab, a także zestawy obrony powietrznej Patriot.
Wśród sprzętu polskiej produkcji znajdą się m.in. nowe bojowe wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija. Na niebie będzie można obserwować nowe FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 i bezzałogowce.
W paradzie weźmie udział w sumie 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne w asyście 2000 żołnierzy.
Otwarcie Muzeum Wojska Polskiego
Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej została uroczyście otwarta w niedzielę 13 sierpnia. Muzeum Wojska Polskiego to nowoczesny pawilon, który wykorzystuje najnowsze możliwości techniczne i rozwiązania architektoniczne, nawiązując jednocześnie do historycznych form i polskich tradycji wojskowych. Stanowi on godną oprawę dla bogatych zbiorów i siedzibę Muzeum na miarę XXI wieku.
Poza salami ekspozycyjnymi, znajdują się w Muzeum: magazyn eksponatów oraz nowoczesne sale multimedialne i konferencyjne, dzięki którym Muzeum będzie oferować również bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych i zajęć edukacyjnych.
Wystawa inauguracyjna nosi tytuł „1000 lat chwały Oręża Polskiego” i obejmuje około 3,5 tys. najcenniejszych i najbardziej spektakularnych zabytków z liczącej ponad 300 tys. obiektów kolekcji Muzeum Wojska Polskiego.
Muzeum można zwiedzać bezpłatnie od 13 do 15 sierpnia.
PŁOCK – OBCHODY 19 SIERPNIA
Płock jest jednym z dwóch miast, które zostały odznaczone po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej. Drugie to Lwów, uhonorowany Krzyżem Virtuti Militari. Płock, odznaczony Krzyżem Walecznych, jest również jednym z dwóch miast wyróżnionych przez marszałka Piłsudskiego tytułem „miasta bohatera”.
W sierpniu 1920 roku mieszkańcy obronili miasto przed bolszewikami. Ramię w ramię z żołnierzami stanęła wtedy do walki ludność cywilna – kobiety i mężczyźni, dorośli i dzieci. Katolicy, Żydzi, ewangelicy i ateiści. Wszyscy płocczanie razem, bez względu na różnice, obronili swoje miasto. To ich męstwo docenił marszałek Józef Piłsudski, nadając miastu Krzyż Walecznych.
Pomnik przypominający o wydarzeniach, które stały się powodem przyznania tego tytułu, poświęcony płocczanom, który dzielnie bronili swego miasta, stanął na placu Narutowicza. Więcej o bohaterskiej obronie Płocka można przeczytać tutaj:
PŁOCK 1920. MIASTO BOHATER Z KRZYŻEM WALECZNYCH
Bolszewicy zostali wyparci z Płocka rankiem 19 sierpnia. I właśnie tego dnia Płock będzie świętował rocznicę polskiej i miejskiej wiktorii. Ulicami miasta przebiegnie VIII Międzynarodowy Bieg Obrońców Płocka 1920 r., a na Lotnisku Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej zaplanowano piknik i pokazy historyczne oraz widowisko „Obrona Płocka 1920”.
PROGRAM OBCHODÓW
Lotnisko Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej, ul. Bielska 60
13.00–15.00 piknik historyczny (muzeum plenerowe, dioramy historyczne, prezentacja sprzętu wojskowego)
15.00-17.00 pokazy historyczne (pokazy kawaleryjskie, artyleryjskie, pojazdy historyczne)
17.00–18.30 widowisko Obrona Płocka 1920