Warszawa Singera będzie w tym roku dostępna dla odbiorców kultury na całym świecie. Koncerty, spektakle i spotkania autorskie zaplanowano na żywo, a także online ze względu na restrykcje związane z koronawirusem. Festiwal sięga po nowatorską formułę, dostosowaną do nowego stylu życia. Online i offline. Bogata oferta artystyczna – bardziej dostępna niż kiedykolwiek.
Ale sedno pozostanie to samo: Warszawa Singera to wielkie, barwne, trwające w stolicy przez cały tydzień święto kultury żydowskiej i jednocześnie pożegnanie lata, wakacji, czasu wolności i beztroski. Szczególna okazja, by spotkać klasycznych i współczesnych twórców żydowskich, a jednocześnie szansa, by poznać dawne, przedwojenne oblicze Warszawy, kiedy żyła tu największa, po nowojorskiej, społeczność żydowska na świecie.
Każdy może znaleźć w bogatym programie Festiwalu coś dla siebie: spektakl, koncert, warsztaty językowe lub kulinarne, spacer tematyczny, spotkanie z pisarzem albo wykład. W rytmie wydarzeń festiwalowych wakacje w Warszawie skończą się w tym roku po raz siedemnasty.
W tym roku Warszawa Singera dostępna
Koncerty i przedstawienia na żywo będą miały bardziej kameralny charakter niż w poprzednich latach. Główny plener wydarzeń festiwalowych przenosi się w tym roku z Placu Grzybowskiego do Centrum Praskiego Koneser.
Koncerty i spektakle odbędą się na małych warszawskich scenach klubowych, w Synagodze im. Nożyków, Scenie Letniej Teatru Żydowskiego oraz – tradycyjnie – w Teatrze Kwadrat. Organizatorzy stawiają na kameralność z powodu obowiązujących zaostrzonych norm sanitarnych, ale też na transmisje internetowe, co sprawia, że wydarzenia festiwalowe będą dostępne w niemal każdym miejscu na świecie.
Dawne żydowskie melodie
Festiwal zawsze proponował szerokie spektrum wydarzeń kulturalnych. Tak będzie również w tegorocznej edycji. W programie dużo kolorytu warszawskiego, przedwojennego, przypominającego genialnych żydowskich twórców ubiegłego stulecia. Dawne piosenki w porywających współczesnych interpretacjach, między innymi Jana Młynarskiego i grupy Combo, w recitalu Moniki Chrząstowskiej, spektaklach kabaretowych aktorów Teatru Żydowskiego czy koncercie „Mieczysław Fogg – co nam zostało z tamtych lat” w wykonaniu Retro Orchestra.
Na tegorocznym Festiwalu zaprezentowany zostanie najnowszy projekt zespołu KROKE – „Nasza muzyka filmowa i teatralna” z repertuarem z niedawno wydanej płyty Rejwach. Znalazła się na niej muzyka do spektaklu Teatru Żydowskiego o tym samym tytule oraz kompozycje z filmów El anonimo caronte (reż. Toni Bestard), Inland Empire (reż. David Lynch), Wszystko płynie (reż. Edyta Turczanik) i Kabaret Śmierci (reż. Andrzej Celiński).
W tradycyjnym inauguracyjnym koncercie kantoralnym Next Generation – po raz pierwszy w Polsce – wybitni kantorzy młodego pokolenia z Izraela: Chaim Stern, Nachman Trojeman i Netnahel Ilvitzki. Nie zabraknie pieśni jidish. Będzie je można usłyszeć w wykonaniu Karstena Troyke, Sharon Brauner z Niemiec oraz zespołu Presburger Klezmer Band ze Słowacji. Tradycyjne pieśni żydowskie zostaną zaprezentowane podczas projektu „I skrzypce zaczęły grać”. Ponadczasowe szlagiery, m.in. Rodzynki z migdałami, Rebeka, Mein jidisze Mame, Tak jak malował Pan Chagall w wykonaniu znakomitego skrzypka Vadima Brodskiego.
Bogaty program jazzowy
W tej edycji, podobnie jak w poprzednich, zapowiada się bogaty i różnorodny program jazzowy. Wystąpi Francesco Bruno, włoski gitarzysta i kompozytor, znany polskiej publiczności z prestiżowych koncertów w Katowicach, Warszawie i Szczecinie. Artysta zagra z trzema młodymi polskimi składami: z Jerzy Małek Trio, Szymon Łukowski Trio oraz grupą Jachna/Kądziela/Gwadera.
Kolejnym niezwykłym gościem Festiwalu będzie Liudas Mockūnas, litewski saksofonista i eklektyczny kompozytor, tworzący na pograniczu jazzu i muzyki klasycznej. Na scenie znanego melomanom jazzu Klubu Pardon ToTu stworzą niezwykły projekt muzyczny z Mikołajem Trzaską. Zaszczytem dla nas jest występ prawdziwej gwiazdy, laureata nagrody Grammy, pianisty i kompozytora Włodka Pawlika.
Nie zabraknie muzyki klasycznej. Już dziś zapowiedzieć można niezwykły koncert Królewska harfa, w którym wystąpi m.in. wybitna polska harfistka Małgorzata Zalewska- Guthman.
Gwiazdą wielkiego finału Festiwalu Warszawa Singera będzie izraelska piosenkarka Yasmin Levy. Jej koncerty to hipnotyzujące spotkania z muzyką sefardyjską, w której żydowska melodyka łączy się z hiszpańskim ogniem. Yasmin Levy jest gwiazdą światowego formatu.
Teatr i inne spotkania kulturalne
Warszawa Singera to także teatr. Przede wszystkim warszawski Teatr Żydowski, który prezentuje na Festiwalu swe najlepsze spektakle. W tym roku zobaczyć będzie można m. in. Szoszę Singera w reż. Karoliny Kirsz, Szabasową dziewczynę Marcina Sławińskiego, PeKiN Agaty Biziuk czy Balkon Goldy Marty Miłoszewskiej.
W tej szczególnej edycji Festiwalu będzie można także uczestniczyć w tradycyjnych cyklach spotkań z literatami i artystami, w promocjach nowości wydawniczych, pokazach filmów, spacerach edukacyjnych po Warszawie, w debatach i warsztatach. W wersji na żywo i online.
XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
22-30 sierpnia 2020 r.
www.shalom.org.pl
facebook.com/FestiwalWarszawaSingera
FESTIWAL WARSZAWA SINGERA – ZDJĘCIA ARCHIWALNE: