PodróżeW lesie

KAMPINOSKI PARK NARODOWY

Kampinoski Park Narodowy to jeden z najpiękniejszych pod względem krajobrazowym terenów w Polsce i jeden z nielicznych na świecie parków narodowych przytulonych do współczesnej metropolii. Daje cień wyobrażenia, jak przed wiekami wyglądała pradolina Wisły, porośnięta nieprzebytą puszczą. Jeszcze kilka stuleci temu polowali tutaj na grubego zwierza królowie i książęta, bartnicy podbierali pszczołom miód, a budnicy zajmowali się produkcją smoły, węgla drzewnego i potażu. W czasie wojen i powstań Polacy toczyli na terenie „Kampinosu” walki z wrogiem i szukali schronienia.

Dziś Puszcza Kampinoska jest więc nie tylko idealnym miejscem na wypoczynek, aktywność fizyczną, kontakt z naturą i historią, a także miejscem pamięci i edukacji. Wycieczkę do parku możemy zaplanować bez względu na to, czy do dyspozycji mamy tylko kilka godzin, czy cały dzień, gdyż leży on w bliskim sąsiedztwie Warszawy. W „Kampinosie” czekają na turystów ścieżki dydaktyczne oraz setki kilometrów szlaków turystycznych, które są idealne na spacery i wyprawy rowerowe, a zimą – także na jazdę na nartach biegowych.

Jak zwiedzić park, czyli ścieżki spacerowe i szlaki rowerowe

Interesujące ścieżki znajdują się w niewielkiej odległości od granic Warszawy, a do części z nich można dotrzeć komunikacją miejską.

Ścieżka dydaktyczna Skrajem puszczy – jedna z najpopularniejszych tras na terenie parku rozpoczyna się we wsi Granica, jednej z najładniej położonych wsi puszczańskich. Ścieżka ma kształt pętli, a jej długość to niespełna 4 km. Biegnie ona od parkingu skrajem Olszowieckiego Błota do Muzeum Puszczy Kampinoskiej. Wyjątkowymi atrakcjami w okolicy jest skansen budownictwa kampinoskiego i wieża widokowa.
Idealna trasa m.in. dla rodzin z dziećmi oraz osób szukających ciekawej trasy na jogging lub spacery z psem. Na przebycie ścieżki należy przeznaczyć 1,5-2 godziny.

Ścieżka do Lipkowskiej Wody – kolejna trasa na krótki spacer. Ma zaledwie 1,5 km długości i prowadzi wokół polany Lipków. Punkt startowy pętli to kościół św. Rocha w Lipkowie. Na trasie znajduje się 7 przystanków z tablicami informacyjnymi. Ścieżka jest szczególnie popularna wśród osób, które zaczynają swoją przygodę z nordic walking.

Palmiry. Tę wycieczkę rozpoczynamy przy leśnym parkingu w Palmirach. Podążając Drogą Kościelną docieramy do rezerwatu przyrody Kaliszki, gdzie żyją sarny, dziki i łosie. Stamtąd czarnym szlakiem trafimy do wsi Janówek, a następnie cmentarza-mauzoleum Palmiry. To miejsce spoczynku ponad dwóch tysięcy Polaków i Żydów, którzy zostali zamordowani w czasie II wojny światowej. W pobliżu mieści się także Muzeum Pamięci Palmiry. Na przebycie pętli należy przeznaczyć 2-3 godziny.

Podwarszawski Szlak Pamięci wiedzie z Lasek do Wólki Węglowej. Na trasie miniemy mogiłę powstańców, kamień Ułanów Jazłowieckich, grób ułana i historyczny cmentarz w Wólce Węglowej. Na przebycie 12-kilometrowej trasy należy przeznaczyć 3-4 godziny.

Kampinoski Szlak Rowerowy – trasa wzdłuż granic parku dla wielbicieli jazdy na dwóch kółkach. Łącznie to 144 km ścieżek oznaczonych kolorem zielonym. Szlak zaczyna się w Wólce Węglowej, a po drodze zawija m.in. do Żelazowej Woli, Brochowa, Palmir i Łomianek.

Pozostałe atrakcje

Warto pamiętać, że na spacer po „Kampinosie” możemy wybrać się zwiedzając inne atrakcje tej części Mazowsza, np. Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, kościół św. Rocha w Brochowie – miejsce ślubu rodziców Fryderyka Chopina i chrztu kompozytora, Park Rozrywki „Julinek”, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pole Bitwy nad Bzurą.

Dokładna mapa z zaznaczonymi wszystkimi trasami znajduje się na stronie:
http://kampinoski-pn.gov.pl/images/zoomify/map1.htm

Propozycje wycieczek po parku można również znaleźć w broszurach turystycznych wydanych przez Kampinoski Park Narodowy:

http://kampinoski-pn.gov.pl/do-sciagniecia/file/104-turystyka-skrajem-puszczy-z-korzyscia-dla-przyrody-informator-turystyczny-granica-i-okolice

http://kampinoski-pn.gov.pl/do-sciagniecia/file/168-turystyka-w-sercu-puszczy-informator-zaborow-lesny-i-okolice

Informacje ogólne

Kampinoski Park Narodowy zajmuje powierzchnię 38,5 tysięcy hektarów, a kolejne 37,7 tys. hektarów to jego strefa ochronna. W krajobrazie Kampinosu dominują wydmy i bagna, gdzie rośnie kilkaset gatunków roślin oraz żyją nizinne płazy i gady. Gniazduje tam także ok. 160 gatunków ptaków, m.in. żuraw, bocian czarny, derkacz, bielik i orlik krzykliwy.

Przedstawicielami drapieżników są tutaj m.in. kuny, jenoty, lisy, wydry i reintrodukowane rysie. Wśród dużych ssaków najliczniej występują dziki, sarny, a także łosie, które są symbolem parku.

ZOBACZ TEŻ:
KAMPINOSKI SZLAK ROWEROWY
JULINEK. SZTUKA, ROZRYWKA I… DOBRA ZABAWA BLISKO NATURY
MAŁE NÓŻKI I PUSZCZA KAMPINOSKA
ŻELAZOWA WOLA. NAJPEWNIEJSZY PUNKT POCZĄTKOWY BIOGRAFII CHOPINA
SOCHACZEW. ZAMEK, KOLEJKA I BITWA NAD BZURĄ
MAZOWSZE JESZCZE MA PUSZCZE

———————-
Opracowano we współpracy z Kurpiowską Organizacją Turystyczną oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego.

Facebook