Aktualności

NAJWIĘKSZE PALMY WIELKANOCNE NA MAZOWSZU

Powinna mieć co najmniej 1 metr i 20 centymetrów od początku zdobienia. Największe miewają nawet do 10 metrów! Ale nie tylko rozmiar się liczy, ważne są też kompozycja, kolorystyka oraz wykorzystanie tradycyjnych materiałów, czyli papieru, bibuły, świerkowych gałązek, borowiny i innych roślin zielonych, pod warunkiem, że nie podlegają one ochronie. Palmy, do wykonania których wykorzystano na przykład widłak, są z miejsca dyskwalifikowane!

Cała reszta zależy od umiejętności, fantazji i znajomości tradycji. Bo to konkurs na najpiękniejszą tradycyjną palmę kurpiowską, która zostanie wybrana na najbardziej kolorowej Niedzieli Palmowej w województwie mazowieckim – w kościele świętej Anny w Łysych na Kurpiach Zielonych.

Konkurs PALMA KURPIOWSKA ŁYSE

Konkurs organizowany jest od 1969 roku i w 2024 będzie miał swoją 54 edycję. Tylko w roku 2020, podczas pandemii, nie wybrano najpiękniejszej palmy. W 2023 roku do konkursu zgłoszono 80 palm i nie był to rekord, przed pandemią bywało grubo ponad sto zgłoszeń!

Kurpiowskie palmy stające w konkursowe szranki są nie tylko piękne, ale także największe w województwie mazowieckim i jedne z największych w Polsce. Te niezwykłe dzieła zaczynają powstawać na całych Kurpiach Zielonych wiele tygodni przed Niedzielą Palmową, bo jest to szuka niełatwa i niezwykle precyzyjna, a efekt – zachwycający.

Palmy Wielkanocne są tak mocno związane z miejscowością Łyse, że w 2021 r. Rada Gminy zatwierdziła palmę w kolorach białym i żółtym w samym centrum gminnego herbu. Po jej bokach stoją dwa białe świerki, a tło tarczy ma barwę zieloną, jak puszcza kurpiowska.

Niedziela Palmowa w Łysych

Niedziela Palmowa w Łysych to nie tylko wystawa, święcenie i konkurs palm, ale całodzienne święto kultury kurpiowskiej. Jeszcze przed mszą z barwną procesją odbywa się konkurs gadki kurpiowskiej „Moziem o Kurpsiach po kurpsiosku”, występują lokalne zespoły i kapele ludowe, odbywa się wystawa i kiermasz sztuki ludowej oraz wydawnictw regionalnych, a gospodarstwa agroturystyczne prezentują swoje oferty. Nic dziwnego, że tak atrakcyjne wydarzenie folklorystyczne przyciąga mnóstwo gości, który mogą zapoznać się z lokalnymi tradycjami, opowieściami i smakami.

Przy okazji wyprawy do Łysych koniecznie trzeba obejrzeć kościół świętej Anny – drewnianą świątynię zbudowaną w stylu kurpiowskim w latach 1876-1882. Obraz patronki kościoła w głównym ołtarzu powstał w 1789 r., kiedy stawiano w tym miejscu drewnianą kaplicę. To na jej miejscu powstała obecna świątynia. Nabożeństwa odbywają się w niej tylko przy specjalnych okazjach.

Facebook