Aktualności

WYPOCZYNEK, PRZYGODA I MOC EMOCJI W ŻYRARDOWIE

Żyrardów, miasto słynące z lniarskich tradycji i bogactwa XIX-wiecznych zabytków przemysłu, w sezonie letnim ma do zaoferowania wyjątkowe atrakcje turystyczne, adresowane nie tylko do miłośników turystyki industrialnej i naturalnych tekstyliów. Żyrardów zapewnia całym rodzinom, a szczególnie dzieciom, relaks, aktywny wypoczynek i moc przygód z historią w tle.

Wybierając się do Żyrardowa latem, koniecznie zaplanujcie w pierwszej kolejności pobyt na rozległej, piaszczystej plaży Zalewu Żyrardowskiego, która ma do zaoferowania wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi – m.in. strzeżone kąpielisko, place zabaw, siłownię zewnętrzną, piaszczyste boiska. Ponadto do dyspozycji plażowiczów jest taras gastronomiczny i wypożyczalnia sprzętu wodnego.

fot. UM Żyrardowa

Po kąpielach wodnych i słonecznych polecamy zanurzyć się w wyjątkowym, industrialnym klimacie miasta.

Myli się jednak ten, kto myśli, że zwiedzanie zabytków techniki, czy poznawanie procesu dawnej produkcji lnianej, to gratka tylko dla wytrawnych miłośników turystyki industrialnej. Żyrardów zadbał o to, by nie nudzili się tu najmłodsi turyści, którzy wraz z rodzicami czy dziadkami odwiedzą miasto z lnu słynące.

Miejscem pielęgnującym lniarskie tradycje Żyrardowa jest Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda, prowadzone przez ludzi z pasją, którzy nie ustają w staraniach, by ta wyjątkowa przestrzeń tętniła życiem i była przyjazna przede wszystkim dzieciom.

Stąd pomysł stworzenia przy Muzeum Lniarstwa Industrialnej Zagrody, której mieszkańcami są przesympatyczni milusińscy – wielbłąd Stefan, dwa osiołki Lojzik i Żwirek oraz bezimiennie jeszcze renifery, alpaki oraz kozy. Zatem Industrialna Zagroda, to oferta dla wszystkich ceniących sobie obcowanie ze zwierzętami.

Muzeum Lniarstwa to również fabryka talentów, w której dzieci z wielką radością biorą na warsztat lniane tkaniny, tworząc z nich prawdziwe cuda, jak również wykonują własne odbitki tradycyjną metodą sitodruku. Warsztaty kreatywne z historią w tle sprawiają wielką frajdę szczególnie najmłodszym uczestnikom.

Chcecie zmierzyć się z przygodą, zobaczyć jak działała największa niegdyś fabryka lniarska w Europie, dotknąć historii, przytulić puszyste futerko alpaki, poznać wielbłąda Stefana, wypocząć na piaszczystej plaży czy popływać kajakiem? To wszystko i jeszcze więcej – tylko w Żyrardowie!
Do zobaczenia!

fot. UM Żyrardowa

Więcej informacji:

Wydział Kultury i Promocji Miasta
Urząd Miasta Żyrardowa
tel. 45 858 15 21
promocja@zyrardow.pl
www.zyrardow.pl

Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie
ul. Dittricha 18
biuro:
tel.: 731 318 800
biuro@muzeumlniarstwa.pl
zwiedzanie:
tel.: 793 134 703
rezerwacje@muzeumlniarstwa.pl

godziny otwarcia:
poniedziałek: nieczynne
wt., śr., czw., pt.: 10:00 – 15:00
sob., niedz.: 11:00 – 18:00
www.muzeumlniarstwa.pl

Kąpielisko nad Zalewem Żyrardowskim
ul. Ziołowa
otwarte codziennie
od godziny 10:00 do 20:00 (cały obiekt 10:00-22:00)

Wypożyczalnia sprzętu czynna od 10:00 do 19:00:
kajaki – 10 zł/godz.
rowerki wodne – 20 zł/godz.
www.aqua.zyrardow.pl

Facebook