AKTUALNOŚCI

LETNI WACHLARZ WILANOWSKI – ATRAKCJE DLA DZIECI

Królewska drukarnia, fot. R. Więckiewicz

(Aktualizacja) Rezydencja króla Jana III Sobieskiego to fascynujące miejsce, także dla najmłodszych, o ile przy okazji zwiedzania znajdzie się dla nich ciekawe zajęcia. Jeśli wybieramy się do Wilanowa z małymi dziećmi, warto tak zaplanować termin, by trafić na warsztaty przygotowane specjalnie dla nich. Pracownia edukacyjna Muzeum zaplanowała ich w tym roku mnóstwo! W programie znajdziemy zarówno zajęcia cykliczne – cotygodniowe i odbywające się raz w miesiącu, jak i pojedyncze spotkania tematyczne. Są warsztaty, pokazy, wystawy (wystawa ubiorów dziecięcych!) i spacery. Na niektóre warto zapisać się z wyprzedzeniem, a na inne można dołączyć w dowolnym momencie.

Pałacowa oranżeria
Pałacowa oranżeria


WYSTAWA FLORYSTYCZNA – 21-22 września

Wystawa prac dyplomowych absolwentów Szkoły Florystycznej Małgorzaty Niskiej zorganizowana pod hasłem „Struktury” – piękne bukiety, nietuzinkowe ozdoby ślubne, efektowne wieńce oraz inne unikatowe kompozycje.

TERMIN: 21-22 września, godz. 10.00-18.00
MIEJSCE: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie | Oranżeria
BILETY: wstęp na wystawę bezpłatny | obowiązuje bilet do parku (5 zł – zwykły, 3 zł – ulgowy, 1 zł – dla dzieci i młodzieży od 7 do 16 lat, dzieci do lat 7 – bezpłatnie)

 

TABOR JANA SOBIESKIEGO | interaktywne pokazy rekonstrukcji historycznej

Podczas spaceru po parku wilanowskim rozglądajcie się za kolorowymi namiotami. Spotkacie w nich rekonstruktorów w strojach z epoki, którzy opowiedzą Wam o barwnym i fascynującym życiu w dawnej Polsce.

WSZYSCY LUDZIE KRÓLA
Usłyszycie historię sprowadzenia kawy spod Wiednia, którą opowie Wam sam Jerzy Franciszek Kulczycki. Poznacie krajobrazy Rzeczypospolitej XVII wieku, które zaprezentuje Wam podróżnik z epoki. Z pomocą mincerza będziecie mogli wybić własną monetę! Wejdziecie do kuźni polowej, gdzie zobaczycie, jak kowal wyrabia w ogniu podkowy. Będziecie mogli przymierzyć różne elementy uzbrojenia. Nauczycie się wydobywać kolory z natury, uczestnicząc w procesie naturalnego farbowania prowadzonym przez barwiarza. Spotkacie także bartnika, który opowie o dawnym pszczelarstwie.

DRUKARNIA LOTNA
Wilanowskiego drukarza spotkacie nie tylko w pałacu, latem urzęduje także w Taborze Sobieskiego w parku. Tam na prasie lotnej drukuje gazety i relacje z wydarzeń militarnych, które możecie zakupić. Możecie też sami nauczyć się obsługi prasy drukarskiej i wydrukować na niej własne druki ulotne.

TERMINY: piątki w godz. 11.00-15.00, soboty w godz. 12.00-16.00, niedziele w godz. 13.00-17.00
MIEJSCE: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie | park północny
WSTĘP: w cenie biletu do parku | 5 zł – zwykły, 3 zł – ulgowy

Warsztaty kaligrafii, fot. M. Mastykarz
Warsztaty kaligrafii, fot. M. Mastykarz

OTWARTE WARSZTATY KALIGRAFII

Pióra w dłoń! W Muzeum Pałacu w Wilanowie powracają warsztaty kaligrafii na świeżym powietrzu! Zaproszeni są zarówno miłośnicy kaligrafii, jak i ci, którzy chcą, aby ich pismo odręczne stało się eleganckie, bardziej fantazyjne lub po prostu staranniejsze. Zajęcia odbywają się w przestrzeni zaaranżowanej na staropolskie skryptorium.

Warsztaty mają formułę otwartą (nie obowiązuje rezerwacja), a ich uczestnicy sami decydują o intensywności i rodzaju wykonywanych ćwiczeń, których celem jest doskonalenie umiejętności starannego kreślenia liter o fantazyjnych kształtach. W trakcie zajęć uczestnicy nie tylko ćwiczą piękne pismo, ale też biorą udział w warsztatach tematycznych.

TERMINY: od 4 maja do 29 września | w weekendy w godz. 13-17, w środy w godz. 14-18
MIEJSCE: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie | namiot przy wejściu do ogrodu
WSTĘP: w cenie biletu do parku | 5 zł – zwykły, 3 zł – ulgowy

fot. Paweł Czarnecki
fot. Paweł Czarnecki


DRUKARNIA KRÓLEWSKA | pokazy rekonstrukcji

Odwiedźcie XVII-wieczną pracownię drukarską, ułóżcie własny tekst i wydrukujcie go na prawdziwej prasie drukarskiej! Zachęcamy też do rozmowy z drukarzem Jego Królewskiej Mości, który opowie, co takiego drukuje dla króla.

MIEJSCA i TERMINY
– podziemia pałacu, obok księgarni | poniedziałki i czwartki, godz. 11.00-15.00 (oprócz 25 lipca)
– park wilanowski | piątki w godz. 11.00–15.00, soboty w godz. 12.00-16.00, niedziele w godz. 13.00–17.00
WSTĘP: w cenie biletu do pałacu/parku

WILANOWSKI MIKROKOSMOS | wystawa ceramiki z przedstawieniami owadów

Filigranowe solniczki, okazałe wazony, ażurowy, fajansowy taboret, a wszystkie dekorowane… przedstawieniami owadów! Zapraszamy do wilanowskiego pałacu na wystawę XVIII- i XIX-wiecznych eksponatów ze zbiorów ceramicznych i archeologicznych.

TERMIN: codziennie do 16 października 2019 r.
MIEJSCE: Muzeum Pałacu w Wilanowie | Galeria Północna
WSTĘP: w cenie biletu do pałacu na 1. trasę zwiedzania | 20 zł zwykły, 15 zł ulgowy

PROGRAM EDUKACYJNY towarzyszący wystawie:
http://www.wilanow-palac.pl/wilanowski_mikrokosmos_program_edukacyjny.html

REKONSTRUKCJE UBIORÓW DZIECIĘCYCH OD XVII DO XIX w. | wystawa

Jedwabne wamsy, aksamitne szustokory, miniaturowe gorsety, sukieneczki na rogówce i krynolinie, malutkie mitenki, czepeczki, buciki i kaftaniki dla najmłodszych… to wszystko będzie można zobaczyć już w czerwcu na niezwykłej wystawie rekonstrukcji ubiorów dziecięcych w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie!

Wystawa jest efektem konkursu „Ubiory dziecięce od XVII do XIX wieku”, w którym młodzi uczniowie i absolwenci szkół krawieckich oraz pasjonaci krawiectwa przygotowywali swoje prace, czyli rekonstrukcje historycznych strojów dla dzieci.

TERMIN: codziennie do 31 października 2019 r.
MIEJSCE: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
WSTĘP: w cenie biletu do pałacu | 20 zł zwykły, 15 zł ulgowy

ZOBACZ PAŁAC | weekendowe zwiedzanie pałacu

Zobacz pałac w Wilanowie! Weź udział w weekendowym oprowadzaniu i zobacz dużo więcej niż podczas tradycyjnego zwiedzania. Na spacer po królewskich komnatach zapraszają wilanowscy edukatorzy – uśmiechnięci, kreatywni, pełni energii ludzie z pasją!

TERMINY: każda sobota i niedziela, godz. 11.00 oraz 13.00
KOSZT: w cenie biletu do pałacu | 20 zł zwykły, 15 zł ulgowy
BILETY: www.bilety.wilanow-palac.pl lub w kasie muzeum

ODBIORCY: goście indywidualni
REZERWACJA: nie obowiązuje
ZBIÓRKA: szatnia w pałacu

SEE THE PALACE | Historical walks in the Wilanów palace

We invite you to weekend walks that focus on the history and design of the palace interiors. For the price of the ticket to the palace, you can listen to educators talking about the stages of building of the residence, the architects, painters, sculptors involved, and its famous owner – King Jan III. Together, we will decipher the symbolism hidden in paintings and sculptures, as well as the functions of rooms and objects that can be found on the sightseeing route.

TIME: walks beginning at 12.00 every Saturday and Sunday
RESERVATION: not applicable
MEETING POINT: cloakroom in the palace
PROCE: ticket to the palace
NOTE: meeting only for individual guetsts
PATRONAGE: Kids in the City

ZOBACZ PARK | weekendowe zwiedzanie parku

Zobacz park! Zapraszamy na weekendowe zwiedzanie parku w Wilanowie. Podczas spacerów edukatorzy przyrodniczy opowiedzą o historii ogrodów, etapach ich rozwoju, stylach ogrodowych oraz bogactwie natury kryjącym się w wilanowskim parku.

TERMINY: każda sobota i niedziela, godz. 11.00
KOSZT: w cenie biletu do parku
BILETY: www.bilety.wilanow-palac.pl lub w kasie muzeum

ODBIORCY: goście indywidualni
REZERWACJA: nie obowiązuje
ZBIÓRKA: przy kasie na przedpolu

fot. Julia Dobrzanska
fot. Julia Dobrzanska

Z MALUCHEM W PLENER

Najmłodszych gości ogrodów wilanowskich, dzieci w wieku do 3 lat, wraz z opiekunami zapraszamy do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu!

Tematem przewodnim spotkań będą: warzywa, owoce i kwiaty, a także zwierzęta, które można spotkać w ogrodzie. Na warsztatach maluchy poznają: nietoperza, kreta, dżdżownicę, motyla, słoneczniki. „Ugotują” filcową zupę z filcowych warzyw, które wspólnie zbierzemy z filcowej grządki, a także… wcielą się w role mieszkańców ogrodów, uczestnicząc w różnych grach i zabawach.

Rodzice, dziadkowie i opiekunowie dzieci będą mogli nie tylko współuczestniczyć w aktywnościach dla maluchów, lecz także poznać dużo ciekawostek ze świata przyrody oraz dowiedzieć się, jak niegdyś wyglądały wilanowskie ogrody i czym charakteryzowała się barokowa kuchnia.

TERMINY: 25 lipca, 29 sierpnia, 26 września, godz. 11.00–14.00 | można dołączyć w dowolnym momencie
MIEJSCE: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie | namiot edukacyjny przy Górze Bachusa (należy obejść pałac i za Ogrodem Różanym skręcić w lewo)
WSTĘP: bezpłatnie

Facebook