Aktualności

12. KRÓLEWSKI OGRÓD ŚWIATŁA W WILANOWIE Z NOWYMI INSTALACJAMI

Nowy świetlisty tunel o długości 80 metrów, z muzyką i animacjami, poprowadzi gości do Królewskiego Ogrodu Światła, który po raz dwunasty rozbłyśnie unikalnymi instalacjami świetlnymi w ogrodach królewskich przy Pałacu w Wilanowie. W tym roku najpopularniejsza warszawska wystawa plenerowa zostanie otwarta w nowej odsłonie w piątek 13 października 2023 r. o godz. 17.00 i będzie czynna aż do 29 lutego 2024 roku.

Nowości 2023

Na odwiedzających Królewski Ogród Światła w tym sezonie czeka wiele nowych instalacji i interaktywnych elementów. Wspomniany nowy świetlisty tunel został zrealizowany w technologii zastosowanej po raz pierwszy w Europie. Na tarasie górnym ogrodu pojawią się przestrzenne instalacje nawiązujące do astronomicznych pasji króla Jana III.

Niespodzianką będą też elementy odnoszące się do architektury i historii rezydencji wilanowskiej, do których będzie można wejść i zrobić sobie w nich pamiątkowe zdjęcie. A w nowej odsłonie będzie można zobaczyć elementy znane z ubiegłorocznych edycji: bramę do ogrodu na dziedzińcu i muzyczno-świetlne atrakcje na tarasie dolnym barokowego ogrodu.

Ogród Różany Raffaello rozkwitnie wielkoformatowymi różami, które zostały zainspirowane barwnymi odmianami pielęgnowanymi w historycznych ogrodach pałacu. Róża – królowa kwiatów – od czasów króla Jana III była ozdobą rezydencji wilanowskiej, co potwierdzają kronikarze. Czyli tradycja licząca trzysta lat zostanie podtrzymana także w zimowej odsłonie Królewskiego Ogrodu Światła.

Elementy interaktywne

Na uwagę zasługują interaktywne elementy wystawy. W Obserwatorium goście będą mogli podziwiać przez teleskop konstelacje odpowiadające ich znakom zodiaku, a w strefie Hemisfery – odnaleźć własną planetę.

Wiele atrakcji powstało z myślą o najmłodszych i to specjalnie dla nich powstała strefa w Ogrodzie Południowym przy Oranżerii z mitologicznym labiryntem, który nie tylko bawi, ale również uczy.

Natomiast w Ogrodzie Północnym – nie tylko na dzieci – czeka wyjątkowa niespodzianka: Berek z Wydrą. Po „przybiciu piątki” ulubionemu pupilowi króla Jana III, na specjalnym panelu będzie można spróbować dogonić animowaną uciekającą wydrę.

Mappingi

W piątki, soboty, niedziele i wybrane święta na fasadzie Pałacu Wilanowskiego będą prezentowane mappingi, czyli trójwymiarowe pokazy łączące światło, obraz i dźwięk, które stwarzają iluzję ożywionego budynku. W pałacowych oknach pojawią się m.in. król Jan III i królowa Marysieńka, a widzowie będą świadkami wjazdu konnego orszaku i pokazu tańców dworskich.

W tym sezonie odbędzie się premiera zupełnie nowego filmu „Żywioły ziemi”. Dynamiczny mapping z wirtuozerską dramaturgią i narracją opowiada o zagrożeniach czyhających na naszą planetę.

Zwieńczeniem wizyty w Królewskim Ogrodzie Światła będzie fotorama stworzona specjalnie do pamiątkowych zdjęć.

Eko Wilanów i podstawowe dane

Wilanowska wystawa świetlna wykorzystuje pół miliona energooszczędnych diod eko-LED, które pobierają osiem razy mniej energii niż tradycyjne żarówki.

Królewski Ogród Światła od pierwszego sezonu 2012/2013 jest jedną z największych atrakcji Warszawy, zarówno dla mieszkańców stolicy, jak i turystów.

GODZINY OTWARCIA
Królewski Ogród Światła będzie czynny codziennie od 13 października w godz. 17.00-21.00, a od 2 listopada w godz. 16.00–21.00.

CENY BILETÓW
W tygodniu (poniedziałek – czwartek): 30 zł bilet normalny i 20 zł bilet ulgowy.
W weekendy (piątek – niedziela) i inne dni z pokazami mappingów: 49 zł bilet normalny i 30 zł bilet ulgowy.

WIĘCEJ INFORMACJI
www.wilanow-palac.pl/wydarzenia/wystawy/krolewski_ogrod_swiatla
Bilety online: bilety.wilanow-palac.pl

WYDARZENIE NA FACEBOOKU
https://www.facebook.com/events/344813821469475/

Facebook