PodróżeW lesie

BOLIMOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY. KRAINA MAJOWEJ KONWALII

Las z wielkimi polanami i rozległymi konwaliowiskami oraz szansą na spotkanie łosia, a tuż obok niesamowita, zachowana niemal w stu procentach osada fabryczna z XIX wieku, klasycystyczny pałac z kolekcją dzieł Józefa Chełmońskiego i źródła termalne. A dla zaawansowanych kajakarzy – szansa na prawdziwe wyzwanie. To wszystko można znaleźć w Bolimowskim Parku Krajobrazowym i w jego bliskim sąsiedztwie.

Park, położony między Żyrardowem a Skierniewicami, obejmuje tereny dawnej puszczy w korycie rzeki Rawki. Choć zdecydowaną większość powierzchni parku stanowią lasy sosnowe, wyjątkowego uroku nadają mu rozległe konwaliowiska oraz śródleśne, niespotykane nigdzie indziej w centralnej Polsce polany – pozostałość po budnikach, mieszkańcach puszczy, którzy żyli ze stałej wycinki i karczowania lasu.

Park jest idealnym miejscem na długie spacery, a ostatnio popularnością zaczęły się także cieszyć ekstremalne rejsy kajakowe po Rawce.

Jak zwiedzać park, czyli ścieżki dydaktyczne

Bolimowski Park Krajobrazowy jest dobrym miejscem do uprawiania turystyki pieszej. Wędrowanie ułatwiają i urozmaicają wyznaczone na jego terenie ścieżki – w części należącej do województwa mazowieckiego jest ich pięć.

Najpopularniejszymi mieszkańcami parku są bobry. Aby zobaczyć ślady ich bytności – ścięte drzewa, tamy czy żeremia – należy udać się spacer 4-kilomerową ścieżką Rokita ostoja bobrów. Można ją przejść wyłącznie w okresie wegetacyjnym (od kwietnia do października). Trasa zaczyna się przy moście na Rawce we wsi Budy Grabskie i wiedzie wzdłuż doliny rzeki. Na przebycie pętli należy przeznaczyć 1,5-2 godziny.

Rozpoczynający się we wsi Sucha Żyrardowska Szlak żyrardowski to szansa na zapoznanie się z roślinnością okolicznych torfowisk i łąk parku. Flora tego terenu została opisana na tablicach rozmieszczonych wzdłuż trasy. Na pokonanie 10-kilometrowego szlaku trzeba poświęcić ok. 5 godzin.

Ścieżka entomologiczna w dolinie Rawki – owady lądowe to 15-kilometrowy odcinek rozpoczynający się przy Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej we wsi Budy Grabskie. Spotykane na jego trasie tablice edukacyjne opisują występujące na terenie parku owady.

Ścieżka entomologiczna w dolinie Grabinki – owady wodne rozpoczyna się przy leśniczówce Prochowy Młynek i ciągnie się wzdłuż rzeki Grabinki, będącej dopływem Rawki. Trasa ta – podobnie jak entomologiczna – nadaje się dla osób zaprawionych w wędrówkach leśnych. Długość ścieżki: 4 kilometry.

Pozostałe atrakcje

Puszcza to nie tylko przyroda, ale również historia i zabytki. W pierwszej kolejności warto odwiedzić Żyrardów – dawną osadę fabryczną, a obecnie perełkę architektury industrialnej z ciekawym Muzeum Mazowsza Zachodniego.

Wart uwagi jest także wybudowany w międzywojniu dworzec w Radziwiłłowie i dwór w Radziejowicach (obecnie służący jako Domu Pracy Twórczej) z połowy XVII wieku, gdzie gościło wiele słynnych postaci, w tym królowie: Zygmunt III Waza, Władysław IV i Jan III Sobieski.

Śladami po toczonych w tym rejonie walk są cmentarze wojenne w Budach Grabskich, Huminie, Joachimowie Mogiłach, Kamionie, Kolonii Bolimowskiej-Wsi, Wiskitkach i Wólce Łasieckiej.

Nie brakuje też atrakcji dla amatorów aktywnego wypoczynku. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Suntago we Wręczy, czyli największy park wodny w Europie z basenami, zjeżdżalniami i saunami, a także strefą wellness i spa. Podobne atrakcje oferują termy w Mszczonowie z basenami z wodą termalną i różnego rodzaju rozrywkami – sztuczną rzeką, ławeczkami i leżankami napowietrzającymi i gejzerami wodnymi oraz jacuzzi. Przy termach działa wypożyczalni rowerów, kijów do nordic walking i sprzętu do narciarstwa biegowego.

Na rzece Rawce organizowane są spływy kajakowe, ze względu na porywisty nurt i powalone drzewa przeznaczone głównie dla bardziej zaawansowanych miłośników sportów wodnych.

ZOBACZ TEŻ:
ŻYRARDÓW. INDUSTRIALNE MIASTO-OGRÓD
TERMY MSZCZONÓW I OKOLICE
PARK OF POLAND – SUNTAGO WODNY ŚWIAT
WISKITKI. ŚWIĘTY DRZEWORYT, PAŁAC Z FRANCUSKIM SZNYTEM I PUSZCZA

Informacje ogólne

Park razem z otuliną ma powierzchnię 23 tys. hektarów, z czego na województwo mazowieckie przypada nieco mniej niż połowa tego terenu. Największą atrakcją przyrodniczą parku jest usiana setkami starorzecz i oczek wodnych dolina rzeki Rawki. Pokrywają ją łąki, gęste zarośla, podmokłe olsy i trzcinowiska.

Polany po budnikach są wykorzystywane przez kaczki, gęsi, czaple, bociany i orliki krzykliwe na żerowiska i lęgowiska. Park jest także schronieniem dla zwierząt takich jak łosie, daniele, bobry czy wydry. Dom znalazły tu dla siebie również rysie i wilki.

—————
Opracowano we współpracy z Kurpiowską Organizacją Turystyczną oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego.

Facebook