Podróże

MUZEUM FABRYKI NORBLINA. HISTORIA WPLECIONA WE WSPÓŁCZESNOŚĆ

Postindustrialny skansen w samym sercu stolicy – niemal 2 hektary terenu, na którym przestrzeń zabytkowa naturalnie przeplata się z lokalami użytkowymi tworząc centrum jednocześnie muzealne oraz kulturalno-handlowo-usługowe.

Więcej niż muzeum

I trudno tu oddzielić opowieść współczesną od historycznej: co prawda dawna linia produkcyjna dawno została rozmontowana, ale na swoje miejsce wróciło 50 maszyn i urządzeń, a przewodnicy grający rolę dawnych właścicieli – Ludwika Norblina i jego siostry Albertyny oraz szwagra Teodora Wernera – opowiadają o całym procesie produkcyjnym oprowadzając zwiedzających po dawnych zakładach Norblin, Bracia Buch i T. Werner. Wokół unoszą się aromaty kawy i dobrego jedzenia z tutejszych lokali, słychać gwar rozmów i melodyjkę kręcącej się na zewnątrz karuzeli. Ktoś zmierza na umówione spotkanie, do kina lub na interaktywną wystawę, a rodzice wędrują z pociechami do „strefy mądrej zabawy”. A w międzyczasie, nawet mimochodem, oddychają historią tego miejsca.

Dawne zakłady wyrobów platerowych i metalowych przy ul. Żelaznej 51/53 to 10 zabytkowych budynków, wspomniane już maszyny, pozostałości infrastruktury, jak tory wagoników przewożących surowiec i przeróżnych elementów, które były kiedyś fragmentami linii produkcyjnej, a dziś całkowicie zmieniły swoją funkcję. Proszę koniecznie obejrzeć ławeczki we wnętrzach – mogą naprawdę zaskoczyć.

Różne sposoby zwiedzania

Muzeum Fabryki Norblina łączy tradycyjna formę ekspozycji opartej na prezentowaniu oryginalnych budynków, maszyn oraz wyrobów z interaktywnymi kioskami i totemami multimedialnymi, które prezentują materiały archiwalne: zdjęcia, dawne plany, infografiki ilustrujące działanie wybranych maszyn i biografie fabrykantów. Muzeum proponuje także innowacyjny sposób zwiedzania indywidualnego za pośrednictwem aplikacji na smartfony i inne urządzenia mobilne.

Cały teren można także zwiedzać z przewodnikiem lub z aktorami w strojach z końca XIX wieku. Do wyboru są różne trasy, ogólna – „Fabryka Norblina w pigułce” oraz tematyczne: „Budynki i architektura”, „Ludzie”, Maszyny i urządzenia” oraz „Wyroby”. Te ostatnie to m.in. słynne norblinowskie platery, kilkaset z nich można oglądać we wnętrzach na wystawie. Wędrowanie po tym dawnych zakładach jest tak naprawdę fascynującą grą terenową, którą w każdej chwili można zwiesić, by zjeść coś pysznego, napić się aromatycznej herbaty lub owocowego koktajlu.

Muzeum Fabryka Norblina

Dla dorosłych i dla dzieci

Poza wycieczkami Muzeum Fabryki Norblina organizuje także lekcje i warsztaty muzealne dla dzieci i młodzieży. I to nie tylko dla uczniów warszawskich placówek, ale z całego kraju. Muzeum, które działa w obecnym kształcie od 2021 r., jest częścią programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Poznaj Polskę”, aktywnie działa w Warszawskiej Organizacji Turystycznej i znajduje się na młodym, ale bardzo popularnym szlaku turystycznym „Industrialne Mazowsze”.

Muzeum Fabryki Norblina znalazło się w 2023 r. w gronie sześciu najciekawszych propozycji dla turystów i otrzymało Certyfikat Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Mazowieckiego 2023.

Facebook