Aktualności

CHOJNOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY, KONSTANCIN-JEZIORNA, POWSIN

Spacer szlakiem zabytków architektury skrajem Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, wizyta w ogrodzie botanicznym i pobyt w Nibylandii – oto wybrane atrakcje czekające nas podczas jednodniowej wycieczki w okolice Konstancina-Jeziorny i warszawskiego Powsina.

Chojnowski Park Krajobrazowy

Dzień rozpoczynamy od wizyty w Konstancinie-Jeziornie. Z Warszawy dojedziemy tu autobusami miejskimi nr 251 i 710. Miejscowość leży na granicy Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Na jego obrzeżach zachowały się zabytkowe dworki i wille oraz wojenne cmentarze, do których można dotrzeć korzystając z jednego ze szlaków turystycznych.

Granicę parku można przejść wybierając się na spacer Szlakiem Zabytków Architektury wokół Konstancina-Jeziorny. Jest to pętla oznakowana kolorem czarnym, która rozpoczyna się w centrum miasta i wiedzie przez Skolimów, Rzeczkę Małą i obrzeża Lasów Słomczyńskich. Łącznie do pokonania jest 9 km, co powinno zająć ok. 4 godzin.

ZOBACZ TEŻ:
PIASZCZYSTE WYDMY CHOJNOWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO
JEZIORKA. WYDMOWE PAGÓRKI I PUŁAPKI BOBRÓW

Chojnowski Park Krajobrazowy, fot. Artur Bociarski

Konstancin-Jeziorna

Konstancin-Jeziorna ro jedyne w województwie mazowieckim uzdrowisko. W miejskim Parku Zdrojowym można odnaleźć ścieżki i pomosty spacerowe, plac zabaw, boisko do siatkówki i tężnię, a w domu kultury Hugonówka obejrzeć wystawę multimedialną, pamiątki, zdjęcia i inne archiwalia związane z historią regionu.

Wizytówką miasta są domy z początku XX wieku zaprojektowane przez czołowych polskich architektów. Koniecznie trzeba zobaczyć wille Jutrzenka i Ustronie!

ZOBACZ TEŻ:
KONSTANCIN-JEZIORNA. NADMORSKI KLIMAT NA MAZOWSZU
ROWEREM NA URZECZE. POWSIN – KONSTANCIN-JEZIORNA – GASSY

Ogród Botaniczny w Powsinie

Przed południem (np. autobusem linii 139) udajemy się do Ogrodu Botanicznego w Powsinie. To wyjątkowe miejsce dla wszystkich miłośników przyrody z arboretum i rozarium. Na terenie ogrodu działa także klimatyczne Botanica Cafe & Bistro, gdzie można zjeść drugie śniadanie. Informacje na temat godzin otwarcia i cen biletów można znaleźć na stronie: https://ogrod-powsin.pl/godziny-otwarcia-i-cennik-biletow/.

W tym roku największą atrakcją Ogrodu Botanicznego jest Ogród Świateł. 10-hektarowy fragment ogrodu zaaranżowany został na kształt bajkowej Nibylandii, gdzie świetlne dekoracje nawiązują do przygód Piotrusia Pana, Dzwoneczka, Wendy i jej braci oraz Kapitana Haka i jego załogi. Na zwiedzających czeka 30 instalacji świetlnych oraz wiele atrakcji, na przykład choinka multimedialna stworzona z 30 000 świateł LED. W ogrodzie odbywają się taże pokazy laserowe wraz z pełną oprawą dźwiękową oraz mappingi.

Najmłodsi mogą wziąć udział w grze terenowej oraz zapozować do zdjęć w specjalnych strefach rozmieszczonych na terenie całej wystawy. Informacje na temat godzin otwarcia oraz cen biletów do Ogrodu Świateł można odnaleźć na stronie: https://piotruspan.ogrodswiatel.pl/cennik/.

Parku Kultury w Powsinie

Na koniec dnia wstąpimy do Parku Kultury w Powsinie, który wyznacza południową granicę Warszawy. Wschodnia część terenu pełni głownie funkcje rekreacyjno-sportowe i to tam znajduje się większość atrakcji dla miłośników aktywnego wypoczynku, w tym pawilon sportowy z siłownią, sauną, kręgielnią i kortami tenisowymi. Część zachodnia ma charakter głównie leśny – wśród drzew rosnących na terenie parku zachowało się dużo starodrzewu, czyli drzew liczących ponad 100 lat. Najbardziej znanym z nich jest dąb szypułkowy Hetman – obecnie pomnik przyrody.

Spacerując po południowej części parku, tuż nad brzegiem skarpy, warto zwrócić uwagę na zachowane w doskonałym stanie pozostałości okopów i rowów łącznikowych – pamiątki z czasów II wojny światowej.

Przez teren Parku Kultury przebiegają fragmenty szlaków turystycznych PTTK – zielonego i czerwonego. Przekraczają one granicę Parku na skrzyżowaniu ul. Maślaków i Muchomora w okolicy polany ogniskowej. Na początku trasa obu szlaków jest wspólna, a następnie czerwony prowadzi na wschód przez tereny rekreacyjno-sportowe parku, a zielonym, skręcając w ul. Trufli, można dotrzeć do Ogrodu Botanicznego PAN.

O ile dopisze zimowa aura, w czasie ferii park można przemierzyć na nartach biegowych lub sankach. W pawilonie rekreacyjno-sportowym przy kortach tenisowych w sezonie zimowym czynna jest wypożyczalnia sprzętu sportowego (narty, sanki oraz czołówki pozwalające na zwiedzanie po zmroku).

Facebook