Aktualności

INSCENIZACJA OBRONY SOCHACZEWA 1939

Ponad dwustu rekonstruktorów z całej Polski weźmie udział w inscenizacji walk w obronie Sochaczewa w 1939 roku. Widowisko będzie zwieńczeniem pikniku z okazji obchodów 80. rocznicy Bitwy nad Bzurą, który odbędzie się na polach czerwonkowskich w Sochaczewie w niedzielę 8 września.

Inscenizację rozpoczną przygotowania polskich wojsk na polu bitwy (umacnianie zapór i okopów) oraz lot zwiadowczy niemieckiego samolotu. Później na przedpolu pojawią się niemieckie patrole. Padną strzały, po których niemiecka tyraliera, wsparta pojazdami, ruszy do natarcia. Organizatorzy nie zdradzają całego scenariusza widowiska, ale wiadomo, że w planie są tak emocjonujące epizody jak walka powietrzna między polskim a niemieckim samolotem, atak artyleryjski czy rozbicie czołgu, a także ewakuacja rannych z pola bitwy.

Rekonstrukcja rozpocznie się o godz. 17.30, a do udziały w inscenizacji zaproszono najlepsze grupy rekonstrukcji historycznej z całego kraju. Na polach czerwonkowskich zaprezentują się m.in. oddziały kawalerii i piechoty wspierane przez pancerniaków oraz artylerię.

Obrona Sochaczewa trwała od 13 do 16 września 1939 i była jednym z epizodów bitwy nad Bzurą, największej bitwy kampanii wrześniowej.

Głównymi organizatorami widowiska są: miasto Sochaczew oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Współorganizatorem wydarzenia jest m.in. gdańskie Muzeum II Wojny Światowej.

Inscenizacja będzie najważniejszym, ale nie jedynym punktem niedzielnego pikniku „VII Wieków Historii”, który rozpocznie się o godz. 14.00 i potrwa do 19.00. Członkowie Stowarzyszenia Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. II/18pp oraz pracownicy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zaprezentują na wystawach plenerowych eksponaty związane z wrześniem 1939 roku, m.in. artylerię, pojazdy i mundury. W programie pikniku znalazły się również pokazy kawaleryjskie i prezentacja pracy szpitala polowego. Nie zabraknie kuchni garnizonowej oraz atrakcji dla najmłodszych uczestników festynu.

Piknik „VII Wieków Historii” na Facebooku

Facebook