Aktualności

CIECHANÓW: EKSPERYMENTY Z SUCHĄ MGŁĄ I GOTYCKI ZAMEK KSIĄŻĘCY

W czasie ferii koniecznie wybierzcie się do Ciechanowa! Na przyjezdnych czeka tam zupełnie nowa atrakcja – Park Nauki Torus, gdzie można zobaczyć latający dywan, sterowalny rurociąg czy ekran z suchej mgły. Warto odwiedzić także sztandarową atrakcję miejską, jaką jest pamiętający czasy księstwa mazowieckiego średniowieczny zamek.

#AKTYWNE FERIE NA MAZOWSZU – POBIERZ CAŁY PRZEWODNIK

Park Nauki Torus

Park Nauki Torus to idealne miejsce na poznanie technologii otaczającej nas ze wszystkich stron. Bardzo ciekawa jest już sama historia miejsca, w którym powstało to centrum nauki. Działa ono w kompleksie, w którego skład wchodzi m.in. dawna wieża ciśnień. Ta niezwykła konstrukcja powstała w latach 70. XX wieku w najwyższym punkcie Ciechanowa, 143 m n.p.m. Jej charakterystycznym elementem jest torus, czyli znajdujący się na samej górze wodny zbiornik wyrównawczy. Za względu na unikalny charakter, obiekt ten wyróżniony został przez serwis The World Geography, który zajmuje się dokumentacją wyjątkowych miejsc na świecie.

W pawilonie dydaktycznym mieszczą się sale edukacyjne, w których odbywają się m.in. warsztaty multimedialne rozwijające wiedzę na temat matematyki, fizyki, chemii i techniki. Można tam oglądać również eksponaty muzealne, m.in. „latający dywan”, urządzenie „wykrzycz się” oraz interaktywne gry i aplikacje, dzięki którym obejrzeć można fotografie i filmy o mieście.

Największą atrakcją centrum jest interaktywny ekran do wyświetlanie obrazów na warstwie suchej mgły – to jedyne tego typu urządzenie w Polsce. Ekranu o powierzchni 5 metrów kwadratowych można dotykać, przesuwać wyświetlane na nim obiekty, a także grać na nim w gry. Zwiedzający mogą można dokładnie obejrzeć konstrukcję wieży ciśnień i samodzielnie przekręcić jej wizualizację tak, aby zajrzeć do torusa od góry, a także poznać zasady działania, w tym samodzielnie regulować poziom ciśnienia wody i obserwować jej przepływ. Młodsi zwiedzający mogą także zbierać multimedialne słoiczki z ratuszowym miodem, a starsi bez użycia dodatkowych kontrolerów budować wirtualny rurociąg.

W poszczególnych salach można skorzystać z pomocy animatorów, którzy bardzo chętnie dzielą się ciekawostkami i odpowiadają na pytania.

W czasie ferii zimowych w centrum organizowane są warsztaty naukowe, zajęcia o ekologii i zmianach klimatycznych oraz półkolonie. Uczestnicy nie tylko dowiedzą się wiele na temat terenów pustynnych, ale będą mogli stać się władcami natury tworząc fale i tornada! 🙂 Podczas zajęć nie zabraknie też elementów zabawy z robotyką i budowaniem maszyn z klocków lego.

Po odwiedzeniu wystawy i uczestnictwie w dodatkowych zajęciach, można udać się do Cafe Pitagoras (w menu m.in. oferta śniadaniowa i burgery) z widokiem na zrewitalizowaną wieżę ciśnień, park z alejkami i fontanną.

Centrum nauki jest dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

ZOBACZ TEŻ:
PARK NAUKI TORUS W CIECHANOWIE. FUTURYSTYCZNA OPONKA I KUCHNIA MOLEKULARNA
CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WARSZAWIE

Zamek książąt mazowieckich

Wizytę w parku obowiązkowo należy połączyć ze zwiedzaniem największej atrakcji Ciechanowa – Zamku Książąt Mazowieckich. Potężna budowla gotycka z dwiema basztami została wzniesiona jako kontynuacja założenia obronnego z ostatniej dekady XIII wieku za czasów księcia Siemowita III i przez lata pozostawała twierdzą niezdobytą. Jak wszystkie dawne zamki, kryje wciąż wiele tajemnic. Jednej z nich – miejsca ukrycia skarbu księcia Janusza I – strzeże podobno straszliwy czarny pies, a właściwie rycerz zaklęty w piekielną bestię przez alchemika. Warownia służyła do obrony przed wrogami – głównie krzyżakami i Litwinami – i stanowiła schronieniem dla okolicznej ludności.

Na terenie zamku, który poddany został w ostatnich latach rewitalizacji, mieści się oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej z doskonale wyposażonymi w nowoczesny, multimedialny sprzęt dydaktyczny salami ekspozycyjnymi. Obecnie prezentowane są w nim dwie wystawy stałe: oparta o najnowsze wyniki badań archeologicznych „Fakty i mity ciechanowskiego zamku” oraz „Księstwo Mazowieckie 1200-1526: intrygi, trucizny i smok, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza”. Wystawa na Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie jako pierwsza przypomina 300 lat historii niezależnego Mazowsza.

ZOBACZ TEŻ:
MAZOWIECKA TWIERDZA W CIECHANOWIE
ŚREDNIOWIECZNE TWIERDZE MAZOWSZA
NIEZWYKŁE KOBIETY MAZOWSZA I ICH MIEJSCA

Facebook