AKTUALNOŚCI

WARSZAWSKA MAJÓWKA. MULTIMEDIALNY PARK FONTANN, CHAGALL I PYSZNE ATRAKCJE

Pierwsze dni maja to w Warszawie początek letniego sezonu. Restauracje i kawiarnie otwierają ogródki na świeżym powietrzu, a kolejne weekendy przynoszą edycje popularnych imprez i festiwali.

Warszawskie legendy wracają do Multimedialnego Parku Fontann, a biała flota na wody Wisły, startują naziemne pojazdy Warszawskich Linii Turystycznych, nie brakuje też propozycji na niepogodne dni, by wspomnieć tylko wystawę dzieł Chagalla w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wielka Majówka zapowiada się przepysznie! O szczegółach opowiada Mariola Pieńkowska, kierownik działu Informacji Turystycznej w Stołecznym Biurze Turystyki. Rozmowę prowadzi redaktorka serwisu Moda na Mazowsze – Magdalena Walusiak.

Wieczorne spektakle w Parku Fontann

Złotą kaczkę wyczarowaną ze świateł i rozpylonej wody można będzie zobaczyć w Multimedialnym Parku Fontann od 1 maja. Po dwuletniej przerwie wraca ulubione show warszawiaków i warszawianek.

Od kilku lat inspiracją pokazów multimedialnych są warszawskie legendy. Po opowieściach o syrenach, Księciu Niedźwiedziu oraz Warsie i Sawie przyszedł czas na legendę o Złotej Kaczce. Świetlnej historii o tym, co w życiu najważniejsze – miłość czy bogactwo – towarzyszyć będzie muzyka Kory i zespołu Maanam. Zabrzmią m.in. „Wyjątkowo zimny maj”, „Cykady na Cykladach” i „Nie poganiaj mnie, bo tracę oddech”.

Inauguracyjne spektakle zaplanowano w niedzielę, poniedziałek i wtorek (1, 2, 3 maja) o godz. 21.30. Kolejne będą odbywały się w piątki i soboty, zmieniać się będą godziny – 21.30 pozostanie do końca lipca, w sierpniu będzie to 21.00, a we wrześniu 20.30.

Wstęp na pokazy jest bezpłatny. Najlepiej je podziwiać ze skarpy wiślanej. Podczas pierwszego spektaklu – 1 maja – zostanie wydzielona specjalna, oznakowana strefa dla osób z niepełnosprawnościami. Będzie wyposażona w podest dla wózków inwalidzkich. Osoby niewidome i słabowidzące skorzystają z audiodeskrypcji, a osoby niesłyszące będą miały zapewnioną pętlę indukcyjną.

– Pokazy fontann są jedną z ulubionych atrakcji warszawiaków. Widownia poprzednich spektakli gromadziła nawet milion osób. W czasie niespodziewanej i przymusowej dwuletniej przerwy nieustannie pytano nas o powrót, dostawaliśmy też liczne dowody sympatii. Teraz zmotywowani powracamy z nowym spektaklem – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, która od lat jest organizatorem wydarzenia.

Multimedialny Park Fontann, fot. Radek Zawadzki

Park Fontann

Multimedialny Park Fontann został otwarty w 2011 roku na warszawskim Podzamczu, u podnóża Nowego Miasta. To jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Warszawy. Znajduje się na Podzamczu na Skwerze 1 Dywizji Pancernej WP pomiędzy ulicami Boleść, Wybrzeże Gdańskie, Sanguszki i Rybaki na Nowym Mieście.

Fontanna główna zajmuje powierzchnię 2200 m2, do tego dwie fontanny liniowe o łącznej powierzchni 600 m2. Z 367 dysz wodnych tryska jednocześnie nawet 30 tysięcy litrów wody na minutę. W parku zainstalowano 295 reflektorów LED RGB; każdy z nich daje możliwości uzyskania 16 milionów barw. Do wyświetlania obrazów i animacji wykorzystywany jest „ekran” z rozpylonej wody.

Podczas trwającego pięć miesięcy sezonu (od początku maja do końca września) specjalne widowiska ogląda ponad milion widzów. Podzamcze stało się miejscem spotkań, rekreacji oraz relaksu, przez co na stałe wpisało się w artystyczną, kulturalną i rozrywkową architekturę stolicy. Od tego sezonu na terenie Multimedialnego Parku Fontann będzie można skorzystać z nowej oferty gastronomicznej.

Multimedialny Park Fontann, fot. Radek Zawadzki

Noc Muzeów, Piknik Naukowy i Recitale Chopinowskie

W połowie miesiąca setki warszawskich atrakcji otwierają swoje podwoje podczas Nocy Muzeów (w tym roku będzie to sobotnia noc 14 maja). Można je wtedy odwiedzić za darmo, a także wejść do miejsc niedostępnych na co dzień.

Jeśli ktoś lubi eksperymenty, może wybrać się na Piknik Naukowy, największą taką imprezę plenerową w Europie, podczas której kilkaset instytucji badawczych i uczelni prezentuje osiągnięcia współczesnych uczonych.

W Łazienkach Królewskich co niedzielę wybitni pianiści z całego świata koncertują na żywo w ramach recitali chopinowskich – najstarszej imprezy cyklicznej w Warszawie.

Chagall, Ucello i Beksiński na wystawach

Od 23 kwietnia w Muzeum Narodowym można obejrzeć kolekcję 14 dzieł Marca Chagalla, jednego z największych artystów XX wieku. Powstałe w latach 60. i 70. XX wieku przedstawiają sceny ze Starego Testamentu, pary zakochanych, bukiety kwiatów i zwierzęta.

W Zamku Królewskim w Warszawie gości perła europejskiego malarstwa – Madonna z Dzieciątkiem Paola Uccella, jednego z najznamienitszych przedstawicieli włoskiego quattrocenta.

W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej prezentowanych jest kilkadziesiąt obrazów Zdzisława Beksińskiego. Pochodzą z różnych okresów twórczości artysty ale wszystkie prezentują niepowtarzalne wizje malarskie, które jednym się podobają, dla innych są wstrząsające.

Jeśli ktoś woli nieco lżejszą tematykę, powinien wybrać się do Muzeum Polin. Na wystawie „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna” pozna charakterystyczne potrawy kuchni żydowskiej, sposób ich przyrządzania, pochodzenie i znaczenie.

Odkryj smaki stolicy

Od maja można przekonać się, jak smakuje jedzenie w warszawskim plenerze. Na organizowanych w weekendy targach śniadaniowych serwowane są regionalne specjały, potrawy autorskie i produkty z ekologicznych upraw.

Targ kulinarny Slow Market na bulwarach wiślanych serwuje dania z różnych stron świata, słodkości i naturalne napoje.

Jeśli ktoś chce poczuć się jak warszawiak, powinien wybrać się do jednej z restauracji albo knajpek na każdą kieszeń. Najwięcej tego typu lokali działa w centrum miasta, na Starej Pradze oraz na Saskiej Kępie.

Tradycyjne polskie dania podawane są w okolicach Starego Miasta i ulicy Nowy Świat oraz w barach mlecznych, słynących z przyjaznych cen i domowego jedzenia.

Dziesiątki modnych restauracji i barów działają w Hali Koszyki, Hali Gwardii, zrewitalizowanej Elektrowni Powiśle czy Centrum Praskim Koneser.

Facebook