Jadąc do miejscowości Borek w powiecie Kozienickim nie myśleliśmy, że spróbujemy tam wina, którego smak zachęca do dalszej degustacji i pozostaje na długo w pamięci. Miłość do wina dwójki ludzi Aleksandry i Pawła Wieczorków dała niesłychane wręcz owoce. W winnicy Wieczorków po raz pierwszy spróbowaliśmy mazowieckiego wina i okazało się ono świetne. Pan Paweł opowiedział nam o metodach winifikacji (produkcji wina) pokazał zabytkową i współczesną prasę do wina. Wspólnie odwiedziliśmy pole z winoroślami. I nie było by w tym może nic szczególnego gdybyśmy byli w którymś z rejonów Francji, ale to przecież środek Mazowsza. Pomyśleliśmy, że być może to urok gospodarzy wpłynął na nasze doznania z degustacji trunku dlatego zakupiliśmy kilka butelek do późniejszej degustacji. Po ich otwarciu stwierdziliśmy, że smak broni się sam. Szukajcie zatem smaku mazowieckiego wina – jest tego warte.

Mazowieckie Więzi

Winorośl na Mazowszu uprawiano od wieków, od wieków także tworzono tutaj dobrej jakości wina. Szczególnie smaczne wychodziły wina białe. Takie też wytwarzali benedyktyni w klasztorze, który mieści się w położonej niedaleko naszej winnicy miejscowości Opactwo. Pracowici mnisi przybyli na Mazowsze z Francji. Być może właśnie francuska wiedza o winach dała tak dobre owoce na tych ziemiach.

Historie

Poznawanie smaku wina kiedy opowiada o nim sam producent i kiedy dzieje się to w sąsiedztwie jego winnicy ma zupełnie inny wymiar. Maurycy z Podkowy Leśnej
Od kiedy poznaliśmy państwa Wieczorków i ich winnice zupełnie inaczej zaczęliśmy patrzeć na wybór win. Teraz mniej interesujące wydają nam się wina z Nowego Świata niż te z Mazowsza. Joanna i Kamil z Warszawy.

Oferta

Samo miejsce lokalizacja, położenie:
Niestety miejsce w którym wytwarza się wino mieście się dobry kilometr od pola gdzie jest ono uprawiane.
Dojazd:
Winnica Wieczorków mieści się w miejscowości Borek. Należy jednak zadzwonić do gospodarza przed wyruszeniem do winnicy gdyż miejscowość Borek dzieli się na trzy części i nie łatwo jest znaleźć tą z domem o numerze 56.

Oferta podstawowa:

• Wycieczka po winnicy z przewodnikiem, który opowie jak ważne są dla winorośli odpowiednie warunki takie jak gleba, ukształtowanie terenu czy ilość godzin nasłonecznienia. W winnicy uprawia się szczepy winorośli, które dobrze zaadoptowały się do mazowieckiego klimatu wśród nich między innymi: Rondo, Muskat Odeskij, Sibera, Jutrzenka, Seyval Blanc, Bianka. Dzięki rozległej wiedzy Pana Pawła o produkcji wina można dowiedzieć się o właściwościach poszczególnych szczepów oraz smakach wina jakie można z nich uzyskać.
• Winobranie. Jeśli marzy Wam się wzięcie udziału w prawdziwym winobraniu nie musicie jechać aż do Francji. Na początku października można wziąć udział także w mazowieckim winobraniu.
• Degustacje win białych i czerwonych wytwarzanych przez Państwa Wieczorków to doskonała propozycja motywu imprez integracyjnych czy pomysł nas spotkanie w gronie przyjaciół.
Konieczność umówienia się klienta:
Każdorazowo należy uzgodnić swój przyjazd z właścicielem.
Oferta ma charakter całoroczny.
Oferta sezonowa od maja do października (zwiedzanie winnicy). Degustacje możliwe cały rok.
Możliwości wyżywienia:
Po konsultacji z gospodarzem możliwy jest poczęstunek do wina.
Możliwości Noclegu:
Niestety w winnicy nie ma możliwości noclegu. W rozmowie gospodarz rekomenduje zaprzyjaźnione gospodarstwa agroturystyczne.
Przykładowe ceny:
Oprowadzanie po winnicy i degustacja – 30-50 PLN / os.

Dane kontaktowe

WINNICA WIECZORKÓW
Borek 56, 26-920 Gniewoszów
798 83 75 77, 505 28 27 28
Strona www
Facebook