AKTUALNOŚCI

MAJÓWKA 2023 NA MAZOWSZU

Pikniki, biwaki, turnieje rycerskie, a także wystawy i zwiedzanie niezwykle interesujących miejsc w nietypowy sposób. W nadchodzący długi weekend majowy wziąć można udział w wielu wydarzeniach, zarówno tych organizowanych w plenerze, jak i muzealnych wnętrzach czy historycznych obiektach. Majówką na Mazowszu rozpoczynamy wiosenno-letni sezon odkrywania regionu!

Czersk

Majówka na Zamku w Czersku trwa od 29 kwietnia do 3 maja b.r. W długi weekend, wspólnie z Pocztem Rycerskim Herbu Fastolf, będzie można wziąć udział w wielu wydarzeniach, m.in. pokazie mody średniowiecznej i treningach szermierki, odczytu „Z czego składa się rycerz”, lekturze romansu rycerskiego „Walter i Hilgunda” czy prelekcji „Statuty Mazowieckie” – o prawach i przepisach oraz karach za ich złamanie obowiązujących na średniowiecznym Mazowszu.

Codziennie będzie można także obejrzeć wystawy stałe: „Komnata Kasztelana” i „Komnata Tronowa” oraz zwiedzić obóz rycerski (namioty historyczne, w tym otwarty dla publiczności namiot pokazowy z wyposażeniem na dziedzińcu zamkowym), a także poznać tajniki wybranych średniowiecznych rzemiosł na stanowiskach rzemieślniczych, zaznajomić się z tajnikami średniowiecznej mody, kroju i szycia, spróbować średniowiecznych rozrywek i form spędzania wolnego czasu (zwiedzający mogą odwiedzić stanowisko ze średniowiecznymi grami planszowymi, stanowisko z zabawami plebejskimi) czy poćwiczyć strzelanie z łuku. Obejrzeć i przymierzyć będzie można ponadto repliki broni i elementów pancerzy, spróbować swoich sił w walce na bezpieczną broń treningową, wziąć udział w treningu szermierki historycznej (Zbrojownia oraz szranki z miękką bronią), a przede wszystkim rozkoszować się odpoczynkiem na świeżym powietrzu w scenerii wyjątkowego dla historii Mazowsza zabytku, z pięknym widokiem na pradolinę Wisły.

Data: 29.04 – 03.05.2023
Godzina: 12.00-18.00
Koszt wstępu: 29-30 kwietnia 16 zł/11 zł; 1-3 maja 18 zł/13 zł
Link do wydarzenia FB: https://www.facebook.com/events/733732164867200/?ref=newsfeed

Iłża

Turniej Rycerski to wydarzenie, które na Zamku w Iłży odbywać się będzie od 30 kwietnia do 01 maja 2023 r., po raz pierwszy po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią oraz renowacją symbolu miasta. W programie m.in. pokazy broni czarnoprochowej, Alchemika i umiejętności rycerzy konnych grupy Dextrarius z Ogrodzieńca, turnieje miecza długiego, walka rycerzy o zdobycie zamku z efektami pirotechnicznymi, pokaz rycerzy konnych i kuchni rycerskiej, czy pokazy sokolnicze. Wśród pozostałych atrakcji warto wymienić również interaktywną wioskę rycerską dla dzieci i dorosłych, gdzie będą znajdować się stanowiska animacyjne. Wydarzeniu będzie także towarzyszyć kiermasz produktów regionalnych, rękodzielniczych i tradycyjnych potraw, a wszystko to będzie się działo przy muzyce dawnych dziejów.

Data: 30.04 – 01.05.2023
Godzina: 12:00
Koszt wstępu: Bilety w cenach od 10 zł do 25 zł
Link do wydarzenia FB: https://www.facebook.com/events/211456791536029/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22surface%22%3A%22page%22%7D]%7D

Zamek w Iłży, fot. Centrum Kultury i Turystyki w Iłży

Sympatycy przyrody ciekawie spędzić będą mogli czas w Arboretum w Marculach, nieopodal Iłży. To urokliwy ogród botaniczny o pow. 9 ha, w którym można obejrzeć ponad 1000 gatunków drzew, krzewów i bylin strefy klimatu umiarkowanego. Przy arboretum znajduje się także leśna zagroda, w której można zobaczyć wiele gatunków zwierząt.
Godziny otwarcia: soboty, niedziele i święta w godzinach 11.00 do 19.00. W pozostałe dni indywidualne zwiedzanie jest możliwe w godzinach 9.00-14.00 po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym pod numerem telefonu 695 390 253

Wstęp bezpłatny

Farma Iluzji

Farma Iluzji

Farma Iluzji zaprasza na Wielką Majówkę, której integralną częścią będą lekcje iluzji z adeptami, pokaz iluzjonistów, zabawy z adeptami iluzji i czytanie bajek.
Park Edukacji i Rozrywki Farma Iluzji to jedyny w Polsce park sensoryczny osadzony w świecie iluzji, w którym do dyspozycji gości jest kilkadziesiąt różnego rodzaju atrakcji pobudzających zmysły wzroku, dotyku, węchu. Otoczony z trzech stron lasami, położony w dolinie rzeki Okrzejki, wśród cudownej zieleni, jest łatwo dostępny i z Warszawy, jak i innych części Mazowsza.

Daty: 29.04 – 07.05.2023 r.
Godz.: 10:00 – 18:00
Wstęp: obowiązują bilety, zgodnie z cennikiem – http://farmailuzji.pl/pol/kup-bilet
Szczegóły: http://farmailuzji.pl/pol/kalendarz/2023-04-29

Julinek

Julinek Park

Julinek zaprasza na „Wielką Cyrkową Majówkę”, w ramach której będzie można wziąć udział w występach artystów cyrkowych, przejażdżkach na karuzelach i zabawach w strefie dmuchańców czy parku linowym.
Wyjątkową atrakcją majówki jest pokaz zatytułowany „Historia Polski”, który zaprezentuje grupa ALE Circus Dance Company. Spektakl zabierze widzów w niezwykłą podróż w czasie, która da możliwość zagłębienia się w najciekawsze i najważniejsze wydarzenia historii Polski. Artyści za pomocą sztuk cyrkowych stworzą opowieść o rozwoju i losach państwa polskiego od owianych legendą Słowian, aż po dziś dzień. Podczas spektaklu zaprezentowane zostaną takie numery cyrkowe jak: akrobatyka wieloosobowa, żonglerka wieloosobowa, duety aerialowe, manipulacje obiektami czy german wheel. Ta żywa lekcja historii z pewnością przyniesie wiele emocji oraz wzruszeń.

Daty: 29.04-05.05.2023 r.
Godziny: 10:00 – 18:00
Wstęp: obowiązują bilety wstępu (20% zniżki w czasie majówki)
Szczegóły wydarzenia: https://www.julinek.com.pl/pl-weekend-tematyczny

Zamek w Szydłowcu fot. UM Szydłowiec

Szydłowiec

2 maja na Rynku Wielkim od godzin porannych będą trwały uroczyste obchody „Zygmuntów”.
O godzinie 16:00 pod szydłowieckim ratuszem odbędzie się tradycyjne wspólne zdjęcie Panów o imieniu Zygmunt, a podczas wieczornych koncertów na scenie wystąpią zespoły muzyczne. Drugi dzień Zygmuntów rozpocznie się od uroczystości patriotycznych, a w godzinach popołudniowych zaplanowano spotkanie z historią Polski Pierwszych Piastów.

Data: 2-3 maja 2023
Godzina: 8:00 2 maja – 18:00 3 maja
Wstęp bezpłatny
Link do wydarzenia FB: https://www.facebook.com/events/259035343128183?ref=newsfeed

Zamek w Liwie

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie

Weekend Majowy w Dolinie Liwca trwa w dniach od 29 kwietnia do 5 maja br.
Oddalony o 80 kilometrów od Warszawy Liw to miejsce na spokojny wypoczynek na łonie natury. Lokalne muzeum to ponad 900 eksponatów na głównej ekspozycji — kolekcja militariów od średniowiecza po II wojnę światową, obrazy m.in. Kossaka czy Ajdukiewicza i stylowe meble. Warto obejrzeć także wystawy czasowe — w piwnicach gotyckich o Mikołaju Koperniku, na zamkowej wieży – powstaniu styczniowym.

Data: 29.04 – 3.05.2023
Godzina: Codziennie od 11.00 do 18.00
Koszt wstępu: wejście na terem muzeum jest darmowe. Obowiązuje normalny bilet wstępu przy wejściu do Zbrojowni, na zamkową wieżę oraz do piwnic gotyckich. Wszystkie informacje na stronie: https://liw-zamek.pl/cennik/

Jezioro Zegrzyńskie

Jezioro Zegrzyńskie

W majówkę miejsce będzie miała inauguracja sezonu żeglugowego na Jeziorze Zegrzyńskim. W długi weekend katamarany „Albatros” zaczną przewozić rowerzystów i pieszych z mola w Serocku po Narwi i przeprawiać rowerzystów na drugą stronę rzeki do Arciechowa nad Bugiem. Małe statki motorowe przystosowane są do przewozu 12 osób oraz ośmiu rowerów
Na statku można otrzymać aktualne mapy i przewodniki, gdyż statek pełni rolę Mobilnego Punktu Informacji Turystycznej, a załoga posiada wiedzę informatorów turystycznych Krainy Jeziora Zegrzyńskiego.

Data: 29.04 – 03.05.2023 r.
Godziny rejsów: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00
Koszt: bilety sprzedaje i informacji udziela załoga statku (30 zł. ulgowe, 40 zł. normalne, 75 zł. rodzinne).
Więcej informacji: http://www.zeglugamazowiecka.pl

Twierdza Modlin

Twierdza Modlin

Podczas majówki – od 29 kwietnia do 7 maja br. – będzie można wraz z przewodnikiem zwiedzić Twierdzę Modlin. Do wyboru jest kilka tras, w tym zwiedzanie nocne i busem, a także odkrywanie twierdzy połączone z zawodami strzeleckimi i ogniskiem. Wśród innych atrakcji jest również możliwość przespacerowania się po Forcie Pomiechówek i Froncie Modlin.

Twierdzę można zwiedzać także indywidualnie, oglądając wystawę klocków Cobi z wieloma nowymi modelami i dioramą „Szwedzi w Modlinie”. W dniu otwarcia ekspozycji (29.04) nie zabraknie również całej masy atrakcji i konkursów z nagrodami.

Data: 29.04 – 07.05.2023 r.
Koszt: 45zł/bilet normalny, 35zł/bilet dla emerytów i rencistów, 30zł/bilet dla dzieci od 12 do 16 lat, przy opcji nocnej – opcjonalnie pochodnia 20zł/sztuka, przy opcji z ogniskiem dopłata 25zł/osoba
Szczegóły: https://twierdzamodlin.pl/najblizsze-terminy-zwiedzania-dla-turystow-2023/
Wystawa klocków Cobi: https://www.facebook.com/cobi.modlin/

Pałac w Jabłonnie

PAN Dom Zjazdów i Konferencji Pałac w Jabłonnie

W dniach 1-3 maja br. w Jabłonnie organizowany jest „Pałacowy Piknik”. W trakcie wydarzenia można odpocząć wśród kojącej zieleni w parku. Jest to zaproszenie do wspólnych spotkań, rozmów, relaksu i wyciszenia w pięknym otoczeniu. Miłośnicy sportów: rowerowych, biegania czy nordic walking mogą w tym czasie korzystać ze swoich ulubionych tras.
Wszyscy wypoczywających w przestrzeni parku i Pałacu w Jabłonnie mogą też obejrzeć zewnętrznej wystawę „70 lat Muzeum z pasji do sportu”, przygotowaną przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Data: 1-3.05.2023 r.
Godzina: 10.00-19.00
Koszt wstępu: darmowe

Fundacja Rok Rzeki Wisły

29 kwietnia br. wybrać można się w rejs weekendowy, który rozpoczyna się w Warszawie, a następnie przebiegać będzie m.in. przez Wyspy Zawadowskie, Wyspy Świderskie i rzekę Świder. Wycieczkowiczów w podróż zabierze Dar Mazowsza, który łącznie na wodzie spędzi cztery dni, jednak zwiedzający mogą wybrać poszczególne odcinki lub odbyć trasę w całości, także ze swoim pupilem i rowerem. W programie rejsu także plażowanie, biwakowanie i koncertowanie.

Data: 29.04-2.05.2023 r.
Godzina: 10.00-19.00
Koszt wstępu: rejs składkowy – uczestnicy składają się na paliwo i jedzenie.
120 zł/osobę na dzień
Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/6318727151525108/?ref=newsfeed&locale=pl_PL

Plaża Poniatówka w Warszawie

Warszawa

Szereg ciekawych wydarzeń organizowanych jest także dla mieszkańców Warszawy i tych, którzy planują odwiedzić stolicę w czasie majówki.

Jednym z nich jest Piknik Europejski, który odbędzie się na Krakowskim Przedmieściu w dniu 1 maja br. Wspólne świętowanie jubileuszu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej umilą artyści z różnych zakątków Europy – zespoły muzyczne, tancerze i teatry. Będzie to również okazja do skosztowania europejskich przysmaków. W programie m.in.: występy artystów na międzynarodowej scenie, warsztaty tańca, wycieczka zabytkową Somuą i teatralna parada „Zmysły”.
Na terenie Pikniku stanie też Miasteczko Zdrowia, gdzie dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach mikroskopowych i zajęciach z fantomem z pobierania krwi. Dorośli będą mogli z kolei dokonać pomiaru ciśnienia krwi, poziomu glukozy i nauczyć się, jak dokonać samobadania piersi. Na miejscu będzie dermatolog, rehabilitant i dietetyk zaopatrzony w wagę analizującą skład ciała.

Data: 1.05.2023 r.
Godzina: 12.00-18.00
Wstęp bezpłatny
Więcej informacji: https://estrada.com.pl/aktualonosci/piknik-europejski/

Magiczna księga Disneya w Multimedialnym Parku Fontann – w długi majowy weekend na Podzamczu rozpoczyna się sezon pokazów laserowych. W tym roku seanse będą nawiązywać do 100 lat istnienia wytwórni filmowej Disneya. Warszawiaków i turystów czeka moc wrażeń i tytułowa magiczna księga, której rozdziały wyznaczą kolejne przystanki multimedialnej podróży. Wypłyniemy poza rafę z Vaianą, odwiedzimy rodzinę Madrigal w „Naszym magicznym Encanto”, popłyniemy z prądem z bohaterami „Gdzie jest Nemo” i będziemy świadkami błyskotliwej kariery Herkulesa w starożytnej Grecji. Nowy pokaz to zachwycająca animacja, efektowane projekcje laserowe i taniec fontann ilustrujący utwory, które wspólnie śpiewają pokolenia widzów, w tym hity „Kolorowy wiatr” z „Pocahontas”, „Hakuna Matata” z „Króla lwa” i „Mam tę moc” z „Krainy lodu”.

Pokazy inauguracyjne: 1.05-3.05.2023 r.
Godzina: 21.30.
Wstęp bezpłatny
Więcej informacji: https://estrada.com.pl/aktualonosci/multimedialny-park-fontann/

Szereg wydarzeń na cały pierwszy tydzień mają szykuje dla zwiedzających Muzeum Łazienki Królewskie. W tych dniach indywidualnie zwiedzać można obiekty wraz z wystawami czasowymi: Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię, Wodozbiór, Biały Dom, Pałac Myślewicki, Koszary Kantonistów, Stajnie Kubickiego, a także wziąć udział w wydarzeniach okolicznościowych, a także wziąć udział w wyjątkowych wydarzeniach, takich jak:

• 1 maja – obchody 19. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej:
o parady orkiestr w ogrodach,
o spacery przyrodnicze,
o warsztaty przyrodniczo-plastyczne i rękodzieła.

• 2 maja – Dzień Flagi:
o koncert muzyki kameralnej oraz operowy,
o warsztaty koncertowe.

• 3 maja – Święto Konstytucji 3 maja:
o opowieści o Konstytucji 3 maja i debaty naukowe

• 5 maja – Łazienki na piątek – spotkanie z historykiem
• 6 maja – wydarzenia w ramach Warszawskich Dni Kawaleryjskich
• 7 maja – koncert Salony Muzyczne
• 8 maja – Imieniny Króla – oprowadzania po zabytkowych obiektach z edukatorami

Data: 1.05-8.05.2023 r.
Wstęp bezpłatny
Więcej informacji: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/aktualnosci/majowka-2023-w-lazienkach-krolewskich

Więcej informacji o wydarzeniach na terenie Warszawy można znaleźć na stronie Warszawskiej Organizacji Turystycznej: https://wot.waw.pl/project/majowka-w-miescie-nie-jest-nudna/

Warszawska Kolej Dojazdowa

Warszawska Kolej Dojazdowa, zwana potocznie „Wukadką”, zaprasza do Izby Tradycji EKD/WKD w Grodzisku Mazowieckim, gdzie prezentowanych jest wiele cennych eksponatów i pamiątek, związanych z działalnością przewoźnika – spółki mającej ponad 95 letnią historię. W bogatej kolekcji można podziwiać między innymi zdjęcia, bilety, elementy infrastruktury, akcesoria pojazdów szynowych czy makiety stacji i budynków. Jednymi z najcenniejszych eksponatów są: wagon silnikowy typu EN80-16 z lat 1927 – 1972 oraz wagon-platforma z 1888 roku.

Data: 30.04.2023 r.
Godzina: 10:00-14:30 (wejścia o godzinach 10:00, 11:00, 12:00 i 13:00)
Koszt wstępu: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł, z Kartą Dużej Rodziny 1 zł
Link do wydarzenia: https://wkd.com.pl/izba-tradycji

Winnica Dwórzno

Winnica Dwórzno

Majówka w Winnicy Dwórzno – 29.04-3.05

Przez całą majówkę wybrać można się do Winnicy Dwórzno, położonej 40 km od Warszawy. Na odwiedzających czeka tam strefa piknikowa, gdzie nad ogniskiem można upiec własny przysmaki lub zakupić posiłek z foodtrucka. W programie wydarzenia znajduje się również zwiedzanie winnicy, poznawanie procesu produkcji wina i degustacja 5 rodzajów trunku.

Data: 29.04., godz. 12:00, 1.05, godz. 15:00, 2.05, godz. 12:00, 15:00, 3.05., godz. 12:00, 15:00.
Koszt wstępu: 80 zł
Link do wydarzenia: https://sklep.dworzno.pl/pl/p/Majowka-2023-w-Winnicy-Dworzno-29.04-3.05-zwiedzanie%2C-degustacja%2C-piknik/159

Majówka w Karolinie, fot. Krzysztof Sitkowski

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”

„Mazowszańskie opowieści” to jubileuszowa majówka w Karolinie. Na wyjątkowe wydarzenie – okolicznościowe zwiedzanie pałacu w Otrębusach – związane z 75. rocznicą powstania Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” wszyscy zainteresowani zaproszeni są na 1 i 3 maja br. Przez całą majówkę można również samodzielnie zwiedzić centrum, wypocząć w karolińskim parku oraz wybrać się na piesze i rowerowe wycieczki po Lesie Młochowskim.

Data: 1 i 3.05.2023 r.
Godzina: 10:00-18:00; zwiedzanie z przewodnikiem o godz. 15:00
Szczegóły: https://karolinmazowsze.pl/aktualnosci/jubileuszowa-majowka-w-karolinie
Koszt: obowiązują bilety wstępu – 20 zł/normalny, 15 zł/ulgowy

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, chałupa z Czermna, fot. D Krześniak

Sierpc

Długo weekend to idealna okazja, by odwiedzić Sierpc i wziąć udział w wydarzeniu pn. „Majówka w Skansenie”.

Impreza stanowi nawiązanie do tradycji rodzinnych pikników na powietrzu, łączących biesiadę, beztroską zabawę i tańce. W zagrodach chłopskich odbywać będą się prezentacje dawnych wiosennych zajęć domowych i gospodarskich oraz rzemiosła i rękodzieła, a na scenie lokalnego amfiteatru wystąpią orkiestry dęte i zespoły folklorystyczne (koncert zespołu folklorystycznego Piskorze – 1 maja, ok. godz. 12.00 i 15.00, a koncert Młodzieżowej Miejskiej Orkiestry Dętej OSP w Sierpcu – 3 maja, ok. godz. 12:00 i 15:00). Zwiedzający uczestniczyć będą mogli w konkursach i zabawach dla całej rodziny. Wydarzeniu towarzyszysz będzie kiermasz produktów regionalnych, rękodzielniczych i tradycyjnych.

Data: 1 i 3.05.2023 r.
Godziny: 10:00 – 18:00
Wstęp: obowiązują bilety wstępu, zgodnie z cennikiem; przejażdżki bryczką w siodle – 15 zł /osoba.
Szczegóły wydarzenia: https://mwmskansen.pl/majowka-w-skansenie-1-i-3-maja-2023-r/

Muzeum Wsi Radomskiej

Radom

Muzeum Wsi Radomskiej

Majówka w skansenie Muzeum Wsi Radomskiej upłynie pod znakiem konia w polskiej tradycji. Wyjątkową atrakcją weekendu będzie prezentowana w spichlerzu z Wilkowa
wystawa „Koń w sztuce ludowej”, przejażdżki bryczką po skansenie, a dla najmłodszych szykowane są spotkania z kucykami z możliwością przejażdżki w siodle.
Na zakończenie majówki – 3 maja br. skansen zaprasza w godzinach od 10.00 do 18.00 na piknik, podczas którego będzie można podziwiać piękne i dostojne zwierzę, jakim jest koń m.in. podczas prac gospodarskich i w zagrodzie, podczas zawodów sportowych w skokach przez przeszkody, na pokazie wyszkolenia kawalerii w mundurach historycznych z okresu Księstwa Warszawskiego i II Rzeczypospolitej, w tym artylerii konnej, a także w zaprzęgu straży ogniowej w akcji. W trakcie wydarzenia zespół obrzędowy zaprezentuje przejazd orszaku weselnego przez wieś.

Data: 1-3.05.2023 r.
Godziny: 10:00-18:00
Wstęp: obowiązują bilety wstępu, zgodnie z cennikiem
Szczegóły wydarzenia: https://www.muzeum-radom.pl/wydarzenia/zapraszamy-na-majowke/3166

Facebook