Jednodniowa wycieczka Szlakiem Doliny Liwca to szansa na zobaczenie wyjątkowych zabytków, tajemniczych zakątków, a także nieskażonej przyrody i urokliwych krajobrazów, które przez dekady przyciągały w te strony nie tylko turystów, ale też filmowców. Wyprawa w okolice Węgrowa i Liwa to także okazja, by poznać bohaterów intrygującej legendy o Mistrzu Twardowskim.
Szlak Doliny Liwca biegnie od Suchej do Paplina. Pokonanie jego poszczególnych odcinków – pieszo lub autem – pozwala na zobaczenie najpiękniejszych krajobrazów i ciekawych zabytków pogranicza Mazowsza i Podlasia. W sezonie zimowym szczególnie polecamy wizytę w Liwie, na Sowiej Górze i w Węgrowie. Niespieszne dotarcie do wszystkich najciekawszych miejsc zajmie łącznie co najmniej 6 godzin.
Zamek w Liwie
Pierwszym punktem na trasie zwiedzania jest Liw, do którego dojedziemy autobusem przewoźnika PKS NOVA (odjazd spod dworca autobusowego Warszawa Wschodnia (od strony ul. Lubelskiej).
Wizytówką tej niewielkiej miejscowości są ruiny zamku strzegącego niegdyś granic między Mazowszem a Podlasiem. Obecnie urządzone jest w nim Muzeum Zbrojownia (ul. Stefana Batorego 2, wtorek-sobota: 10:00-16:00, niedziela: 11:00-16:00; informacje na temat biletów: http://liw-zamek.pl).
Zwiedzający mogą zobaczyć imponującą kolekcję militariów z kilku stuleci – od XV do XX wieku, obrazy, rzemiosło artystyczne i znaleziska archeologiczne. Można też odwiedzić podziemne galerie w piwnicach gotyckich oraz trzy kondygnacje wieży.
ZOBACZ TEŻ:
ZAMEK W LIWIE. BASTION OSTATNIEJ WŁADCZYNI MAZOWSZA
W OBJĘCIACH BUGU I LIWCA. NADBUŻAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY
Punkt widokowy na Sowiej Górze
Najpiękniejsze krajobrazy i zakola doliny Liwca oglądać można z położonej na południe od Liwa Sowiej Góry. Punkt widokowy znajduje się kilka minut drogi za Jarnicami.
To miejsce kilkakrotnie było planem filmowym: plenerowe zdjęcia kręcili tam Jan Jakub Kolski ekranizując „Pornografię” Witolda Gombrowicza oraz Filip Bajon reżyserując „Śluby Panieńskie” Aleksandra Fredry. Przyjechali tu również japońscy filmowcy pracujący nad filmem „Persona non grata”.
Węgrów i magiczne lustro mistrza Twardowskiego
Kolejnym przystankiem na naszej trasie jest Węgrów – miejscowość szczycąca się 500-letnią historią. Transport pomiędzy Węgrowem a Liwem zapewnia przewoźnik PKS Nova.
Poznawanie miasta warto zacząć od spaceru po rynku i obejrzenia najcenniejszego miejskiego zabytku: bazyliki mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Przy budowie i dekoracji świątyni pracowali najwybitniejsi przedstawiciele warszawskiego środowiska artystycznego. W zakrystii bazyliki zawieszone jest słynne „Zwierciadło Twardowskiego”. Legenda i tradycja łączą lustro z osobą czarnoksiężnika Jana Twardowskiego, który wywołał za jego pomocą dla króla Zygmunta Augusta widmo Barbary Radziwiłłówny. Otoczone aurą tajemnicy lustro znane jest w całym kraju i przyciąga do Węgrowa wielu turystów.
Inne ciekawe miejsca w Węgrowie
Przy sąsiedniej pierzei rynku stoi barokowy Dom Gdański, w którym mieszczą się biblioteka z punktem informacji turystycznej i minimuzeum sztuki ludowej.
Ulicą Kościuszki dojdziemy do zabytkowego zespołu poreformackiego z muzeum w klasztornych piwnicach. Barokowy kościół, który przypuszczalnie zaprojektował wybitny architekt Tylman z Gameren, powstał w latach 1693-1706. W jego kopule zachował się piękny fresk Palloniego „Kościół Triumfujący” z 1710 r., zaliczany do największych osiągnięć artysty. Pod posadzką kościoła zlokalizowana jest krypta-nekropolia.
Na obiad można wybrać się do Restauracji Everest (ul. Stefana Żeromskiego 21), która serwuje dania kuchni polskiej w nowoczesnym wydaniu (ciekawą pozycją w karcie są na przykład pierogi z pokrzywą). Wyjątkową częścią restauracji jest sala nazywaną Karczmą Jana Twardowskiego przyozdobiona unikalnymi obrazami przedstawiającego postać Mistrza Twardowskiego, jego żony oraz czarta Bieruta.
Na koniec pobytu w Węgrowie możemy udać się nad Liwiec. Spacerując zieloną aleją majora Hieronima Piotrowskiego dotrzemy do starorzecza Liwca, gdzie w weekendy działa popularna kawiarnia „Nad Liwcem”.
ZOBACZ TEŻ:
WĘGRÓW. MIASTO WIELU KULTUR I RELIGII
WĘGRÓW I OKOLICE – MIĘDZY MAZOWSZEM A PODLASIEM
WĘGRÓW. PODZIEMIA PEŁNE OPOWIEŚCI
Centrum Informacji Turystycznej i Promocji (w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej):
ul. Rynek Mariacki 11, 07-100 Węgrów
poniedziałek-środa, piątek: 8:00-18:00
tel. 25 792 2474