Aktualności

MAJÓWKA NA MAZOWSZU 2022 – WIOSENNY ZAWRÓT GŁOWY!

Majówka to nowy sezon turystyczny i mnóstwo barwnych atrakcji. Rozpoczynają się imprezy i pikniki historyczne na zamkach książąt mazowieckich, do których wkraczają barwni rekonstruktorzy. Otwierają się dwa największe rodzinne parki rozrywki – Farma Iluzji i Julinek. Na rzeki i zalewy rusza biała flota – warszawskie promy, statek z Warszawy do Serocka i katamaran na Zalewie Zegrzyńskim. Ciekawe atrakcje, łącznie z wiejskimi potańcówkami, przygotowały największe skanseny.

Początek maja to także początek sezonu kolejek wąskotorowych, a turyści podróżujący Kolejami Mazowieckimi mogą skorzystać przez cały długi majowy weekend z biletu wycieczkowego. To początek bardzo długiej wyliczanki. Zapraszamy do przeglądania zaproszeń na wydarzenia z całego województwa mazowieckiego. Na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo propozycji z każdego zakątka regionu jest mnóstwo!

Udanej majówki!

WIELKA MAJÓWKA W WARSZAWIE

Warszawskie legendy wracają do Multimedialnego Parku Fontann, a biała flota na wody Wisły, startują naziemne pojazdy Warszawskich Linii Turystycznych, nie brakuje też propozycji na niepogodne dni, by wspomnieć tylko wystawę dzieł Chagalla w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wielka Majówka  zapowiada się przepysznie! O szczegółach opowiada Mariola Pieńkowska, kierownik działu Informacji Turystycznej w Stołecznym Biurze Turystyki. Rozmowę prowadzi redaktorka serwisu Moda na Mazowsze – Magdalena Walusiak.

ORZEŁ I SMOK, CZYLI MAJÓWKA NA DWORZE KSIĘCIA JANUSZA NA ZAMKU W CZERSKU – 30.04-3.05

Zabawa w średniowiecznych klimatach z rekonstruktorami z Fundacji Żywej Historii „Hanza”, którzy opowiedzą i pokażą, jak się niegdyś na czerskim zamku żyło.

Codziennie od 11.00 do 21.00 mnóstwo atrakcji:
– namioty rycerskie, w tym jeden udostępniony do zwiedzania
– zbrojownia
– tor łuczniczy i szermierka bezpieczną bronią treningową
– średniowieczne gry planszowe i zabawy plebejskie
– prezentacje wybranych rzemiosł
– pokazy średniowiecznej mody (ok. godz. 15.00)
– dla najmłodszych rysowanki
Wszystko to na dziedzińcu gotyckiego zamku w Czersku – w siedzibie książąt mazowieckich, dawnej stolicy południowego Mazowsza, na wyniosłej wiślanej skarpie, wśród kwitnących sadów.

Więcej informacji

Piknik historyczny na zamku w Czersku

MAJÓWKA NA ZAMKU W LIWIE – 30.04-3.05

Zamek w Liwie, położony 80 km od Warszawy w malowniczej Dolinie Liwca, jest najstarszą warownią na granicy Mazowsza Wschodniego z Podlasiem. Razem z dworkiem tworzy niespotykany przykład połączenia architektury gotyckiej i barokowej
Muzeum znajdujące się w dworku posiada jedną z najbogatszych na Mazowszu kolekcji broni obejmującą czasy od starożytności po II wojnę światową. Na terenie muzeum podziwiać można również dzieła sztuki oraz zabytkowe meble. Dopełnieniem ekspozycji głównej są piwnice gotyckie z wystawą „Dał nam przykład Bonaparte. W 500 rocznicę śmierci Napoleona” oraz wieża zamkowa z punktem widokowym na Dolinę Liwca.

Godziny otwarcia w weekend majowy:
30.04 – godz. 10.00-18.00
1-3.05 – godz. 11.00-18.00
4.05 – muzeum nieczynne
Od maja, przez cały sezon, muzeum będzie czynne w weekendy do godziny 18.00.
Kasa muzeum czynna do godziny 17.00

Więcej informacji

Zamek w Liwie, fot. pzastudio

MAJÓWKA W CIECHANOWIE – 1-3.05

ZAMEK KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH W CIECHANOWIE
ekspozycje czynne 1 i 3 maja w godz. 10.00-18.00
2 i 4 maja nieczynne
2 maja na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich odbędzie się koncert: wystąpią soliści i Orkiestra Symfoniczna Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. J. Kiepury. Początek o godz. 20.00. Wstęp wolny

BUDYNEK EKSPOZYCYJNY MUZEUM SZLACHTY MAZOWIECKIEJ
ekspozycje czynne 1 i 3 maja w godz. 8.00-16.00
2 i 4 maja nieczynne

ODDZIAŁ MUZEUM W GOŁOTCZYŹNIE
Ekspozycje czynne 1 i 3 maja w godz. 9.00-17.00
2 i 4 maja nieczynne

Organizator: Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, fot. Zbigniew Panów
Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, fot. Zbigniew Panów

ODKRYJ TWIERDZĘ MODLIN NOCĄ – 29.04

Twierdza Modlin wciąż skrywa wiele tajemnic, a część z nich będzie można poznać 29 kwietnia podczas kolejnej edycji akcji Odkryj Twierdzę Modlin Nocą. W ramach wycieczki zostaną zaprezentowane pomieszczenia, które przez wiele lat nie były dostępne dla odwiedzających.

Atrakcje:
– carski areszt
– koszary obronne
– wieża czerwona
– prochownia
– galeria strzelecka
– wieża wodna
– carska latryna

Start: 29 kwietnia o godz. 19.00 przed Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197, ul. Gen. Bema 200C, 05-160 Nowy Dwór Mazowiecki. Liczba miejsc ograniczona!
Bilety: 40 zł
Więcej informacji

Twierdza Modlin

MAJÓWKA Z GWIAZDAMI NA FARMIE ILUZJI – 30.04-3.05

Gdy twoje dziecko usłyszy nagle zew przygody i zapragnie być Indianą Jonesem, szalonym naukowcem, Calineczką lub każdą z tych postaci jednocześnie, nie zwlekaj ani chwili: pakuj kilka ciuchów na zmianę i mknij z całą rodziną do Mościsk koło Trojanowa. Znajdziecie się w miejscu, gdzie każdy młody amator przygód zrealizuje swoje marzenia, nawet te najbardziej zwariowane.

W programie Majówki z Gwiazdai m.in.
– Świnka PEPPA pierwszy raz na Farmie!
– PSI PATROL który będzie zabawiał, przytulał i pozował do zdjęć <3
– Pokaz Iluzji w wykonaniu Macieja Pędy 🙂
– Balonowe show dla dzieci w wykonaniu Patrycji Lipińskiej!

Bilety
Więcej informacji

Farma Iluzji

WIELKIE OTWARCIE I CYRKOWA MAJÓWKA, JULINEK PARK – 30.04-3.05

Wśród atrakcji m.in.: największy w regionie park linowy, ścianka wspinaczkowa, kraina dmuchańców, pole do minigolfa, wesołe miasteczko, strefa animacji, strefa relaksu, tor tubingowy czy ekologiczny plac zabaw.

HARMONOGRAM KAŻDEGO DNIA MAJÓWKI
12:00 – Trailer ogniowy – Fundacja Sztukmistrze
13:00 – Żonglerskie popisy Aladyna – Jakub Długosz
13:30 – Taniec w powietrzu – Dominika Krzymowska
14:00 – SZAFA SHOW I PRZYJACIELE – Fundacja Sztukmistrze
14:30 – Pokaz Hula Hop wraz z warsztatami Działu Animacji – Sviatlana Karavasava
15:00 – Taniec w powietrzu – Dominika Krzymowska
16:00 – SZAFA SHOW I PRZYJACIELE – Fundacja Sztukmistrze
16:30 – Aladyn w kapeluszu – Jakub Długosz
17:30 – SZAFA SHOW I PRZYJACIELE – Fundacja Sztukmistrze

Bilety
Więcej informacji

Julinek Park

 

WIELKA MAJÓWKA W SKANSENIE, MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU – 29.04-3.05

Majówka w skansenie stanowi nawiązanie do tradycji rodzinnych pikników na powietrzu, łączących biesiadę, beztroską zabawę i tańce.

W pierwszą niedzielę maja sierpecki skansen zaprasza na „Myśliwskie gotowanie na polanie”. W amfiteatrze zaprezentowane zostaną najpopularniejsze rasy psów myśliwskich. Będzie to również unikalna okazja, by zobaczyć ptaki łowcze, które przedstawią sokolnicy. Najmłodsi wezmą natomiast udział w warsztatach plastycznych poświęconych dzikim zwierzętom leśnym. Nie zabraknie też konkursu na Najsmaczniejszą potrawę mazowiecką, w którym swoimi umiejętnościami pochwalą się najlepsi kucharze i kucharki z regionu.

3 maja w zagrodach chłopskich odbędą się prezentacje dawnych wiosennych zajęć domowych i gospodarskich, rzemiosła i rękodzieła. Na scenie amfiteatru wystąpią orkiestry dęte i zespoły folklorystyczne. Zwiedzający wezmą udział w konkursach i zabawach dla całej rodziny. Wydarzeniu towarzyszy kiermasz produktów regionalnych, rękodzielniczych i tradycyjnych potraw.

Program wydarzeń organizowanych w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
29.04.2022 – skansen czynny w godzinach 9.00-17.00
30.04.2022 r. – skansen czynny w godzinach 10.00-18.00
1.05.2022 r., – skansen czynny w godzinach 10.00-18.00 – impreza plenerowa „Myśliwskie gotowanie na polanie”
2 .05.2022 r. – skansen czynny w godzinach 10.00-18.00
3.05. 2022 r. – skansen czynny w godz. 10.00-18.00 – impreza plenerowa „Majówka w skansenie”

Bilety: https://bilety.mwmskansen.pl/termin.html
Więcej informacji

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, chałupa z Czermna, fot. D Krześniak

BRYCZKĄ PO MAZOWSZU W MUZEUM WSI RADOMSKIEJ – 1.05

Impreza plenerowa prezentująca rozmaite formy podróżowania mieszkańców wsi na przełomie XIX i XX wieku. Wydarzeniu towarzyszyć będą prezentacje eksponatów związanych z podróżowaniem, zajęcia plastyczne dla dzieci oraz przejażdżki zaprzęgami konnymi i pierwsza w sezonie wiosennym potańcówka w muzeum. Do tańca zagrają: Kapela Bronisława Machla z Sienna i Kapela Zdzisława Kwapińskiego z Radomia. W zagrodzie z Jastrzębi na Eko ryneczku będzie można zakupić miody, smaczne wędliny, pierogi ukraińskie, dania kuchni regionalnej i inne produkty. Początek imprezy o godz. 12.00.

Więcej informacji

REJSY SPACEROWE STATKIEM ALBATROS PO ZALEWIE ZEGRZYŃSKIM – 1-3.05

Rejsy organizowane są w Serocku od 1 do 3 maja od godz. 11.00. Dla rowerzystów uruchomiona zostanie przeprawa katamaranem pasażerskim na Bugu i Narwi z Arciechowa do Serocka.
Koszt rejsu statkiem 30 zł. bilet normalny, 20 ulgowy, koszt przeprawy rowerowej 15 zł.
Organizator: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Promocji Zalewu Zegrzyńskiego z siedzibą w Serocku

Więcej informacji na stronach: jeziorozegrzynskie.info oraz zeglugamazowiecka.pl 

Jezioro Zegrzyńskie – Serock

DŁUGI, MAJOWY REJS WEEKENDOWY – UCIECZKA POZA MIASTO – 30.04-3.05

4-dniowa wyprawa Wisłą na pokładzie Daru Mazowsza, tradycyjnej drewnianej szkuty. Trasę można pokonać wybranymi odcinkami lub w całości. Pasażerowie są zabierani z portu albo po drodze, gdy szkuta dobije do brzegu. Na pokład można zabrać też rower lub psa. Można zadzwonić i zapytać, jak i kiedy dołączyć, bo w każdej chwili łódź będzie w innym miejscu. Kontakt: 509 539 530
Trasę można śledzić na facebooku. Spanie w namiotach. Jedzenie z ogniska i z kotła. Nocne liczenie gwiazd. Jest też pokładowa sauna, więc w programie przewidziano wieczorne kąpiele i saunowanie w naturze.
Trasa: Warszawa – Wilanów – Wyspy Zawadowskie – Wyspy Świderskie – Ciszyca – rzeka Świder – Warszawa
Rejs składkowy: uczestnicy zrzucają się na paliwo i wspólny gar. 90 zł/osobę na dzień. Dzieci do 12 lat 50%. Pasażerowie „odcinkowi” – do negocjacji.
Organizator: Fundacja Rok Rzeki Wisły

Więcej informacji

Dar Mazowsza na Flis Festiwalu

KAJAKOWA MAJÓWKA NAD WKRĄ – 3.05

Aktywni dla Mazowsza serdecznie zapraszają na Kajakową Majówkę w pięknych okolicznościach przyrody nad Wkrą.
Zbiórka: 3 maja, godz. 11.00, Ośrodek Wypoczynkowy Wiosełko w
Około godz. 12:00 ekipa wyruszy autokarem do Jońca, skąd rozpocznie około 2/3 godzinny spływ (Joniec-Cieksyn 11 km).
Gwarantowane piękne widoki fauny i flory Mazowsza.
Później w planie biesiada w Ośrodku Wiosełko, który ugości wszystkich zupą, grillem (karkówka i kiełbaski), sałatką i herbatą.
Koszt: 50 zł od osoby (w cenie – miejsce w kajaku dwuosobowym, transport, biesiada)
Zapisy: https://chronotex.pl/opis-zawodow/?id_zawodow=776
Organizatorzy: Aktywni Dla Mazowsza
PARTNEREM WYDARZENIA JEST Samorząd Województwa Mazowieckiego

fot. Urząd Miasta i Gminy Sochocin

MAJÓWKA Z RADIEM ESKA W SUNTAGO – PARK OF POLAND – 1.05

Atrakcje ESKA IN THE SUN! (1 maja)
– studio Radia ESKA
– hity na czasie
– siatkówka plażowa
– skimboard
– warsztaty kuglarskie
– strzelanie z łuku
– trick board

Suntago to:
– największy zadaszony park wodny w Europie
– 18 basenów
– aż 740 prawdziwych palm, przywiezionych z różnych zakątków świata
– aż 740 prawdziwych palm, przywiezionych z różnych zakątków świata
– 15 saun tematycznych
– 32 zjeżdżalnie

Więcej informacji na stronach:
https://poplyn.eska.pl/
https://parkofpoland.com/ (tu można kupić bilety do Suntago i dokonać rezerwacji w bazie noclegowej Suntago Village)

Suntago, Strefa Relaksu

MAJÓWKA W ŻYRARDOWIE – 1-3.05

1 maja – potańcówka w Parku Seniora (ul. Konarskiego) przy muzyce w wykonaniu zespołów Retro Cantare, Esox i Bogdan Szymańczak. Początek o godz. 16.00.
2 maja, w Dzień Flagi RP, na budynkach miejskich instytucji pojawią się iluminacje w narodowych barwach. Tego dnia w Urzędzie Miasta (plac Jana Pawła II nr 1) będzie można nieodpłatnie pobrać flagi Polski, które będą udostępniane do wyczerpania zapasów.
3 maja, z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, odbędzie się uroczystość z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez 37. dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00, na placu Jana Pawła II.
W godzinach 12.00 – 16.00 odbędzie się piknik historyczny na boisku Szkoły Podstawowej Nr 2 przy ul. Narutowicza.
Obchody świąt majowych zakończy koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu Janka Stokowskiego w Centrum Kultury (plac Jana Pawła II nr 3), o godz. 16.00.

Panorama Żyrardowa, fot. archiwum Urzędu Miasta Żyrardowa

HISTORYCZNA MAJÓWKA W MUZEUM LUDOWYCH INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH W SZYDŁOWCU – 30.04-1.05 i 3.05

Po raz pierwszy w swojej historii Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza na wystawę stałą poświęconą obiektowi, w którym od 1975 r. mieszczą się jego ekspozycje – czyli Zamkowi Szydłowieckich i Radziwiłłów.
W najstarszych, XV-wiecznych komnatach – które nigdy wcześniej nie były udostępniane zwiedzającym, można zwiedzać historyczno-artystyczną wstawę „Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli”.
Wystawa, poprzez oryginalne obiekty – rzeźby, obrazy, dokumenty oraz przykłady rzemiosła artystycznego, reprezentujące wysoką klasę artystyczną, opowiada o czasach świetności zamku nad Korzeniówką, ukazując zarazem siłę i znaczenie dawnej Rzeczypospolitej.

Godziny otwarcia:
30 kwietnia – od 10.00 do 17.00
1 maja – od 10.00 do 17.00
2 maja – nieczynne
3 maja – 9.00 – 16.00 (wstęp bezpłatny)
Ostatnie wejście 30 min. przed zamknięciem muzeum.

Więcej informacji

SZYDŁOWIEC

W dniach 29 kwietnia – 1 maja odbędzie się Street Food Festiwal Polska – na Rynku
Wielkim w Szydłowcu zaparkują najlepsze food trucki z kuchnią z różnych stron świata. Będą potrawy kuchni hiszpańskiej, amerykańskiej, węgierskiej i azjatyckiej. Dania mięsne i wegetariańskie. Coś na słodko i słono. Każdy znajdzie coś pysznego dla siebie!

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/697981131244636

W sobotę 30 kwietnia, zapraszamy na wieżę ratuszową, gdzie oficjalnie otwarcie będzie miała Pracownia Władysława Maleckiego! Na górze będzie można zrobić zdjęcia zachodzącemu słońcu, ale też i sobie przy sztaludze. A amatorzy sztuk pięknych, będą mogli zostawić po sobie artystyczny ślad!

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1230228184452638

1 i 2 maja odbędą się „Szydłowieckie Zygmunty” – Podobnie jak w latach ubiegłych Urząd Miejski przygotował bogatą ofertę na majówkę dla mieszkańców i turystów, którzy długi weekend spędzą w Szydłowcu. Gwiazdą tegorocznych Zygmuntów będzie MESAJAH, odbędzie się również I Festiwal Retro Rowerów, a to tylko 2 z wielu przygotowanych atrakcji.

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/2B60eNvQu

Zamek w Szydłowcu

MAJÓWKA W MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI W WARSZAWIE – 29.04 i 3.05

29.04, godz. 12.00 – Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, ul. Skazańców 25
Galeria Malarstwa Historycznego: wernisaż wystawy „1 maja 1905 roku w Warszawie”
Tematem ekspozycji są wydarzenia, jakie miały miejsce podczas pochodu pierwszomajowego. W wyniku starć z carską policją w alejach Jerozolimskich zginęło wówczas 31 polskich robotników. Na wystawie, obok obrazów, wyeksponowane zostaną pochodzące z prywatnych zbiorów pamiątki związane z poległymi członkami SDKPiL (Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy) Mieczysławem Wyszomirskim i Karolem Szonertem – ich fotografie, ręczne notatki, akwarele.

3.05, godz. 11.00, Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów, al. Solidarności 62, Sala multimedialna: Uroczystość GLORIA POLONIAE z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Współorganizacja – Fundacja Polonia Union.
Program uroczystości obejmuje wprowadzenie historyczne o szczytnych kartach w historii Polski, a także część muzyczno-poetycką, tworzoną przez polskich artystów „ku pokrzepieniu serc”.

3.05, godz. 10.00, Muzeum Więzienia Pawiak, ul. Dzielna 24/26: Na oprowadzanie po ekspozycji Muzeum Więzienia Pawiak zaprasza kustosz Robert Hasselbusch.
Zapisy: pawiak@muzeumniepodlelosci.art.pl

MUZEUM MAZOWIECKIE W PŁOCKU NA MAJÓWKĘ

Płockie muzeum to obowiązkowy punkt w rozkładzie jazdy majówkowych wypraw. W secesyjnej kamienicy przy Tumskiej 8 można obejrzeć największą w Polsce kolekcję sztuki przełomu XIX i XX wieku, w położonej nieopodal kamienicy przy Kolegialnej 6 – jedyną w Polsce wystawę stałą sztuki art déco z „Martwą naturą” Tamary Łempickiej i oryginalnym czerwonym kabrioletem marki Jowett z roku 1926.

Na majowych zwiedzających czekają także nowości. Tuż przed długim weekendem Muzeum Mazowieckie w Płocku otworzyło przy Tumskiej 8 dwie pachnące świeżością ekspozycje stałe.
Pierwsza z nich to wystawa rzeźby i malarstwa Bolesława Biegasa, zatytułowana po prostu „Bolesław Biegas”. Obecna ekspozycja zaaranżowana w kamienicy secesyjnej przy ul. Tumskiej 8 obejmuje 57 obiektów (36 rzeźb gipsowych, 4 rzeźby z terakoty, 3 rzeźby w brązie, 13 obrazów oraz oryginalną tkaninę z ornamentem wykonanym wg projektu Bolesława Biegasa). Z wystawianych 57 obiektów 4 są własnością Muzeum Mazowieckiego w Płocku a pozostałe 53 pochodzą z kolekcji Towarzystwa Historyczno-Literackiego/Biblioteki Polskiej w Paryżu i zostały użyczone muzeum w wieloletni depozyt.

Wraz z wystawą Biegasa po raz pierwszy po latach otwarto na nowo Salę Galicyjską (na trzecim piętrze secesyjnej kamienicy przy ul. Tumskiej 8) z malarstwem i rzemiosłem artystycznym inspirowanym sztuką Małopolski, Podhala i Huculszczyzny. W tym m.in. z „Madonną wiejską” Stanisława Wyspiańskiego.

Czynne do 30 kwietnia w godz. 10.00 – 16.00 (ostatnie wejście 15.15)
Czynne od 1 maja w godz. 10.00 – 17.00 (ostatnie wejście – godz. 16.15)

Wystawa Art deco, fot. Muzeum Mazowieckie w Płocku

WIELKIE KOŁO WIDOKOWE W PŁOCKU – 29.04-9.05

Atrakcją płockiej majówki będzie wielkie koło widokowe z 21 czteroosobowymi gondolami, w tym jedną przystosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Atrakcja ruszy 29 kwietnia i będzie dostępna dla amatorów podniebnych widoków do 9 maja (z możliwością przedłużenia o tydzień) – informuje Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna.
Czas jednego przejazdu to ok. 8 minut . Bilet dla dzieci do 8 lat – 20 zł, dla wszystkich pozostałych – 25 zł.

MAJÓWKA W KAROLINIE – 1-3.05

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” w Otrębusach, siedziba zespołu „Mazowsze” zaprasza na zwiedzanie swojej ekspozycji od 1 do 3 maja w godz. 10.00-18.00. Przy okazji warto pospacerować w karolińskim parku oraz wybrać się ba piesze lub rowerowe wycieczki po Lesie Młochowskim.
• 1 maja godz. 15:00 / Oprowadzanie w języku angielskim
• 3 maja godz. 15:00 / Oprowadzanie w języku polskim
Koszt: 20 zł/osoba – usługa przewodnicka w cenie biletu, czas trwania: 60 min; rezerwacja: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770. Liczba miejsc ograniczona.

Więcej informacji

Karolin – siedziba zespołu Mazowsze, fot. Magda Bodnari

MAJÓWKA W PAŁACU W SANNIKACH – 29.04-3.05

Na turystów podążających Szlakiem Chopinowskim oraz zwiedzających zabytki Mazowsza czeka gościnny Zespół Pałacowo-Parkowy w Sannikach. Propozycje spędzenia czasu:
– 29-30.04 – od 8.00 do 21.00 zwiedzanie z audioprzewodnikiem
– 1-3.05 – od 10.00 do 18.00 zwiedzanie z przewodnikiem
Cena biletów:10 zł normalny, 6 zł ulgowy. Wstęp do parku bezpłatny.
Od soboty działa w pałacowej oranżerii kawiarenka z kawą, herbatą oraz wyśmienitymi ciastkami, czynna od 12.30 do 20.00.
Więcej informacji

Zespół pałacowo-parkowy w Sannikach, fot. Monika Gadzińska

MAJÓWKA W PAŁACU MAŁA WIEŚ 1-3.05

1 i 3 maja w pałacowej Herbaciarni odbędą się koncerty fortepianowe. Przez całą majówkę otwarta będzie Restauracja Stara Wozownia serwująca doskonałe obiady oraz Herbaciarnia, gdzie można napić się pysznej kawy i skosztować deserów. Piękny park i ogrody zachęcają do spacerów, podczas których można obejrzeć także wystawę plenerową „Dżentelmeni Małej Wsi”. Inne atrakcje: wypożyczalnia rowerów, możliwość zagrania w golfa, ognisko.

Więcej informacji

Pałac Mała Wieś

MAJÓWKA W SOLANKOWYM KLIMACIE W KONSTANCINIE ZDROJU – 29.04-8.05

Relaks w Solankowym Parku Wodnym, regeneracja podczas zabiegów SPA i wiosenny urok Parku Zdrojowego to gwarancja udanego i pełnego energii długiego weekendu majowego. Dodatkowo, pobyt uatrakcyjnią popisy kulinarne, przygotowane przez Szefa Kuchni EVA Park Life & SPA.
Organizator: Uzdrowisko Konstancin Zdrój

Więcej informacji

MAJÓWKA W WINNICY DWÓRZNO – 30.04-3.05

Zwiedzanie największej winnicy na Mazowszu i degustacja wina połączone z piknikiem.

Atrakcje:
– zwiedzanie winnicy
– poznanie procesu produkcji wina
– degustacja 5 rodzajów wina
– piknik przy ognisku
– wegański foodtruck

Więcej informacji

fot. Winnica Dwórzno

OTWARCIE SEZONU PIASECZYŃSKO-GRÓJECKIEJ KOLEI WĄSKOTOROWEJ – 1 i 3.05

Weekend majowy to dobra okazja do odwiedzenia Piaseczna i największej jej atrakcji jaką jest Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa. Podróż trwa ok. 4 godzin i w trakcie jest przewidziany postój z ogniskiem w siedlisku turystycznym Runów.
Pierwszy pociąg w tym sezonie wyjedzie ze stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe 1 maja o godzinie 14.00. Pociąg ten jest uruchamiany w ramach Warszawskich Linii Turystycznych, a pasażerów dowiezie z centrum Warszawy specjalna zabytkowa linia 51.

Na drugi kurs w weekend majowy zaplanowano na 3 maja o godzinie 11:00.

Bilety: bilety.kolejka-piaseczno.pl
Więcej informacji

NOWY SEZON POCIĄGU RETRO ZE STACJI MUZEUM SOCHACZEW – 30.04-3.05

Pociąg Retro wyruszy po raz pierwszy w tym sezonie w trasę 30 kwietnia! Kolejne kursy kolejki wąskotorowej z Sochaczewa do Puszczy Kampinoskiej odbędą się w pierwszych dniach maja.

O historii kolejki wąskotorowej w Sochaczewie (i nie tylko) opowiada Łukasz Popowski ze Stacja Muzeum Sochaczew. Rozmowę prowadzi redaktorka serwisu Moda na Mazowsze Magdalena Walusiak.

Program wycieczki:
9:15- zwiedzanie muzeum z przewodnikiem
10:30 – odjazd pociągu z muzeum do Wilcza Tułowskiego
11:45 – przyjazd pociągu do Wilcza Tułowskiego, na skraju Puszczy Kampinoskiej
11:45-12:25 – spacer z przewodnikiem po Puszczy Kampinoskiej
12:25 – odjazd pociągu z Wilcza Tułowskiego
12:34 – przyjazd pociągu do Tułowic
12:34-14:14 – piknik z ogniskiem w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach (pasażer może przygotować prowiant we własnym zakresie lub zakupić go w punkcie gastronomicznym w Osada Puszczańska)
14:14 – odjazd pociągu z Tułowic do Sochaczewa
15:20 – powrót pociągu do muzeum
Bilety: http://stacjamuzeum.pl/bilety-online/
Więcej informacji

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

BILET WYCIECZKOWY KOLEI MAZOWIECKICH – 29.04-3.05

W tzw. długi weekend majowy oferta biletu wycieczkowego Kolei Mazowieckich obowiązuje także w poniedziałek, 2 maja. Oznacza to, że będzie można skorzystać z niej aż przez 5 dni: od 29 kwietnia do 3 maja 2022 r.
Na podstawie biletu wycieczkowego można odbyć podróż pociągiem KM na trasie do 200 km. Bilet wycieczkowy można nabyć na podróż w jedną stronę lub w kierunku „tam i z powrotem” na tej samej trasie. Cena jest zależna od planowanej długości przejazdu.
Posiadając bilet wycieczkowy można także skorzystać z atrakcyjnych zniżek u naszych parterów akcji „Koleją do kultury”.

Więcej informacji

START AKCJI „PUŁTUSK Z EKO-BUSEM” – 30.04

30 kwietnia startują w Pułtusku przejazdy Eko-busem trasą turystyczną z przewodnikiem. Kursy będą organizowane w każdy weekend i święta do 28 sierpnia.

Więcej informacji

Ratusz w Pułtusku

ANIMA URBIS – DUSZA MIASTA W RADOMIU – 30.04

30 kwietnia odbędzie się w Radomiu doroczna, nocna, „ruchoma” impreza organizowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”. Tym razem tematem wydarzenia będą czasy pochodów pierwszomajowych.

Więcej informacji

OTWARCIE WYSTAWY „GRAŻYNA HASE. ZAWSZE W MODZIE” W MUZEUM WARSZAWY – 30.04, 1 i 3.05

Wystawa Grażyna Hase. Zawsze w modzie otwiera się dla publiczności 28 kwietnia w siedzibie głównej Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta 32. Wystawa potrwa do 11 września 2022 roku.
Grażyna Hase – modelka, projektantka mody, właścicielka galerii sztuki, warszawianka, która współtworzy życie artystyczne i towarzyskie stolicy. Wystawa w Muzeum Warszawy to pierwsza tak szeroka prezentacja dorobku artystycznego tej wybitnej twórczyni polskiej mody.
Na wystawie pokazanych zostanie ponad 200 obiektów: przede wszystkim ubiory, akcesoria stroju i projekty z kolekcji Muzeum Warszawy, a także fotografie, filmy i publikacje prasowe. Kolejne części wystawy poprowadzą przez karierę Grażyny Hase. Pod koniec lat 50. wkroczyła w świat mody jako modelka, potem zdobyła uznanie jako projektantka, stworzyła własną markę, wreszcie stała się mentorką dla nowych pokoleń projektantek i projektantów.

OTWARCIE WYSTAWY BASI BAŃDY „RÓŻE I RÓŻE” W MCSW „ELEKTROWNIA” W RADOMIU – 29.04-1.05

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu zaprasza na wystawę Basi Bańdy „Róże i róże”. Wernisaż odbędzie się w piątek, 29 kwietnia, o godz.18.00, wstęp wolny. Wystawę będzie można też oglądać w sobotę i niedzielę (30 kwietnia i 1 maja), wstęp 4 zł.
2 i 3 maja ekspozycje będą nieczynne.

Kolejne propozycje „Elektrowni” na majowy weekend to film biograficzny „Benedetta” oraz dramat obyczajowy „Szalony świat Louisa Waina”.

Najmłodsi widzowie będą mogli obejrzeć film animowany „Nawet myszy idą do nieba”. Film dla dzieci od 6 lat.

Więcej informacji

MYSTERIOUS ROOM NA WARSZAWSKIM MOKOTOWIE – 1 I 3.05

Pokoje zagadek to ciekawy sposób na rodzinne spędzenie czasu i spotkania w gronie przyjaciół. Z okazji majowego weekendu na wszystkich spragnionych dobrej zabawy czekają niezwykłe przygody i możliwość skorzystania z majówkowej promocji.

Więcej informacji i rezerwacje

Facebook