Aktualności

15. ŚWIĘTO WISŁY W WARSZAWIE

Na lądzie i na wodzie. Od wschodu do zachodu słońca. Na prawym i lewym brzegu. Dzielnica Wisła zaprasza 2 września wszystkie warszawianki i warszawiaków na Płytę Desantu – na wspólne zakończenie sezonu i jubileuszową 15. edycję Święta Wisły. Na sobotnie świętowanie miasto przygotowało mnóstwo atrakcji.

Wspólność w Dzielnicy Wisła i tradycje Urzecza

Kończącemu się sezonowi letniemu nad Wisłą przyświecało w tym roku hasło „wspólność”. – Chcemy, by było to święto wszystkich tych, których łączy Wisła. Nie zabraknie popularnych rejsów, animacji, warsztatów czy występów artystycznych. Po raz kolejny pragniemy pokazać, że nad Wisłą każdy znajdzie coś, co go zainteresuje, co być może stanie się jego pasją na lata – wyjaśnia Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

Przez całe wakacje nad Wisłą i na Wiśle odbywało się wiele wydarzeń, które umożliwiały aktywne korzystanie z rzeki oraz pokazywały jej potencjał. Podczas Święta Wisły atrakcje czekać będą na mieszkańców przez cały dzień zarówno na wodzie, jak i na lądzie. Od rejsu na wschód słońca poprzez „Urzeczańskie pożegnanie lata” aż po finałowy koncert na słonecznym pokładzie statku Panama zacumowanym przy Plaży Saska Kępa.

Mieszkańcy będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w warsztatach, tematycznych rejsach czy tradycyjnej paradzie jednostek. Na większość miejsc na rejsy obowiązuje rezerwacja poprzez stronę www.rejsy.waw.pl , ale będzie też pula biletów na miejscu.

– Warto czerpać z dziedzictwa mikroregionu nadwiślańskiego Urzecza. Z tego powodu sięgamy do elementów wiślanej historii, którą chcemy przybliżać uczestnikom naszych wydarzeń. W trakcie warsztatów na lądzie mieszkańcy poznają tradycję, kuchnię i kulturę urzeczańską. Nawiązuje do tego również wystawa, którą od 21 sierpnia prezentujemy w kubikach na bulwarze gen. Pattona – mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. warszawskiej Wisły.

Święto Wisły jest tylko symbolicznym zakończeniem wakacji nad rzeką, bo Dzielnica Wisła nie zwalnia tempa i wciąż będzie zachęcać do kulturalnego i aktywnego spędzania czasu nad wodą. Mieszkańcy Warszawy nadal mogą korzystać z ciekawej oferty stołecznej żeglugi pasażerskiej, spływów kajakowych, treningów na SUP-ach czy wziąć udział w jednym z wielu wydarzeń organizowanych w Przystani Warszawa.

flisacy na Urzeczu

15. Święto Wisły – program wydarzeń

5:00-8:00 – rejs na wschód słońca „Urzeczańskie pożegnanie lata” (Plaża Saska Kępa),
11:00-17:00 – 30-minutowe rejsy dla mieszkańców (na trasie: Płyta Desantu/Plaża Saska – Centrum Nauki Kopernik – Płyta Desantu/Plaża Saska)
11:00-17:00 – godzinne rejsy edukacyjno-przyrodnicze: start z Pomost 511
– godz. 11:00-12:15 rejs „Dwa brzegi”
– godz. 12:30-13:45 rejs „Laboratorium wiślane – odkrywanie tajemnic Wisły”
– godz. 14:00 – 15:15 rejs „Skrzydlata Dzielnica Wisła”
12:00-17:00 – warsztaty i stoiska promocyjne związane z tradycją, kuchnią i kulturą urzeczańską oraz warsztaty Edustrefy InPost (Płyta Desantu)
16:00-17:10 – koncert plenerowy nawiązujący do tradycji urzeczańskich (Płyta Desantu),
18:00-19:00 – parada jednostek na Wiśle (na trasie: Płyta Desantu/Plaża Saska – Centrum Nauki Kopernik – Płyta Desantu/Plaża Saska)
19:30-21:00 (Plaża Saska Kępa) – koncert Ignacego – młodego artysty indie pop

Facebook