Podróże

SKRWA LEWA. DLA DOŚWIADCZONYCH KAJAKARZY

Skrwa niejedno ma imię. Nic dziwnego – nie jest samotna. To dwa siostrzane dopływy Wisły – prawo i lewobrzeżny. Skrwa Prawa, zwana też Północną lub Płosznicą i Lewa, która kiedyś nosiła miano Brwy, stanowią naturalną granicę dwóch historycznych krain – Kujaw i Mazowsza. Obydwie są wyzwaniami dla doświadczonych kajakarzy, którzy potrafią poradzić sobie z takimi przeszkodami jak uskoki, zwalone pniaki, prądy czy wodne spiętrzenia i nie mają nic przeciwko przenoskom. Obie wpadają do Wisły, a ściślej – do Zalewu Włocławskiego – z dwóch stron, a ich ujścia dzielą niespełna trzy kilometry.

Skrwa Lewa ma swoje źródła na Wysoczyźnie Kłodawskiej, a dla kajakarzy najbardziej atrakcyjna jest w swym dolnym biegu, gdy przecina Pojezierze Gostynińskie i Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy – od Gostynina do ujścia do Wisły. Meandruje przez gostynińskie lasy, by przeciąć pas lądu między dwoma największymi jeziorami w tej okolicy – Lucieńskim, nad którym znajdują się dwa rezerwaty przyrody (Lucień Komory) i Białym, nad którym w 2008 r. powstała część zdjęć do filmu Andrzeja Wajdy „Tatarak”. Przed ujściem do Wisły Skrwa rozlewa się w zbiornik Soczewka, który powstał połowie XIX wieku na potrzeby napędzania turbin papierni. Papiernia padła w latach 30. XX wieku, zaś zbiornik Soczewka nadal istnieje, a jego plaża na północnym brzegu cieszy się powodzeniem miłośników wypoczynku nad wodą.

Jednak nie plaża z molo jest największą atrakcją kajakowego spływu z Gostynina do Zalewu Włocławskiego, lecz wcześniejsza leśna część trasy, jej dziki i naturalny charakter, kilometry zielonych tuneli utworzonych przez zwisające nad lustrem wody drzewa oraz zmienność – ze spokojnej potrafi zamienić się w górski potok. To nie jest rzeka łatwa, stawia wysokie wymagania, pełna jest przeszkód i bardzo zmienna. Wręcz idealna dla doświadczonych kajakarzy poszukujących mocnych wrażeń.

Dla kogo: doświadczeni kajakarze

Charakter spływu: trudny i bardzo uciążliwy, zwłaszcza przy niskim stanie wody

Rekomendowana trasa kilkugodzinnego spływu: Gostynin – Zalew Włocławski (23 km)

Główne atrakcje: Zamek Gostyniński (obecnie hotel), oz „Dybanka” (zwany też gostynińskim) – największy w Polsce długi, wąski, pofałdowany i stromy piaszczysty wał uformowany przez wody wypływające spod lądolodu, Jezioro Lucieńskie, Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, Jezioro Soczewka

Facebook