Aktualności

ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE. DARMOWY LISTOPAD W REZYDENCJACH KRÓLEWSKICH

Listopad to niezwykły miesiąc. Gdy za oknem robi się chłodno i ponuro, rezydencje polskich władców otwierają szeroko podwoje, by przygarnąć zziębniętych turystów. W Warszawie mamy aż trzy miejsca, które w ramach organizowanej po raz siódmy akcji „Darmowy listopad” można odwiedzić za darmo: Muzeum Łazienki Królewskie, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

W Łazienkach Królewskich od 3 do 30 listopada 2018 r. można bezpłatnie zwiedzać Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów (wtorek-niedziela, godz. 10.00-18.00), Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim i Królewską Galerią Rzeźby (wtorek-niedziela, godz. 10.00-16.00) oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (wtorek-niedziela, godz. 10.00-16.00), gdzie – oprócz ekspozycji stałych, (m.in. polski salon myśliwski z XIX-XX w., zwierzęta leśne, ptaki i trofea egzotyczne – można obejrzeć wystawę czasową „Był taki szpital. Dzieje Szpitala Ujazdowskiego w latach 1918-1945”.

Główne wydarzenie „Darmowego listopada” w Łazienkach Królewskich to wystawa czasowa „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości”, poświęcona historii polskich orderów i odznaczeń, czynna od 9 listopada 2018 r. w godz. 10.00-18.00 w Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickim i Podchorążówce. Najcenniejsze eksponaty – diamentowy i rubinowy garnitur Orderu Orła Białego – zostały wypożyczone ze Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie. Na wystawie będzie też można zobaczyć m.in.: Order Orła Białego Józefa Wybickiego, twórcy „Mazurka Dąbrowskiego”, krzyż Orderu Virtuti Militari z numerem „1”, którym marszałek Józef Piłsudski odznaczył Lwów, a także ordery po marszałku Ferdynandzie Fochu z Muzeum Armii w Paryżu oraz Order Orła Białego papieża Jana Pawła II ze zbiorów Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie. W sumie tysiąc eksponatów: ordery i odznaczenia, mundury, dokumenty, zdjęcia i filmy oraz portrety wybitnych Polaków, uhonorowanych za zasługi dla ojczyzny.

W związku z hasłem tegorocznej akcji „Odzyskane dziedzictwo na stulecie niepodległości”, 17 i 18 listopada można będzie wziąć udział w wydarzeniach poświęconych odzyskanym dziełom z muzealnych kolekcji.

Szczegóły programu można znaleźć na stronie Łazienek Królewskich.

Dane kontaktowe

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
ul. Agrykola 1, 00-460 Warszawa
(+48) 504 243 783
Strona www
Facebook