PODRÓŻE

KOSMICZNE RANCZO CZYLI UFO POD CZERSKIEM. #POZNAJCIEMOJEMAZOWSZE

Nie w Nowym Jorku, nie w Roswell, a w maleńkiej wsi Rososz niedaleko Warszawy wylądowali kosmici i wybudowali sobie siedlisko, do którego zapraszają wszystkich Ziemian – małych i dużych. Kosmiczne Ranczo, bo tak nazywa się ten nowy park łączący rekreację z rozrywką i przyjazną edukacją, przypomina amerykańską farmę i położone jest w pięknej okolicy – wśród lasów, stawów, łąk i sadów jabłkowych ziemi grójeckiej.

Po tych niezwykłych włościach oprowadza nas Tomasz Wielemborek, który bliskie spotkania trzeciego stopnia przełożył na aranżację fantastycznego miejsca, idealnego na rodzinne wyprawy poszukiwaczy przygód.

Kosmici w sąsiedztwie zamku w Czersku

Joanna Chmielewska, jedna z najpopularniejszych polskich autorek kryminałów i powieści humorystycznych, okazała się też niezłą wieszczką: przewidziała lądowanie kosmitów na Mazowszu. Pomyliła jedynie strony Wisły, bo akcję swojej powieście science fiction osadziła w Garwolinie.

Tymczasem kosmici, a wręcz całe ich tabuny, zasiedlili maleńką miejscowość Rososz na południe od zamku w Czersku i na wschód od Grójca oraz – jeśli ktoś woli – nieco bliższego Chynowa. W wiosce liczącej niespełna stu mieszkańców powstało Kosmiczne Ranczo – siedlisko przyjaznych (w większości) przybyszów z odległych planet, a nawet galaktyk.

Główni gospodarze Kosmicznego Rancza są mili i uwielbiają się przytulać, szczególnie największy, puchaty KosMiś. Tina i Ton są przede wszystkim pracowici i to oni odpowiadają za kształt farmy nie z tej ziemi, która stała się w 2023 r. nową atrakcją turystyczną Mazowsza. W otoczeniu zieleni, drzew i wody można tu spędzić przynajmniej kilka godzin.

Place zabaw nie z tej Ziemi!

Kosmiczne Ranczo to świetnie miejsce na wakacyjne i weekendowe szaleństwa. Dla najmłodszych jest do wyboru kilka kosmicznych placów zabaw. Najbardziej wyjątkowy ma kształt latającego spodka utkanego ze specjalnych lin.

Są też atrakcje ruchome. Dzieci wraz z rodzicami mogą przelecieć się gwiezdnymi rakietami albo poczuć mocniejsze emocje na Grawitomacie – 12-metrowej wieży spadania. Na młodszych czeka przejażdżka kosmicznymi ( a jakże) świnkami. Są też poduchy – wodna i powietrzna, basen z przezroczystymi kulkami z podświetleniem LED, dmuchańce, mega klocki, piaskownice z kolorowymi piaskami.

Obok zabawy ważna jest warstwa edukacyjna: opowieść związana z eksploracją kosmosu. Na Ranczu można zobaczyć jedyną w Europie replikę lądownika księżycowego naturalnej wielkości, czyli liczącą ponad 7metrów. Są też rakiety w imponującej skali 1:10. Kolekcja naszywek ze wszystkich załogowych misji NASA to jedna z wielu cennych ciekawostek, które można w tym miejscu zobaczyć.

Gwiezdne Wojny i inne kosmiczne historie

Dla fanów filmów fantastycznych Kosmiczne Ranczo to istny raj. Punktem centralnym jest jedyna w Polsce wystawa kosmicznych gwiazd dużego i małego ekranu przedstawionych w naturalnej wielkości! Kogo tu nie ma! Neytiri z Avatara i Superman, Venom i Mandalorian, Darth Vader i Predator, Thanos oraz MeloŚmiacz, czyli jedyny kosmita z polskiej kinematografii, bo z produkcji „Pan Kleks w Kosmosie”.

Goście Rancza mogą sobie zrobić zdjęcie na rowerze lecąc razem z E.T. lub przy grillu z ALFem. Znajdą tu również dekoracje z serii filmowych Gwiezdne Wojny i Star Trek. To nie koniec niespodzianek popkulturowych, bo są też tematyczne flipery, gry arcade Space Invaders i Galaga oraz gry zręcznościowe dla młodszych.

Sto opowieści wplecionych w międzygalaktyczną fabułę

Kosmiczne Ranczo jest miejscem spójnym tematycznie, ale poza opowiadaniem znanych i istniejących od dawna, ma także nową – własną historię. Można ją przeczytać w stworzonej specjalnie książeczce. Bohaterowie tej opowieści wędrują po terenie Rancza jako piękne, przytulaśne maskotki, z którymi można sobie zrobić zdjęcie. Ranczo ma nawet własną piosenkę!

We wrześniu 2023 Kosmiczne Ranczo działa w soboty i niedziele od 10.00 do 18.00, w wybrane dni jest także dostępne dla grup zorganizowanych. Przez cały dzień na terenie działa ekipa animacyjna proponująca dzieciom przeróżne gry i zabawy. Odbywają się także pokazy naukowe, rozrywkowe i magiczne, zawsze związane tematycznie z kosmosem.

Co jakiś czas organizowane są koncerty muzyki granej na handpanie, instrumencie nazywanym UFO ze względu na specyficzny kształt. Relaksacyjnych dźwięków można posłuchać bujając się na zawieszonych w pobliżu hamakach.

Nie tylko duchowa strawa dostarczana jest na terenie Kosmicznego Rancza. Hitem w lokalu gastronomicznym są ufoBurgery, a na specjalne życzenie dania dostarcza do stolika kelner- robot AstroKitek. A przed powrotem do domu z kosmicznej przygody można zaopatrzyć się w pamiątkę, na przykład wizerunek ulubionego kosmity.

Dane kontaktowe

Kosmiczne Ranczo Rososz 24, 05-650 Rososz
694-892-777
Strona www
Instagram
Facebook