Wiedzieliście, że na Mazowszu jest nie tylko Mazowsze? A mówiąc dokładniej – w województwie mazowieckim, bo nazywając je Mazowszem używamy wielkiego skrótu myślowego. Podział administracyjny nie pokrywa się z podziałem geograficznym, etnograficznym czy historycznym, a przecież krainy historyczne miały różne granice w różnych czasach, jak państwa. Na terenie dzisiejszego województwa mazowieckiego na wschodzie mamy fragment Podlasia, a na południu kawałeczek północnej Małopolski, czyli dawną ziemię radomską z jej stolicą.
CAŁY MAGAZYN Z POMYSŁAMI NA ZIMOWE WYCIECZKI RODZINNE DO POBRANIA
KOLEJĄ DO RADOMIA
To najszybsza i najwygodniejsza opcja dotarcia do Radomia z Warszawy, z centrum stolicy jazda pospiesznym trwa godzinę, Kolejami Mazowieckimi niecałe dwie.
Jeśli chcecie pokochać to miasto od pierwszej wizyty, koniecznie przejdźcie się deptakiem – ulicą Żeromskiego – zaglądając w podwórka (nie zapomnijcie dosiąść się do Gombrowicza na odlotowej ławeczce), odwiedźcie Muzeum Historii Radomia z fenomenalną i bardzo nowocześnie opowiadającą o historii miasta ekspozycją i zajrzyjcie do głównej siedziby Muzeum im. Jacka Malczewskiego z imponującą wystawą malarstwa.
Na deser zostawcie sobie spacer szlakiem symboli przemysłu – tropienie kolejnych rzeźb przedstawiających m.in. maszynę do pisania, pistolet (ten z piosenki powstańczej „a na Tygrysy mają Visy”), maskę przeciwgazową, buty z Radoskóru czy… serek homogenizowany – dostarczą niezapomnianych wrażeń, a kolekcja fotek zrobi furorę w mediach społecznościowych, sprawdzone!
A wiatraki? Najlepiej zastanówcie się już na etapie planowania wycieczki na południe, czy nie przeznaczyć dla Radomia całego dnia i nie zacząć właśnie od zwiedzania Muzeum Wsi Radomskiej (jest dobry dojazd w dni powszednie autobusem nr 14 z dworca PKP). Pominięcie go w tej eskapadzie to po prostu grzech, ale samo wytropienie wszystkich przemysłowych symboli zajmie najmarniej dwie godziny. Może warto zostać w Radomiu na noc?
SAMOCHODEM LUB KOLEJĄ DO SZYDŁOWCA
A rano wyruszyć do Szydłowca! Choć cały jeden dzień na tę miejscowość to też wcale nie będzie za dużo. Z Radomia dostaniecie się tam pociągiem Kolei Mazowieckich w pół godziny.
Obowiązkowy punkt wizyty w Szydłowcu to zamek – jedna z piękniejszych renesansowych rezydencji magnackich w Polsce. Budowla położona na wyspie jest siedzibą unikalnej kolekcji najstarszych polskich instrumentów muzycznych oraz pewnej nieszczęśliwej, zagubionej duszy. Tak… Szydłowiecki zamek jest nawiedzony przez białą damę! Straszliwą legendę znajdziecie w naszym serwisie Moda na Mazowsze, a podczas wizyty obejrzyjcie koniecznie wystawę czasową o jednym z najbardziej romantycznych instrumentów grajków ludowych – lirze korbowej!