AKTUALNOŚCI

29. FESTIWAL SZTUKA ULICY W WARSZAWIE

Teatry alternatywne, sztuki jarmarcznej i cyrkowej, spektakle w formule komedii del arte oraz wędrowne teatry lalkowe pojawią się na początku lipca w kilku miejscach Warszawy podczas 29. edycji Festiwalu Sztuka Ulicy. Artyści z Ukrainy, Korei Południowej i Polski będą wystawiali swoje spektakle na Rynku Nowego Miasta, w Parku Szczęśliwickim oraz na Placu Defilad. Wszystkie widowiska prezentowane od 1 do 3 lipca można będzie oglądać za darmo.

Teatr czasów kryzysowych

– Spotykamy się z teatrem plenerowym w trudnych czasach, które sprawiają, że w sposób naturalny pojawia się pytanie, czego potrzebujemy w sytuacjach niełatwych, kryzysowych. Może chwili wytchnienia, zatrzymania, dystansu do rzeczywistości? – pyta retorycznie Dariusz Jarosiński, dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuka Ulicy. – Tegoroczny program Sztuki Ulicy próbuje wychodzić naprzeciwko tym potrzebom. Chcemy być z mieszkańcami Warszawy – tymi, którzy mieszkają tu od lat i tymi, którzy niedawno się sprowadzili. Zaprezentujemy różne gatunki teatru ulicznego w formie i treści. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie – dodaje dyrektor Festiwalu.

Teatr z Ukrainy

Artyści z Ukrainy, kijowski Teatr Uliczny Highlights oraz cyrkowy Teatr Vuala ze Lwowa wspólnie zaprezentują spektakl „Przystanek Klaunada”.

W świecie pełnym magii, cyrkowych sztuczek, akrobatyki i gimnastyki artystycznej oraz tańców na szczudłach artyści opowiedzą historię Arlekina wędrującego w poszukiwaniu wymarzonej ukochanej.

Teatr z Korei Południowej

Z Korei Południowej na Festiwal przyjedzie grupa K-Arts Hannuri, to profesjonalny zespół utworzony na Wydziale Tradycyjnej Koreańskiej Sztuki Teatralnej na Koreańskim Narodowym Uniwersytecie Sztuki. Koncentruje się on na odtwarzaniu tradycyjnych przedstawień.

Spektakl „Laon-pan” nawiązuje do tańca w masce „pungmul”, gdzie szamańska muzyka przywraca naturalną energię i porządek świata. Celem działalności teatru jest promowanie wielowiekowej teatralnej kultury koreańskiej.

Polskie zespoły teatralne

Na tegorocznym Festiwalu zobaczymy również silną reprezentację artystów z Polski.

Poznański Teatr Biuro Podróży przyjedzie na Sztukę Ulicy ze spektaklem „Eurydyka”. Niepokój i konieczność izolacji od najbliższych stały się powszechnym doświadczeniem podczas pandemii. Najnowszy spektakl tej grupy jest artystyczną reakcją na zagrożenie rozłąką z ukochaną osobą. Po raz kolejny Teatr Biuro Podróży wróci na Festiwal ze spektaklem „Carmen Funebre”. „To plenerowe przedstawienie grane na szczudłach jest, najkrócej mówiąc, druzgocącym teatrem obrazów dotyczącym wojny” (BBC).

Również z Poznania przyjedzie Teatr Usta Usta Republika, artyści zaproszą na spektakl „Cykl” – multimedialne widowisko łączące instalacje przestrzenne, grę aktorską oraz animacje komputerowe.
Krakowski Teatr Migro zaprezentuje spektakl „DROM – ścieżkami Romów”. Romowie, Cyganie, Kalderasze, Lowarzy, Polska Roma, Bergitka Roma… Czy wiecie, jakie są ich tradycje, jak żyli kiedyś, a jak dzisiaj? Osią narracyjną tego przedstawienia bez słów jest muzyka romska z różnych krajów świata.

Z Wolimierza (Pogórze Izerskie) przyjedzie Teatr Klinika Lalek. Ten wędrowny teatr lalkowy zaprosi na „Kosmiczną Podróż Guliwera”. Spektakl na motywach powieści Jonathana Swifta to kolejna podróż w świat dużych marionet.

Walny-Teatr zaprezentuje swoją najnowszą produkcję – spektakl „Koniec i bomba”, który na Festiwalu Sztuka Ulicy będzie miał premierę. To wydarzenie plenerowe na walec, katedrę i sześć otwartych trumien, w którym występuje sześć nadmarionet i przybłęda.

Wrocławski Teatr Na Walizkach zaprezentuje na Festiwalu spektakl „Satyriada” – przewrotną historię małżeńską, w której miłość miesza się ze zdradą, wesele z pogrzebem, a wszystko to z muzyką bałkańską w tle.

Teatr Snów z Gdańska przyjedzie ze spektaklem „Pokój” – poetycką opowieścią o samotnym mieszkańcu niezwykłego pokoju, usytuowanego na pograniczu marzeń i rzeczywistości.

PROGRAM
29. Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy, 1-3 lipca 2022 r.
Warszawa – Rynek Nowego Miasta, Park Szczęśliwicki, Plac Defilad

1 LIPCA (piątek)

godz. 19.00, Park Szczęśliwicki, Teatr Migro, „DROM – ścieżkami Romów”
godz. 21.00, Park Szczęśliwicki, Teatr Klinika Lalek, „Kosmiczna podróż Guliwera”
godz. 22.00, Plac Defilad, Teatr Usta Usta Republika, „Cykl”

2 LIPCA (sobota)

godz. 13.00, Plac Zamkowy (parada), K-Arts Hannuri (Korea Południowa), “Laon-pan 라온판”
godz. 17.00, Rynek Nowego Miasta, K-Arts Hannuri (Korea Południowa), “Laon-pan 라온판”
godz. 19.00, Rynek Nowego Miasta, Kijowski Teatr Uliczny Highlights i Teatr Vuala (Ukraina), „Przystanek Klaunada”
godz. 20.00, Park Szczęśliwicki, Teatr Na Walizkach, „Satyriada”
godz. 21.00, Rynek Nowego Miasta, Walny – Teatr, „Koniec i bomba” [prapremiera] godz. 22.00, Plac Defilad, Teatr Klinika Lalek, „Kosmiczna podróż Guliwera“
godz. 22.00, Park Szczęśliwicki, Teatr Biuro Podróży, „Carmen Funebre”

3 LIPCA (niedziela)

godz. 19.00, Rynek Nowego Miasta, Teatr Na Walizkach, „Satyriada”
godz. 19.00, Park Szczęśliwicki, Teatr Snów, „Pokój”
godz. 21.00, Rynek Nowego Miasta, Walny – Teatr, „Koniec i bomba” (premiera)
godz. 21.00, Park Szczęśliwicki, Kijowski Teatr Uliczny Highlights i Teatr Vuala (Ukraina), „Przystanek Klaunada”
godz. 22.00, Plac Defilad, Teatr Biuro Podróży, „Eurydyka”

Więcej informacji na stronie www.sztukaulicy.pl

29. Festiwal Sztuka Ulicy jest współfinansowany przez m.st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Współorganizator: Ośrodek Kultury Ochoty.
Partnerzy: Plac Defilad STUDIO teatrgaleria, Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie, Stowarzyszenie Unia Teatrów Ulicznych i Organizatorów Wydarzeń Plenerowych

Facebook