Aktualności

WARSZAWSKI FESTIWAL FILMOWY I PAŁAC NA EKRANIE

Warszawski Festiwal Filmowy należy do elity wydarzeń filmowych świata obok takich festiwali jak Cannes, Wenecja, Berlin, Locarno czy Karlowe Wary, nic dziwnego więc, że przyciąga artystów i kinomanów nie tylko z Warszawy, ale z różnych stron świata i z całej Polski. 35. edycja WFF rozpocznie się 11 października 2019 r. i potrwa 10 dni, a 3 października startuje przedsprzedaż biletów.

35. Warszawski Festiwal Filmowy

Organizatorzy zapowiadają, że w 35. edycji Festiwalu weźmie udział około 150 twórców filmowych z blisko 40 krajów świata, m.in. z Francji, Rosji, Iranu i Japonii. Spotkania z filmowcami przewidziano jak zwykle po projekcjach ich dzieł. Tylko w Konkursie Międzynarodowym wystartuje 15 produkcji z trzech kontynentów. W programie są jeszcze cztery inne sekcje konkursowe oraz pokazy specjalne, prezentację polskiej klasyki, okrycia, rodzinny weekend filmowy oraz najlepsze polskie filmy krótkometrażowe 2018 roku.

Pokazy będą odbywały się w dwóch kinach: w Multikinie Złote Tarasy oraz w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki. To najlepsza okazja, by przypomnieć, że Pałac Kultury i Nauki to nie tylko kino, teatry, muzea i wystawy, a także siedziba licznych instytucji kulturalnych, edukacyjnych i społecznych, ale także… bardzo popularny aktor filmowy!

Pałac Kultury i Nauki na ekranie

PKiN wystąpił w wielu filmowych produkcjach, nie tylko polskich. Czasami grał role drugoplanowe, niekiedy epizody, ale zawsze – dawał się zauważyć. Chyba że filmowano miejsce, w którym dopiero powstanie…

W „Rewersie” Borysa Lankosza można zobaczyć wielki, rozgrzebany pod budowę PKiN plac w centrum miasta (wykorzystany przez bohaterkę w bardzo szczególny sposób!) i gotowy Pałac w finale filmu.

W niektórych produkcjach pojawiły się wnętrza PKiN. Przed kasami biletowymi Teatru Dramatycznego tytułowe bohaterki „Dziewczyn do wzięcia” Janusza Kondratiuka próbowały zwrócić na siebie uwagę popularnego aktora Stanisława Mikulskiego, a bohater „Misia” Ryszard Ochódzki spotkał się na tarasie 30. piętra z ministrem Złotnickim. Komisarz Halski z serialu „Ekstradycja” również miał w zwyczaju wybierać PKiN na spotkania, natomiast Agnieszka Holland w filmie „Europa, Europa” zamieniła wnętrza, a dokładnie pływalnię wewnątrz Pałacu, w szkołę Hitlerjugend.

Co jakiś czas wraca jak bumerang temat pozbycia się „daru Stalina”. Bohaterowie „Kilera” wpadli na pomysł sprzedaży budynku zagranicznym inwestorom, natomiast totalne zrujnowanie PKiN udało się Ryszardowi Ochódzkiemu w komedii Sylwestra Chęcińskiego „Rozmowy kontrolowane”. Było to dziecinnie proste: wystarczyło pociągnąć za spłuczkę…

Najnowszy film z PeKiNem w roli głównej trafi na ekrany polskich kin w listopadzie 2019, ale we wrześniu miał już światową premierę. To międzynarodowy thriller „Ukryta gra” z Billem Pullmanem (USA) i Evgeniyem Sidikhinem (Rosja) oraz Robertem Więckiewiczem jako dyrektorem Pałacu Kultury.

35. WARSZAWSKI FESTIWAL FILMOWY
11-20 października 2019 r.
KINOTEKA PKIN i MULTIKINO ZŁOTE TARASY
START PRZEDSPRZEDAŻY BILETÓW (KINOTEKA i ONLINE, również przez GOING): od 3.10.2019 r.

Dane kontaktowe

WARSZAWSKI FESTIWAL FILMOWY
KINOTEKA w Pałacu Kultury i Nauki, pl. Defilad 1 – pięć sal (nr 1, 2, 3, 4, 7), seanse od g. 9.30 rano do północy MULTIKINO ZŁOTE TARASY, ul. Złota 59 – cztery sale (nr 1, 2, 3, 4) na najwyższym piętrze galerii handlowej, seanse od g. 11.00 do północy
Strona www
Youtube
Instagram
Facebook