AKTUALNOŚCI

WIRTUALNE WIZYTY W MAZOWIECKICH MUZEACH

Co najpierw obejrzeć? Kolekcję kobierców modlitewnych na Zamku Królewskim w Warszawie czy ceramikę, srebra i szkło w Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie? A może iść na wirtualny spacer po wystawie prac Jacka Malczewskiego w radomskim Muzeum imienia genialnego symbolisty? Albo wybrać się na wycieczkę – z sympatycznym i elokwentnym przewodnikiem – po sierpeckim skansenie?

Większość placówek muzealnych Mazowsza ma na swoich stronach galerie prezentujące najcenniejsze i najciekawsze zasoby. Ciekawą galerię kolekcji malarstwa można znaleźć na stronie Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Zamek Królewski w Warszawie proponuje z kolei wirtualną ekspozycję kobierców modlitewnych ze zbiorów Fundacji Teresy Sahakian. Najbogatsze galerie zbiorów cyfrowych oraz bazę tekstów i opisów poświęconych muzealnym kolekcjom można znaleźć na stronach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu proponuje wirtualne spacery po wszystkich galeriach i wystawach obiektu. Bez wychodzenia z domu można zatem obejrzeć m.in. kolekcję prac patrona Muzeum, galerię malarstwa polskiego z XIX i XX wieku, wystawę poświęconą Leszkowi Kołakowskiemu oraz odwiedzić gabinet XIX-wiecznego przyrodnika.

Najciekawszą wycieczkę, szczególnie atrakcyjną dla zamkniętych w domach mieszczuchów, proponuje Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Przy wtórze granej na fujarce melodyjki i śpiewu ptaków można wyruszyć na wirtualny spacer po niemal całym sierpeckim skansenie w towarzystwie sympatycznego przewodnika.

Facebook