Filmowcy kochają Mazowsze. Owszem, także dlatego, że ze swoich wytwórni filmowych mają do ciekawych plenerów niedaleko, ale najważniejszy jest ogromny wybór i różnorodność miejsc oraz scenografii. To właśnie na Mazowszu znajdują się miejsca wielu kultowych scen produkcji kinowych i seriali z wątkami romansowymi.

Oto kilka propozycji filmowych na romantyczny wieczór z Mazowszem w tle <3

Seroczyn i rezerwat Dąbrowy Seroczyńskie i Kulak – „Noce i dnie”

Nad stawem w rezerwacie Dąbrowy Seroczyńskie, a częściowo w samym stawie, powstała jedna z najsłynniejszych w polskim filmie scen romantycznych: Józef Tolibowski (Karol Strasburger) wchodzi w białym garniturze do błotnistego akwenu, by zerwać dla pięknej Barbary (Jadwiga Barańska) kwitnące nenufary. Natomiast w pobliskim Seroczynie powstał specjalnie na potrzeby filmu Serbinów Niechciców.

Warszawa – „Tylko mnie kochaj” i „Jan Serce”

Warszawa wygrała wiele castingów filmowych, bo też ma wiele do zaoferowania obrazom kinowym i telewizyjnym.

Przy zaprojektowanej przez Marconiego fontannie w Ogrodzie Saskim powstała ważna scena komedii romantycznej „Tylko mnie kochaj” – Julia (Agnieszka Grochowska) i mała Michalina spotykają się z Michałem (Maciej Zakościelny).

Wybieg dla niedźwiedzi brunatnych na Pradze przy warszawskim ZOO stał się z kolei miejscem kluczowej sceny serialu „Jan Serce”. To tam tytułowy bohater (Kazimierz Kaczor) pożegnał się z Mgiełką (Jadwiga Jankowska-Cieślak) poznaną wcześniej na balu dla samotnych. I tam przychodził później wiele razy, wypatrując pięknej nieznajomej. Na marginesie: jeśli ktoś marzy o spotkaniu przy misiach, powinien jak najszybciej zrealizować swój plan, z odejściem ostatniego brunatnego lokatora wybieg dla niedźwiedzi zostanie zlikwidowany.

Czersk – „Pułkownik Kwiatkowski”

Andrzej Kwiatkowski (Marek Kondrat) i Krysia (Renata Dancewicz) to jedna z najbarwniejszych par polskiego kina. Nie będziemy szukać miejsca, w którym fałszywy pułkownik rozpłakał się rzewnie na widok damskiego biustu, lecz bardziej klasycznej i romantycznej lokalizacji – pięknego neobarokowego kościoła pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Czersku. Właśnie tam zrealizowano zdjęcia ślubu Krysi i Andrzeja.

Kościół w Czersku

Nowa Sucha – „Śluby panieńskie”

Skoro o ślubie mowa… choć na początku o inne śluby chodziło, to ostatecznie węzłami małżeńskimi się skończyło. Mowa rzecz jasna o ekranizacji komedii Aleksandra Fredry. Idealne warunki do realizacji filmu reżyser Filip Bajon znalazł w urokliwym Muzeum Architektury Drewnianej w Nowej Suchej.

Muzeum Architektury Drewnianej w Nowej Suchej

Puszcza Kampinoska – „Pan Tadeusz”

Ciekawe, jak często najbardziej romantyczne ujęcia realizowane są w komediach! Ale zdarzają się też komediowe sceny w dziełach romantycznych, jak choćby walka Tadeusza (Michał Żebrowski) i Telimeny (Grażyna Szapołowska) z mrówkami. Czy raczej pojedynek Tadeusza z mrówkami na Telimenie… Zdjęcia komiczne, ale też ze sporą dawką erotyzmu, powstały w Puszczy Kampinoskiej w okolicy Leoncina.

Facebook