PODRÓŻE

KOLEJKA WĄSKOTOROWA PIASECZNO-TARCZYN

(Aktualizacja) Kiedyś kolejki wąskotorowe służyły jako pełnoprawny środek transportu dla mieszkańców wielu polskich miejscowości. Dziś z nostalgią można powspominać te czasy. Ale można też osobiście przekonać się jak to dawniej bywało – wystarczy wsiąść do starych wagoników i pomknąć z zawrotną prędkością 30 km/h na weekendową wycieczkę Piaseczyńsko-Grójecką Kolejką Wąskotorową.

Przejazd zabytkową kolejką na trasie Piaseczno-Tarczyn-Piaseczno liczącej 30 km trwa około 1 godziny. Szlak Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolejki Wąskotorowej obfituje w piękne widoki oraz w tereny o walorach przyrodniczych, rekreacyjnych, godne uwagi i zainteresowania każdego turysty. W trakcie wycieczek organizowany jest postój na polanie piknikowej w miejscowości Runów, trwający ok. 3 godzin. Na polanie leśnej znajdują się wiaty ze stołami i ławami oraz miejsce na ognisko, z drugiej strony znajduje się duża łąka z zagajnikiem brzozowym. To doskonałe miejsce na wypoczynek w środku lasu.

Skład kolejki liczy 5 wagonów z łącznie 225 miejscami. Ceny biletów są przystępne: normalne od 30 zł, ulgowe od 20 zł – zależnie od trasy i posiadanych uprawnień do zniżek. Jedno jest pewne – najlepiej rezerwować bilety wcześniej przez internet na stronie www.kolejka-piaseczno.pl, bo zainteresowanie, szczególnie latem, jest ogromne.

ROZKŁAD JAZDY NA WRZESIEŃ 2019:

 • 12 września (czwartek) – Lato w mieście z kolejką wąskotorową
  Kurs dla dzieci w grupach zorganizowanych i prywatnie z rodzicami lub opiekunami. Przejazd kolejką na trasie Piaseczno – Złotokłos – Piaseczno. Odpoczynek na świeżym powietrzu i ognisko (2,5 h) na polanie leśnej w Runowie. Zabawy, konkursy i gry sportowe. Należy zabrać własny prowiant i napoje. Odjazd pociągu z Piaseczna o godzinie 9.00. Powrót do Piaseczna ok. godz.13.00.
 • 14 września (sobota) – ZUMBA – POCIĄG DO TAŃCA
  Roztańczona wycieczka z udziałem mistrzyni tanecznej Agnieszki Musioł-Posyniak. Pani Agnieszka w tańcu jest znakomita, a zumba to taniec, w którym króluje. Pod jej okiem będzie można spróbować swoich sił w sztuce tanecznej. Odjazd pociągu ze stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe o godzinie 18.00. Powrót do Piaseczna przewidywany jest ok. 22.00. Oprócz tańca – dużo starej i nowej muzyki, catering (odpłatny) oraz dobra zabawa i udany odpoczynek.
 • 19 i 26 września (czwartek) – Pożegnanie lata z kolejką wąskotorową
  Impreza dla dzieci (zorganizowane grupy, przedszkola, a także entuzjaści kolejki, indywidualne osoby oraz wszyscy amatorzy aktywnego wypoczynku). Przejazd kolejką na trasie Piaseczno – Złotokłos – Piaseczno. Odpoczynek na świeżym powietrzu i ognisko (2,5 h) na polanie leśnej w Runowie. Zabawy, konkursy i gry sportowe. Należy zabrać własny prowiant i napoje. Odjazd pociągu z Piaseczna o godzinie 10.00. Powrót do Piaseczna ok. godz.14.00.
 • 14, 21 i 28 września (sobota) – Pociąg Warszawskich Linii Turystycznych prowadzony przez Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej wraz z Zarządem Transportu Miejskiego
  Odjazd pociągu z Piaseczna o godzinie 14.20, powrót ok. godz. 18.00. Dla chętnych dojazd zabytkową linią autobusową „51” (szczegóły na stronie głównej w zakładce WLT). Przejazd kolejką na trasie Piaseczno – Złotokłos – Piaseczno. W trakcie postoju na polanie w Runowie (ok. 2,5 h) ognisko. Zapewniamy (oddzielnie płatne) catering, atrakcje dla dzieci, przejazdy lokomotywą oraz bryczką konną po lesie.
 • 15, 22 i 29 września (niedziela) – niedziela z kolejką wąskotorową
  Odjazd pociągu z Piaseczna o godzinie 11.00, powrót ok. godz. 15.00. Przejazd na trasie Piaseczno – Tarczyn – Piaseczno. Piknik i ognisko na polanie w Runowie (ok. 2,5 godz.). Zapewniamy (za dodatkową odpłatnością): catering, atrakcje dla dzieci, przejazdy lokomotywą oraz bryczką konną po lesie. 22 września – na pożegnanie lata i powitanie złotej polskiej jesieni – wspólne pieczenie ziemniaków w ognisku.

DODATKOWE ATRAKCJE

Podczas ok. 3 godzinnego postoju na polanie piknikowej w Runowie skorzystać można z ogniska rozpalonego przez obsługę kolejki i widełek do pieczenia kiełbasek. Za dodatkową opłatą można skorzystać także z cateringu, atrakcji dla dzieci, przejazdów lokomotywą i bryczką konną. Tuż obok polany piknikowej można odwiedzić Wild West City Runów – otwartą w każdą niedzielę bardzo ciekawą osadą turystyczną w stylu country. Można tutaj skorzystać z wielu atrakcji o tematyce starego westernowego miasteczka.

ODROBINA HISTORII

Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa, zwana też Grójecką Koleją Dojazdową rozpoczęła swoją historię w 1898 roku. Sto lat później powstało Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej, które na początku nosiło nazwę Towarzystwo Restauracji Grójeckiej Kolei Wąskotorowej. Najistotniejszym powodem, dla którego zebrała się grupa założycielska Towarzystwa, było ocalenie zabytków techniki kolejowej. W Polsce zachowały się bowiem tylko dwie czynne wąskotorówki, które jeżdżą na rozstawie szyn 1000 milimetrów.

Kolejka korzysta z taboru własnego oraz użyczonego przez Gminę Piaseczno. W jego skład wchodzą: wagon osobowy typu Wernigerode, brankard, drezyna motorowa i kilka pomocniczych wagonów towarowych pomocniczych.

Zdjęcia z zasobów Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolejki Wąskotorowej wykonane przez: Michała Duraja, Tomasza Jankowskiego, Janusza Sędzickiego i Jacka Wierzchowskiego.

Dane kontaktowe

ul. Sienkiewicza 14, 05-500 Piaseczno
607155188
Strona www
Tripadvisor
Facebook