Aktualności

HIMILSBACHOWY (I NIE TYLKO) MIŃSK MAZOWIECKI

Jan Himilsbach, jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów (i głosów) polskiego filmu, jest patronem pięciodniowego festiwalu w swoim rodzinnym mieście Mińsku Mazowieckim. Maratony filmowe, mnóstwo medialnych, multimedialnych i artystycznych warsztatów, koncerty, spotkania, wystawy – Festiwal Himilsbacha potrwa do 14 września i lepiej go nie przegapić!

Festiwal przyciąga miłośników i twórców zakochanych w szczególnej poetyce i artystycznej niezależności Himilsbacha. Gwiazdami 11. edycji imprezy będą m.in. LUC, Renata Przemyk i Marek Dyjak. Uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w nietypowych dla takich wydarzeń warsztatach: komiksowych, storyboardowych czy poświęconych telewizji internetowej lub mediom, a także obejrzeć Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata. A w pierwszym dniu festiwalu wręczona zostanie Monidło – Nagroda dla Najlepszego Aktora Niezawodowego.

Kadr z filmu „Rejs”, fot. Filmoteka Narodowa

Przyjazd do Mińska Mazowieckiego i udział w festiwalowych wydarzeniach można połączyć z poznawaniem miasta pana Jana od strony kuchni filmowej: ulica Mireckiego pojawiła się w filmie Agnieszki Holland „Europa, Europa”, Stary Rynek w „Brzezinie” Andrzeja Wajdy, a barokowo-klasycystyczny pałac w Parku Miejskim im. Dernałowiczów w serialu telewizyjnym „Ranczo”. W kamienicy przy ul. Kościelnej 4 zrealizowane zostały sceny do kolejnego filmu Wajdy – „Pierścionek w orłem w koronie”, a związki reżysera z Mińskiem Mazowieckim upamiętnia przystanek autobusowy Brzezina.

Dane kontaktowe

Festiwal Himilsbacha
Miejski Dom Kultury ul. Warszawska 173 05-300 Mińsk Mazowiecki
25 758 39 17
Strona www
Facebook