AktualnościPodróże

ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY W SANNIKACH

Między Płockiem a Łowiczem – na linii północ – południe, a na linii wschód – zachód między Warszawą a Kutnem – leży miasto Sanniki. Nieprzypadkowo jego nazwa kojarzy się z saniami, bo – jak wieść gminna niesie – za czasów średniowiecza wykonywano tu sanie dla książąt z Płocka. Dziś Sanniki słyną z klasycystycznego zespołu pałacowo-parkowego, w którym mieści się Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina. Krótko mówiąc – właśnie w tym miejscu przecinają się dwa ważne dla Mazowsza szlaki turystyczne: Książąt Mazowieckich i Chopinowski, a tutejszy pałac jest jedynym obiektem na Mazowszu związanym z Fryderykiem Chopinem, który nigdy nie został zniszczony i zrekonstruowany, poddano go jedynie kompleksowej rewaloryzacji.

pobierz przewodnik „Szlak Chopinowski” – pdf

Chopin w Sannikach

Udokumentowane związki jednych z właścicieli pałacu z Fryderykiem Chopinem zapewniają pałacowi poczesne miejsce na trasie Szlaku Chopinowskiego. Kompozytor spędził w Sannikach dwa wakacyjne miesiące roku 1828, bez w wątpienia grał  tutaj i komponował. W jednym z pokoi stoi fortepian z 1820 roku, którego klawiatury najprawdopodobniej dotykały palce Chopina.

Koncerty chopinowskie

Od ponad 35 lat w sannickim pałacu w każdą pierwszą niedzielę miesiąca organizowane są koncerty chopinowskie, którym towarzyszy recytacja poezji w wykonaniu znanych polskich aktorów. Później goście przechodzą na piętro pałacu, gdzie odbywa się otwarcie wystawy malarstwa, czasem fotografii, grafiki lub rzeźby. We wszystkie pozostałe niedziele czerwca, lipca i sierpnia Europejskie Centrum zaprasza na bezpłatne koncerty plenerowe. W parkowych alejkach są również eksponowane wystawy – związane najczęściej z ważnymi postaciami i datami w historii Polski, ale i samych Sannik.

Lista wydarzeń: https://www.ecasanniki.pl/index.php/aktualnosci/kalendarz-wydarzen

MAZOWIECKIE OPOWIEŚCI

Zespół Pałacowo-Parkowy to miejsce, gdzie historia i kultura ściśle się zazębiają, tworząc wyjątkowy klimat. Pałac w Sannikach i dobra ziemskie z nim związane kilkukrotnie na przestrzeni wieków zmieniały właścicieli. Począwszy od książąt mazowieckich poprzez króla, szlachtę, ziemian aż do końca II wojny światowej znajdowały się w rękach prywatnych właścicieli. Istotne w historii Polski wydarzenia, jak powstania listopadowe i styczniowe czy obie wojny światowe miały wpływ na historię Sannik, a tym samym i pałacu. Walory historyczne, wyjątkowe polichromie z końca XVIII i połowy XIX wieku oraz sentymentalne pamiątki po największym polskim kompozytorze sprawiają, że Sanniki są ważnym elementem szlaków turystycznych, zarówno polskich, jak i wielu zagranicznych.

W 2011 roku, podczas kompleksowej rewaloryzacji Zespołu Pałacowo-Parkowego, odsłonięte zostały fragmenty fundamentów XVII – lub XVIII -wiecznego dworu drewnianego. Wiele wskazuje na to, że pod nimi mogą znajdować jeszcze starsze struktury – nawet z XIV czy XIII wieku. Podczas prac ziemnych natrafiono na narożnik fundamentu oraz fragment podstawy pod piec i elementy ceglanej posadzki wokół niego. Teren został zabezpieczony przed niepożądanym wpływem czynników zewnętrznych, a badania archeologiczne zostały wznowione przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie w 2017 r.

Odsłonięto fundamenty zewnętrzne XVII-wiecznego dworu, na które składa się ponad 300 kamieni o różnych wielkościach. Wewnątrz obrysu dworu w centralnej części zachował się fragment ceglanej posadzki. W północno-wschodniej części dworu odkryto bruk z nieociosanych kamieni polnych, w środkowej kamienno-ceglaną strukturę, otoczoną przepalonymi elementami drewnianymi oraz gruzem ceglanym. Jest to prawdopodobnie fundament pieca kaflowego lub komina. Znalezionych zostało również ponad 4.500 zabytków takich, jak fragmenty naczyń glinianych, kafli piecowych oraz przedmiotów metalowych. Do najciekawszych zabytków należy zaliczyć monety, wśród których jest szeląg ziem pruskich (1528) Zygmunta I Starego. Dwie monety oraz nieliczne fragmenty naczyń ceramicznych datować można na wiek XV. Najbardziej zaskakującym znaleziskiem są dwa obiekty, w których odkryto przedmioty krzemienne oraz diagnostyczne fragmenty naczyń, pochodzące z okresu późnego neolitu, najprawdopodobniej powiązane z Kulturą Amfor Kulistych.
facebook.com/EkspedycjaPMA.Sanniki

W lipcu 2021 r. ECA w Sannikach otrzymało dofinansowanie na stworzenie wystawy prezentującej wyniki badań archeologicznych na terenie zespołu pałacowo-parkowego.

OFERTA:

Centrum oferuje gościom możliwość zwiedzania neoklasycystycznego pałacu z końca XVIII wieku, a także wiele innych możliwości spędzenia tu czasu. Dysponuje ono obiektami sportowo-rekreacyjnymi, salą konferencyjną, altaną grillową. Bogaty pakiet ofert turystycznych, biznesowych, szkolnych i rodzinnych zawsze można dostosować do indywidualnego zapotrzebowania.

Znajdujący się w pałacu Dom Pracy Twórczej zapewnia komfortowe warunki wszystkim, którzy potrzebują ciszy i spokoju, a jednocześnie odpowiedniego klimatu dla swej twórczości. W dni koncertów, a od maja również w soboty i niedziele, w pałacowej oranżerii czynna jest kawiarnia. Obiekt jest przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Godziny otwarcia pałacu – zwiedzanie z przewodnikiem:
– od poniedziałku do piątku – 8.00-15.30
– w soboty, niedziele i święta od 1 maja do 30 września – 10.00-18.00

Godziny otwarcia parku:
październik-marzec – godz. 8.00-17.00
kwiecień- maj oraz wrzesień – godz. 8.00-21.00
czerwiec-sierpień – godz. 8.00-22.00

Wstęp do parku jest bezpłatny, niebiletowany.

MIEJSCA W POBLIŻU WARTE ODWIEDZENIA: Wyszogród, Czerwińsk nad Wisłą, Sochaczew

INFORMACJE DLA CARAVANINGOWCÓW

– parking dla kamperów dostępny przy obiekcie: TAK
– dostęp do prądu: NIE
– zatankowanie wody: NIE
– zrzut szarej wody: NIE
– toaleta ogólnodostępna: TAK

Zdjęcia z akcji #KamperemPoMazowszu mają na celu promocję atrakcji turystycznych regionu, jednakże część ujęć była wykonywana w miejscach na co dzień dla kamperów niedostępnych.

Dane kontaktowe

ECA SANNIKI
ul. Warszawska 142, 09-540 Sanniki
24 268 11 08
Strona www
Facebook