Na wsi

CHATA W MALINOWYM CHRUŚNIAKU. KURPIOWSKA KĄPIEL POD GWIAZDAMI

100-letnia Chata w Malinowym Chruśniaku to dom z duszą – mówią o tym miejscu właściciele. Goście przytakują, że jest tu dobra energia. Zapach sosnowego lasu, śpiew ptaków o poranku i lokalne pyszności, w tym psiwo kozicowe i fafernuchy – czegóż trzeba więcej, by odpocząć od tempa codzienności i wyciszyć się? I jeszcze balia kąpielowa na zewnątrz, z której można wieczorami obserwować gwiazdy. O każdej porze roku!

POMYSŁ NA ŻYCIE NA WSI

W 2014 roku dom obchodził 100 rocznicę powstania. Postawili go pradziadkowie Elżbiety, obecnej właścicielki – Antonina i Apolinary, mieszkali w nim dziadkowie – Janina i Henryk, a ich syn Jan wciąż wspomina, jak przed Bożym Narodzeniem 1968 roku doprowadzono do domu prąd. Chata w Malinowym Chruśniaku to pomysł taty Elżbiety – Jana, który po śmierci rodziców postanowił wyremontować chałupę. Obiekt swoją nazwę zawdzięcza malinom dziko rosnącym w pobliskim lesie.

Podczas remontu zrodził się pomysł na gospodarstwo agroturystyczne. Córka Elżbieta wraz z mężem Kamilem od początku byli bardzo zaangażowani w realizację tej koncepcji. W domu udało się zachować wiele pamiątek po Janinie i Henryku, co tworzy niesamowity klimat tego miejsca. Jak mówią gospodarze – jest to „dom z duszą”. I tak w 2014 roku, w 100 rocznicę wybudowania chaty, Elżbieta z Kamilem zaczęli prowadzić Malinowy Chruśniak.

SIELSKIE OPOWIEŚCI

Chata w Malinowym Chruśniaku to miejsce, które chwyta za serce swym naturalnym pięknem. Turyści dobrze się tu czują. Mówią, że jest to miejsce z dobrą energią. Zapach sosnowego lasu, śpiew ptaków o poranku – to idealne miejsce dla osób zmęczonych tempem życia, chcących się wyciszyć. Dodatkowo odprężyć można się w balii kąpielowej – o każdej porze roku. Szczególnie gdy już się ściemni, jest wspaniale! Relaks w ciepłej wodzie, nad głową niebo pełne gwiazd, a dookoła błoga cisza. Czego chcieć więcej?

Dzięki swej wyjątkowości i klimatowi Chata w Malinowym Chruśniaku gościła wiele znamienitych osobowości. Każde takie spotkanie było wyjątkowe i niezapomniane. W 2016 roku gościem był Marcin Meller, znany dziennikarza telewizyjny, który wraz z ekipą nagrywał film o Kurpiach.

W 2018 roku chata przez kilka dni gościła założyciela i lidera kultowego zespołu rockowego T.Love Muńka Staszczyka wraz z żoną Martą, mających wiele sympatii dla Kadzidła i Kurpiowszczyzny. Inni słynni bywalcy Chaty to: ks. Adam Boniecki w latach 1999-2011, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, Krzysztof Mroziewicz, pochodzący z Kadzidła znany dziennikarz i publicysta, Cezary Łazarewicz, dziennikarz, publicysta, pisarz – m.in. laureat literackiej nagrody Nike za książkę „Żeby nie było śladów” na podstawie której w tym roku powstał film, polski kandydat do Oscara, Zofia Optułowicz z d. Pilecka, działaczka społeczna, córka wielkiego polskiego patrioty rotmistrza Witolda Pileckiego.

Chata w Malinowym Chruśniaku przyjmowała również turystów z Holandii, Niemiec, Gruzji, Turcji, Malezji oraz Brazylii. Goście mogli spróbować regionalnych potraw oraz zapoznać się z kurpiowską kulturą i tradycjami. Dla gospodarzy było to niesamowite doświadczenie, ponieważ goszcząc osoby z różnych zakątków świata mieli również okazję poznać ich kulturę, wysłuchać ciekawych historii. Goście z Gruzji miło zaskoczyli właścicieli – zorganizowali tu gruzińską kolację.

CO PROPONUJE CHATA W MALINOWYM CHRUŚNIAKU

Malinowy Chruśniak oferuje wypoczynek w autentycznej, starej kurpiowskiej chacie położonej blisko centrum wsi Kadzidło, na skraju lasu, gdzie w ciszy i spokoju można w pełni odpocząć. Do dyspozycji gości przygotowano:
• w pełni wyposażoną kuchnię z jadalnią i oryginalnym piecem kaflowym,
• kurpiowską „dużą izbę” z szerokim łożem małżeńskim,
• alkierz z piecem kaflowym,
• w pełni wyposażone 2 łazienki,
• 3 pokoje na poddaszu wraz z aneksem kuchennym,
• TV i wi-fi,
• w ogrodzie plac zabaw wraz z domkiem dla dzieci.

Dom posiada centralne ogrzewanie, a dodatkową atrakcją jest możliwość palenia drewnem w kuchni i piecu kaflowym. U okolicznych gospodarzy można kupić zdrową, lokalną żywność, jak fafernuchy, psiwo jałowcowe, miód, chleb, smalec, pasztet, wędliny, twaróg, nalewki, jaja, kozi ser, ciasto drożdżowe, itp.
W gospodarstwie znajduje się również ogród, las i staw z łódką i możliwością wędkowania, altany, grillo-wędzarnia oraz miejsce na ognisko. Nad stawem znajduje się także zagroda z owcami. Dodatkowym atutem jest sauna ogrodowa oraz balia kąpielowa szczególnie atrakcyjna wieczorami, kiedy można obserwować rozgwieżdżone niebo.

GOSPODARZE

Elżbieta i Kamil Wiśniewscy to małżeństwo z dwójką dzieci – Antonim i Ignacym. W obejściu pomaga mama Wiesława oraz tata Jan – pomysłodawca Malinowego Chruśniaka. Dzięki temu rodzinny dom pradziadków zyskał drugie życie.

Elżbieta od dziecka jest związana z Kurpiami. W latach 2004-2008 należała do zespołu Kurpianka. Od 2007 roku studiowała i mieszkała w Warszawie. Jednak zawsze wiedziała, że wróci do swojej małej kurpiowskiej ojczyzny. Z wykształcenia jest nauczycielką, w agroturystyce zajmuje się marketingiem. Kocha zwierzęta, w szczególności koty.

Kamil pochodzi z Podlasia. Od 11 lat mieszka w Kadzidle i pokochał Kurpie równie mocno, jak żona. Jest bardzo pracowity, to złota rączka w gospodarstwie. Bardzo dba o estetykę obiektu. Oboje tworzą przyjazną, rodzinną atmosferę, tak aby było to miejsce, do którego wszyscy goście będą wracać jak do domu rodzinnego.

ZRÓWNOWAŻONA TURYSTYKA

Zasady zrównoważonej turystyki stosowane w gospodarstwie:
• kupowane są tylko potrzebne rzeczy (ilościowo i jakościowo),
• stosowane są torby wielokrotnego użytku,
• kupowane są produkty o zminimalizowanym wpływie na środowisko naturalne,
• odpady podlegają segregacji,
• odpady biodegradowalne są kompostowane na nawóz,
• funkcjonuje instalacja fotowoltaiczna,
• w domu uchroniono przed zapomnieniem rodzinne pamiątki z Kurpiów,
• wśród gości promowane są miejsca i aktywności związane z kulturą kurpiowską,
• serwowane są lokalne wyroby wytwarzane przez miejscowych gospodarzy,
• gospodarze współpracują z lokalną społecznością – na życzenie gości zapewniają regionalne potrawy, wyroby artystyczne – kurpiowskie palmy, kwiaty, wycinanki, organizowane są pokazy i warsztaty kurpiowskiej muzyki i tańca z zespołem Kurpianka.

Dane kontaktowe

CHATA W MALINOWYN CHRUŚNIAKU
Elżbieta i Kamil Wiśniewscy, 07-420 Kadzidło, ul. Ks. Mieszki 10
+48 880 028 250
Facebook