Multimedialny Park Fontann to miejsce wypoczynku, ogromny letni dom kultury, największe warszawskie kino i scena koncertowa w jednym. Park położony tuż nad brzegiem Wisły na terenie nazywanym Podzamczem od 2011 r. to artystyczna, kulturalna i rozrywkowa wizytówka Warszawy. Największą popularnością cieszy się w letnie weekendowe wieczory, kiedy na wodnych kurtynach wyświetlane są świetlne spektakle, tradycyjnie nawiązujące do warszawskich legend i obserwowane przez tysiące widzów.
W okresie letnim park fontann zapewnia ochłodę od upałów, a wieczorami przechodzi kompletna transformację, stając się scenerią widowisk łączących wodę, lasery i dźwięk. Prezentowane widowiska mają charakter multimedialny dzięki zainstalowanym w fontannach reflektorom LED, laserom i projektorowi. To one sprawiają, że na wodnym ekranie z mgły odgrywany jest spektakl nawiązujący do historii i tradycji stolicy. Do tej pory przedstawienia przypominały legendy o Warsie i Sawie, Księciu Niedźwiedziu czy Bazyliszku. Każde show przyciąga do parku tysiące widzów.
Najmłodszych ucieszy znajdujący się nieopodal fontann wodny plac zabaw, gdzie w upalne, letnie dni można pluskać się w wodzie tryskającej z podłoża.
Fontanny czynne są od maja do września. Ich praca rozpoczyna się codziennie o godz. 8.30 i kończy o godz. 22:30. O godz. 16 mają miejsce wodne widowiska (bez laserów i muzyki), a wyczekiwane przez wszystkich pokazy multimedialne odbywają się w każdy piątek i sobotę w maju, czerwcu i lipcu o godz. 21.30, w sierpniu o godz. 21.00, a we wrześniu o godz. 20.30.
Park warto odwiedzić także zimą – w weekendy główna fontanna staje się wielokolorową animowaną rzeźbą, a pokazom towarzyszą świąteczne utwory muzyczne.
W okolicy parku warto zwrócić uwagę na ławeczkę Williama Lindleya, projektanta sieci kanalizacyjnej w Warszawie otwartej w 1886 roku. To właśnie z okazji 125-lecia miejskich wodociągów warszawskich został utworzony park fontann.
Tradycyjny program w Multimedialnym Parku Fontann zmieniła w 2020 r. pandemia. Pełen program na rok 2021 nie został jeszcze ogłoszony, wiadomo jedynie, że od 15 maja do 6 czerwca zaplanowano akcję pod hasłem Dzielnica Poetów.
Informacje praktyczne
Multimedialny Park Fontann znajduje się na skwerze 1. Dywizji Pancernej Wojska Polskiego, pomiędzy ulicami Boleść, Wybrzeże Gdańskie, Sanguszki i Rybaki na Nowym Mieście.
Wstęp na teren parku oraz udział w spektaklach jest bezpłatny.
Bieżące informacje na temat funkcjonowania parku można odnaleźć na stronie
http://park-fontann.pl/
W Parku Fontann zamontowane zostały dwie tablice informacyjne w alfabecie Braille’a zawierające grafikę przestrzenną. Tablice te znajdują się przy wejściach od strony ul. Boleść oraz od strony Wisłostrady, przy wejściu z przystanku autobusowego zlokalizowanego przy ul. Sanguszki.
Dojazd
W pobliże parku można dotrzeć komunikacją miejską:
autobusami linii 118 i 185 (od strony Wybrzeża Gdańskiego) albo tramwajami zatrzymującymi się na przystankach: Most Gdański lub Stare Miasto (z obu trzeba następnie przejść ok. 800 m).
Z Nowego Miasta skarpą można zejść ul. Wójtowską lub schodkami przy ul. Kościelnej.
Parking
Brak miejsc parkingowych w bezpośrednim sąsiedztwie parku. Najbliższe płatne parkingi znajdują się przy ul. Bugaj i ul. Boleść.
Stacje Veturilo
Najbliższe stacje znajdują się: przy ul. Sanguszki w północnej części parku i przy ul. Kościelnej na Nowym Mieście (skąd schodkami można dostać się na teren parku).