Na wsi

GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE HOLENDRY 21. WĘDKARZE I 3 SŁONECZKA

Holendry 21, rekomendowany przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”, posiada najwyższą kategorię – 3 słoneczka 🙂 To raj dla wędkarzy – dwa zarybione stawy pozwalają na obfite połowy, pływanie łódkami i rowerami wodnymi oraz kąpiele w upalne dni. Pyszne i zdrowe jedzenie powstaje z własnych ekologicznych upraw gospodarzy lub pochodzi od lokalnych rolników z okolicy. Pięknej, stąd obecność artystów przyjeżdżających na plenery malarskie czy warsztaty pisania ikon.

POMYSŁ NA ŻYCIE NA WSI

Korzenie historii gospodarstwa sięgają lat 90. ubiegłego wieku, kiedy mieszkający wówczas w Katowicach dziadkowie Aleksandry, obecnie prowadzącej agroturystykę, kupili dom jako letniskowy, aby cała rodzina mogła spotykać się w wakacje. Następnie przekształcili dom w ośrodek i rozbudowali go, aby stworzyć miejsce przyjazne dla turystyki rodzinnej oraz móc organizować tu imprezy okolicznościowe. Chcieli, aby było to miejsce, w którym każdy będzie mógł cieszyć się spokojem, ciszą oraz smacznym jedzeniem. Wkrótce dziadkowie Aleksandry zakończyli swoje poprzednie działalności w Katowicach, aby móc w pełni poświęcić się stworzonej agroturystyce. Obiekt rozwijali przez wiele kolejnych lat, aż do 2020. roku, kiedy Aleksandra, zgodnie z wolą dziadka, przejęła zarządzanie gospodarstwem.

Dzięki konsekwentnej, wielopokoleniowej pracy agroturystyka Holendry 21 otrzymała wiele nagród w różnych kategoriach i kilkanaście wyróżnień. Zadbano również o kategoryzację. Obiekt jest rekomendowany przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” i posiada najwyższą kategorię – 3 słoneczka. Taka historia zobowiązuje i dlatego Aleksandra zamierza kontynuować rodzinną, agroturystyczną tradycję.

SIELSKIE OPOWIEŚCI

Sporą grupą odwiedzających Holendry są panowie łowiący ryby na wędki. Warunki temu sprzyjają, bo są tu 2 zarybione stawy i mnogość ryb wszelakich. Ale jak się okazuje – ryby to nie wszystko. Bo zaskoczeniem był wpis na Facebooku: „w łowieniu ryb wcale nie chodzi o ryby…” Ktoś wie zatem o co?

Goście, a szczególnie ich dzieci chwalą sobie zabawy z mieszkającym w gospodarstwie psem Barnim. Jeszcze niedawno był szczeniakiem, a teraz to już dorosły pies. Ale „szczeniacki charakter” i chęć do zabawy mu pozostały, więc jak to młody z młodymi, najlepiej dogaduje się z dziećmi.

Szczególnym powodzeniem cieszą się imprezy rodzinne, podczas których świętowane są okrągłe rocznice. Np. seniorzy rodu w 50. rocznicę zawarcia małżeństwa mogą nacieszyć się całą rodziną nawet przez kilka dni. A „przemili gospodarze, tort urodzinowy, jedzonko bardzo smaczne i nie do przejedzenia”, jak piszą na Facebooku, są tylko dodatkiem do tych pięknych, niezapomnianych chwil.

CO PROPONUJE GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE HOLENDRY 21

Dla gości gospodarstwa przygotowane są 2 budynki, które dysponują miejscami noclegowymi, w pokojach o zróżnicowanym standardzie przeznaczone dla turystów indywidualnych, w tym również niepełnosprawnych oraz pokojami wieloosobowymi z łóżkami piętrowymi dla grup zorganizowanych.

Budynki są zlokalizowane na 4,5 hektarowej ogrodzonej i bezpiecznej posesji. Na jej terenie są dwa zarybione stawy o łącznej powierzchni 1 hektara, przeznaczone do rekreacyjnego wędkowania, kąpieli oraz pływania łódkami i rowerami wodnymi. Z myślą o aktywnej rekreacji przygotowano tutaj także bezpieczny plac zabaw dla małych dzieci, boisko do piłki siatkowej i piłki nożnej oraz ścieżki spacerowe. Amatorzy jazdy na dwóch kółkach mogą bezpłatnie wypożyczyć rowery, aby przemierzać znajdujące się w okolicy leśne dukty i mało uczęszczane drogi asfaltowe sprzyjające wycieczkom rowerowym. Na życzenie gości organizowane są przejażdżki bryczką konną do Sanktuarium Maryjnego w pobliskim Suserzu lub Zespołu Zamkowo-Sakralnego w Oporowie.

Goście mogą skorzystać z pełnego wyżywienia w skład którego wchodzą: śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja, co niewątpliwie jest mocną stroną gospodarstwa. Do przygotowywania posiłków wykorzystywane są warzywa i owoce pochodzące z własnej, ekologicznej uprawy lub od okolicznych rolników. Pracujący tu kucharze sami przygotowują białe sery, wędzą wędliny, przygotowują przetwory oraz dbają o ogród warzywny i owocowy. W jadłospisie preferowana jest smaczna staropolska kuchnia bazującą na produktach najwyższej jakości.

W agroturystyce Holendry 21 z powodzeniem organizowane są konferencje, imprezy okolicznościowe, pikniki, zjazdy integracyjne, szkolenia, biwaki, obozy, kolonie „zielone szkoły” dla dzieci i młodzieży. Od wielu lat mają tu miejsce wydarzenia artystyczne jak np. plenery malarskie oraz warsztaty tworzenia ikon.

GOSPODARZE

Aleksandra i Michał przyjechali na Mazowsze z Trójmiasta, aby poprowadzić ośrodek Holendry 21. Ola pracowała wcześniej w hotelu w Gdyni, a tutaj zajmuje się kuchnią i kwestiami organizacyjnymi. Michał wcześniej grał zawodowo w piłkę ręczną, ale swoją karierę zakończył przed przyjazdem do Holendrów. Teraz zajmuje się ogrodem i sprawami technicznymi – teren jest duży, więc i pracy jest sporo. Obojgu zależy przede wszystkim na tym, aby zapewnić gościom jak najlepszą atmosferę podczas pobytu, smaczne jedzenie oraz spokojny wypoczynek. Ich marzeniem jest dalszy rozwój gospodarstwa, wprowadzanie nowych, ciekawych rozwiązań ku zadowoleniu gości.

ZRÓWNOWAŻONA TURYSTYKA

Holendry 21 wpisują się w zrównoważony rozwój turystyki poprzez:
• wykorzystywanie źródeł energii odnawialnej – paneli słonecznych do ogrzewania wody oraz instalacji fotowoltaicznej,
• segregację odpadów na terenie całego ośrodka,
• ograniczanie kupowania zbędnych przedmiotów i nadmiaru opakowań,
• ponowne użytkowanie tych samych przedmiotów, dawanie im drugiego życia,
• zakup produktów od lokalnych producentów,
• współpraca ze społecznością lokalną przy organizacji imprez, wycieczek, etc.,
• promocja lokalnych atrakcji turystycznej poprzez m.in. propozycje wycieczek krajoznawczych do Płocka, połączonych ze zwiedzaniem zabytków, rejsem statkiem po Wiśle w sezonie letnim i odwiedzinami ZOO, a także wycieczek do dworów i pałaców w Słubicach, Łękach Kościelnych, a dla melomanów do Pałacu w Sannikach i Żelazowej Woli,
• edukacja młodego pokolenia w ramach „zielonych szkół” poprzez specjalnie przygotowany program pobytu, który ma na celu wzbudzanie wśród dzieci i młodzieży szacunku i miłości do przyrody.

Dane kontaktowe

GOSPODARSTWO AGROTURYSTCZNE HOLENDRY 21
Aleksandra Zagrodnik 09-550 Szczawin Kościelny, Holendry Dobrowskie 21
+48 733 402 048
Strona www
Facebook