PODRÓŻE

DEEPSPOT. PODWODNE GŁĘBINY W MSZCZONOWIE

Drugi pod względem głębokości basen na świecie do nurkowania znajduje się… w Mszczonowie! Deepspot ma głębokość 45 m i 47 cm, a zanim dotrze się do najgłębszej głębi, można natknąć się na prawdziwe cuda! Pokoje hotelowe z widokiem na nurkujących (na głębokości 5 metrów), wielopiętrowe jaskinie podwodne i zatopiony wrak kutra to tylko część z nich.

Jaskinie, wrak i 27 basenów

Na poziomie 20 metrów znajdują się kapitalne pięciokondygnacyjne jaskinie ze stalaktytami i płaskorzeźbami stylizowanymi na monumenty ze świątyń kambodżańskich. Jest także tunel jak w afrykariach, są pokoje hotelowe na poziomie 5 metrów pod wodą z widokiem na nurkujących, jest wrak – kuter z 1981 roku. Jest wreszcie tuba wiodąca od 20 do 45 metra.

Lustro wody ma wymiary 20×25 metrów. Cały basen mieści 8000 m³ wody – tyle, ile znajduje się w 27 basenach olimpijskich. Ściany Larsena (oporowe) w 50-metrowej niecce basenu muszą wytrzymać siłę 50 ton. W kompleksie powstaje specjalny system filtracji o wydajności 80 razy większej niż w tradycyjnym basenie. Dzięki niemu woda ma być filtrowana jedynie 4 razy na dobę.

Trzy na świecie, wszystkie w Europie

Na świecie są tylko dwa inne tego typu obiekty i jeden, który przewyższa każdy z nich, a został otarty w lipcu 2021 r. Deep Dive Dubai w Dubaju to podwodne miasto z basenem o głębokości 60 m. Dwa konkurujące z mszczonowskim Deepspot to Nemo 33 koło Brukseli i Y 40 koło Padwy. Pierwszy ma głębokość 33 m, drugi 42 metrów. Ten w Mszczonowie ma 45.40 m. Nemo powstał w 2003 roku, Y40 w 2013 roku. Y 40 ma lustro wody rozmiarów 20×18, Deepspot 20×25, a w Nemo 33 jest jeszcze mniejsze.

Warto dodać, że Belgom i Włochom dużo łatwiej było wybudować swoje obiekty. Pierwsi skorzystali z szybu kopalnianego, drudzy kuli basen w skale. W Mszczonowie zastosowano mnóstwo technologicznego nowatorstwa, ale i sporo ryzykowano. I warto było, bo 3 grudnia 2020 r. właśnie na Mazowszu został pobity rekord Guinessa w najgłębszym zejściu pod wodę w sztucznym akwenie.

Dla mistrzów i początkujących

Za gigantyczną inwestycją stoi pasja i całkowicie polski kapitał pasjonata nurkowania Michała Braszczyńskiego. To ten sam człowiek, który wybudował Flyspoty, czyli tunele aerodynamiczne w Warszawie, Katowicach i Wrocławiu. Dzięki jego uporowi i pasji powstało miejsce, w którym będą mogli ćwiczyć freediverzy, czyli nurkowie, którzy nie korzystają z akwalungu i wspomagania. Rekordzistami świata w tej dziedzinie są m.in. dwie Polki – Agnieszka Kalska i Magdalena Solich-Talanda.

Ale Deepspot jest otwarty na amatorów nurkowania na najróżniejszym poziomie: od tych, którzy dopiero będą zaczynali przygodę w podwodnym świecie, tzw. „first timerów”, przez scubadiverów, których liczbę w Polsce szacuje się na 200 tys. po mistrzów nurkowania.

 

INFORMACJE DLA CARAVANINGOWCÓW

Rekomendujemy niestrzeżony parking Kompleksu Basenów Termalnych (ul. Warszawska 52) czynny od 8.00 do 21.30, po sąsiedzku z Deepspot (ul. Warszawska 50). Na parkingu znajduje się 6 bezpłatnych stanowisk do obsługi kamperów.

– dostęp do prądu: TAK
– zatankowanie wody: TAK
– zrzut szarej wody: TAK
– toaleta ogólnodostępna: TAK – w budynku głównym Kompleksu Basenów Termalnych od 9.00 do 21.00

Zdjęcia z akcji #KamperemPoMazowszu mają na celu promocję atrakcji turystycznych regionu, jednakże część ujęć była wykonywana w miejscach na co dzień dla kamperów niedostępnych.

Dane kontaktowe

Deepspot. Miejsce do nurkowania
ul. Warszawska 50, 96-320 Mszczonów
698 626 500
Strona www
Youtube
Facebook