SMAKI

E-WYCIECZKA PO MAZOWIECKIEJ WINNICY

Czy można być w dwóch miejscach na raz? Na przykład w dowolnym punkcie ziemskiego globu oraz na Wysoczyźnie Mazowieckiej w Winnicy Dwórzno? Bracia Wiktor i Oskar Gowin zamierzają udowodnić, że jest to możliwe: w sobotę 4 kwietnia organizują e-wycieczkę po swoich włościach!

Sobotnie wycieczki po Winnicy Dwórzno stały się już tradycją największej na Mazowszu i jednej z największych w Polsce winnic, której trunki od kilku sezonów zdobywają medale na krajowych i zagranicznych konkursach winiarskich. Zwiedzanie, połączone często z warsztatami, rozpoczyna się zawsze o 12.00.

W przypadku wycieczki w wydaniu wirtualnym, bezpiecznej w sytuacji pandemii koronawirusa, będzie podobnie: wizyta w Winnicy Dwórzno rozpocznie się w samo południe, a w programie znalazły się: spacer wśród winorośli, zwiedzanie przetwórni, a nawet… wirtualna degustacja wina i warsztaty winiarskie!

Więcej informacji na profilu Winnicy Dwórzno

Wszystko zaczęło się od malin

Dawno dawno temu, dokładnie w 1990 r., Wiesław Gowin założył w Dwórznie gospodarstwo specjalizujące się w uprawie malin. 20 lat później zaczęły się na plantacji eksperymenty z winem. Najpierw było to wino z malin właśnie, które zresztą do dziś jest specjalnością mazowieckiej winnicy. Po malinowych doświadczeniach rodzina Gowinów kupiła w 2012 r. pierwsze sadzonki winorośli i rozpoczęła kolejne eksperymenty, inwestując jednocześnie w coraz bardziej nowoczesny sprzęt do wytwarzania wina i zapraszając do współpracy Piotra Stopczyńskiego, jednego z najlepszych enologów w Polsce (nazywanego przez znawców win polskim Dionizosem).

Pierwsze wina przeznaczone do komercyjnej sprzedaży pochodzą z 2015 r., a Winnica Dwórzno, oficjalnie otwarta dla gości 15 września 2018 r., jest dziś największą winnicą na Mazowszu i jedną z największych w Polsce.

Mazowiecka Toskania

Dwórzno, wioska oddalona zaledwie 40 km od Warszawy, leży na Wysoczyźnie Mazowieckiej – najwyższym regionie Mazowsza, z którego wypływa pięć rzek. Plantacja położona jest na wzniesieniu nad jeziorem, granicząc z nim od południa, co oznacza cenną dla winorośli południową ekspozycję. Czyste pod względem ekologicznym miejsce, piękna okolica z pagórkowatą rzeźbą poprzecinaną rzekami to warunki znakomite nie tylko dla upraw, ale także turystów spragnionych ciekawych widoków, świeżego powietrza oraz ciszy i spokoju.

I właśnie na enoturystykę otworzyła się Winnica Dwórzno we wrześniu 2018 r. Od tego czasu winnicę można odwiedzać w celach degustacji i zakupu wina. Można również zwiedzić winnicę i zapoznać się z całym procesem produkcji szlachetnego trunku.

Jastrzębie zamiast… strachów na wróble i winna literatura

Dobre owoce przyciągają nie tylko plantatorów, ale również dzikich amatorów ich smaku. W winogronach Dwórzna gustują szczególnie szpaki, ale zbiorów chronią… jastrzębie, które patrolują okolicę. Wystarczy ich głos, by odstraszyć skrzydlate szkodniki.

Z kolei butelki z Winnicy Dwórzno mogą zaciekawić zarówno miłośników wina, jak i wielbicieli… literatury. Kolejne efekty poszukiwań najlepszych winnych smaków zyskują bowiem nazwy związane z gatunkami literackimi. W dwórzyńskiej piwniczce można więc znaleźć na przykład sonet, bajkę i balladę. Czysta poezja!

Medale dla mazowieckich win

Wina Winnicy Dwórzno przywiozły trzy medale z Międzynarodowego Konkursu Win „Carpatia Vini” Kombornia 2019! Nagrodę zdobył każdy z trzech trunków wystawionych przez mazowiecką winnicę do walki o laury.

Oto nagrodzone wina z Mazowsza:
– białe cuvée 2018 – srebrny medal
– Johanniter 2018 – brązowy medal
– czerwone cuvée 2018 – brązowy medal

W konkursie uczestniczyły wina z 9 krajów: Francji, Hiszpanii, Izraela, Nowej Zelandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji i Węgier.

Strona konkursu z listą nagrodzonych win

Dane kontaktowe

ul. Spokojna 47, 96-320 Dwórzno
(+48) 605 302 031, (+48) 609 509 333
Strona www
Instagram
Facebook