Aktualności

BOLIMOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY I MSZCZONÓW: DZIEŃ DLA AKTYWNYCH

Kolejny dzień ferii będzie pełen emocji! Korzystając ze sprzyjającej aury, wyruszamy o poranku na spacer po Bolimowskim Parku Krajobrazowym, a później na wycieczkę do Radziejowic. Naszą wyprawę zakończymy dziś w Mszczonowie, gdzie czekają na nas (pod)wodne atrakcje.

#AKTYWNE FERIE NA MAZOWSZU – POBIERZ CAŁY PRZEWODNIK

Bolimowski Park Krajobrazowy

Park położony jest pomiędzy Żyrardowem a Skierniewicami i obejmuje dawne tereny puszczy bolimowskiej w korycie rzeki Rawki. Do parku można dotrzeć ze wsi Sucha Żyrardowska, do której dojeżdżają pociągi Kolei Mazowieckich kursujące na linii Warszawa – Skierniewice.

Kierując się ul. Partyzantów, a następnie ul. Kościelną, docieramy do punktu startu „Szlaku żyrardowskiego”. Jego przebycie to szansa na zapoznanie się z roślinnością torfowisk i łąk, które opisują tablice na kolejnych przystankach trasy. Na pokonanie 10-kilometrowej pętli trzeba poświęcić ok. 4-5 godzin.

ZOBACZ TEŻ:
BOLIMOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY. KRAINA MAJOWEJ KONWALII

fot. Bolimowski Park Krajobrazowy

Pałac w Radziejowicach

Z Bolimowskiego Parku Krajobrazowego udajemy się Radziejowic. Tutejszy pałacyk z połowy XVII wieku służy obecnie jako Dom Pracy Twórczej, ale zanim jego wnętrza wypełniły się artystami, gościli tu polscy władcy: Zygmunt III Waza, Władysław IV i Jan III Sobieski.

Budynek otacza zabytkowy park z kolekcją rzeźb, instalacji i popiersi przedstawiających najwybitniejsze postaci polskiej kultury, m.in. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszkę, Ignacego Jana Paderewskiego, Kazimierza Dejmka oraz Jerzego Waldorffa – dawnego gospodarza tego miejsca.

We wnętrzu działa Jadalnia Pałacowa – restauracja serwująca dania inspirowane kuchnią kresów wschodnich oraz smaków kuchni staropolskiej.

ZOBACZ TEŻ:
PAŁAC W RADZIEJOWICACH. WYPRAWA FILMOWA

Termy Mszczonów

Drugą część dnia również spędzimy aktywnie, wybierając się do jednego z dwóch miejsc: Term Mszczonów lub centrum nurkowego Deepspot.

Termy Mszczonów to nowoczesny kompleks basenowy, przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Obiekt składa się z 5 basenów, w tym dwóch całorocznych basenów termalnych, a także zjeżdżalni wodnych, sauny i groty solnej.

Wody termalne to bardzo bogate w minerały wody podziemne, których temperatura przekracza średnią roczną temperaturę powietrza w danym regionie.

W czasie ferii przy Termach działa także lodowisko.

ZOBACZ TEŻ:
TERMY MSZCZONÓW I OKOLICE

fot. Deepspot

Nurkowanie w najgłębszym basenie Europy

Szukający mocnych wrażeń mogą odwiedzić centrum nurkowe Deepspot. Jest to najgłębszy w Europie i drugi najgłębszy basen na świecie do podwodnych treningów (nieco ponad 45 metrów).

Podczas sesji można natknąć się m.in. na jaskinie ze stalaktytami i płaskorzeźbami stylizowanymi na monumenty ze świątyń kambodżańskich, tunel jak w afrykarium, widok na pokoje wypoczynkowe na poziomie 5 metrów pod wodą (a z pokoi – widok na nurkujących), wrak kutra z 1981 roku, a wreszcie tubę, którą można zejść od 20 do 45 metrów głębokości.

W Deepspot można spróbować nurkowania z akwalungiem (scuba diving) i bez wspomagania (freediving). Zajęcia odbywają się pod okiem wykwalifikowanego instruktora i adresowane są zarówno do początkujących, jak i doświadczonych nurków.

ZOBACZ TEŻ:
DEEPSPOT. PODWODNE GŁĘBINY W MSZCZONOWIE

Facebook