Podróże

WARSZAWSKIE ZOO. WIĘCEJ NIŻ OGRÓD ZOOLOGICZNY

Najmłodsi goście uwielbiają to miejsce. W warszawskim ZOO można zobaczyć 12 tysięcy zwierząt, a wśród nich spotkać uroczego „myszojelenia” Arnolda, szympansicę Lucy, która uwielbia naśladować ludzi, nosorożca Kubę oraz Hugona i Pelagię – hipopotamy nilowe. W Baśniowym ZOO można nawet pogłaskać i nakarmić kucyki, osły, kozy oraz króliki, oczywiście pod opieką pracownika ogrodu zoologicznego.

W 1928 r., gdy ZOO rozpoczęło działalność, mieszkało w nim 500 okazów zwierząt. Dziś w ogrodzie zoologicznym mieszczącym się na warszawskiej Pradze można podziwiać 500 gatunków stworzeń zamieszkujących naszą planetę.

Mieszkańcy warszawskiego ZOO

Wizyta w warszawim ZOO to okazja na wypoczynek na świeżym powietrzu, a jednocześnie szansa na spotkanie z egzotycznymi zwierzętami. Na trasie zwiedzanie znajduje się m.in. pawilon z gorylami i szympansami, słoniarnia z czterema słoniami afrykańskimi, woliera dla jaguarów, żyrafiarnia, wybieg z kangurami, strusiami i kazuarami, pawilon skorpionów i ptaszników, herpetarium dla krokodyli i węży oraz ptaszarnia. Wizyta nie będzie kompletna bez obejrzenia kolekcji ryb morskich i słodkowodnych w multikolorowym akwarium.

Magnesem przyciągającym do zoo są także jego poszczególni mieszkańcy. Jednymi z najbardziej znanych z nich są Tina i Chapp – pampasowce zwane wilkami grzywiastymi, Azizi – goryl o srebrno-szarym futrze, nosorożec Kuba, hipopotamy nilowe Hugo i Pelagia oraz uwielbiająca naśladować ludzi szympansica Lucy. Ulubieńcem – szczególnie dzieciaków – jest także bardzo nieśmiały i płochliwy „myszojeleń” Arnold, przedstawiciel zagrożonego gatunku kanczyla jawajskiego. W ZOO można ponadto odwiedzić niedźwiedzie brunatne, czyli tzw. „miśki”, które przez lata pozowały do zdjęć na wybiegu od stronu Parku Praskiego, stając się wizytówką Pragi.

Atrakcje dla najmłodszych

W ZOO nie brakuje atrakcji dedykowanych wyłącznie najmłodszym. Wśród nich jest ekologiczna ścieżka zmysłów, trasa testująca sprawność fizyczną, nowoczesny plac zabaw z przyrządami dla dzieci w różnym wieku oraz miniboisko do koszykówki. Wyjątkowe jest także Baśniowe ZOO – miejsce, gdzie pod opieką pracownika ogrodu można pogłaskać i nakarmić kucyki, osły, kozy oraz króliki. Po terenie ogrodu zoologicznego dzieci mogą jeździć kolorowymi wózkami sterowanymi przez rodziców (ich wypożyczenie jest bezpłatne). W sezonie letnim na przejażdżkę po ZOO można także wybrać się kolorową ciuchcią.

Codziennie o stałych porach odbywają się pokazy karmienia zwierząt, a
w weekendy o godz. 10.00 ruszają spacery, podczas których pod okiem wolontariuszy można poznać sekrety świata zwierząt. Zbiórka ma miejsce przy wejściu głównym od strony ul. Ratuszowej, a do udziału w grupowym zwiedzaniu uprawnia ważny bilet do ZOO.

Ogród zoologiczny w ciągu roku organizuje wiele wydarzeń okolicznościowych, w tym Urodziny ZOO, Dzień Dziecka, gry terenowe czy zbiórkę orzechów laskowych i żołędzi dla mieszkających w nim zwierzaków.

Dom pod Zwariowaną Gwiazdą

Oddzielną atrakcją ogrodu jest położona na jego terenie Willa Żabińskich, zwana również „Domem pod Zwariowaną Gwiazdą”. Mieszkali w niej dyrektor ogrodu, Jan Żabiński i jego żona Antonina. Podczas II wojny światowej małżeństwo ukrywało w swoim domu setki Żydów, którym udało się zbiec z getta. W willi można zobaczyć wiele eksponatów związanych z rodziną Żabińskich, a w piwnicy domu – multimedialną wystawę.
Termin zwiedzania należy ustalić telefonicznie (tel. 603 059 758) lub mailowo (willa@zoo.waw.pl). Bez rezerwacji zwiedzanie domu możliwe jest w pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 11.00 i 13.00, jednak jednorazowo grupy mogą liczyć maksymalnie 25 osób. Zwiedzanie jest odpłatne (5 zł).

Warszawskie ZOO, fot. m.st. Warszawa

Informacje na temat zwiedzania

Do ZOO można dostać się od ulicy strony Ratuszowej oraz Mostu Gdańskiego, a w sezonie letnim także od strony ulicy Jagiellońskiej.
Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia, cen biletów i wydarzeń specjalnych dostępne są na stronie: www.zoo.waw.pl

W Punkcie Obsługi Klienta (POK) przy ul. Ratuszowej dostępne są przewodniki, książki, kalendarze i inne suweniry związane z historią i mieszkańcami ZOO.

Gdy zgłodniejemy, możemy wybrać się do restauracji z widokiem na wybiegi nosorożców i słoni. Ponadto w sezonie letnim na terenie ogrodu działa kilkanaście punktów gastronomicznych z przekąskami, deserami i napojami.

Dojazd
Dojazd do ZOO możliwy jest komunikacją miejską (Metro Dworzec Wileński, przystanki tramwajowe i autobusowe: Park Praski, Ratuszowa – Zoo lub Wybrzeże Helskie) lub autem.

Parking
Przy północnym wejściu do ZOO (od strony Mostu Gdańskiego) zlokalizowany jest parking, w tym miejsca postojowe dla autokarów.
Z biletem do ZOO parking w Galerii Wileńska przy ul. Targowej 72 jest bezpłatny – przy wyjeździe z centrum handlowego bilet do ZOO należy okazać w biurze parkingu (znajdującym się na poziomie -1). Spacer z Galerii do Warszawskiego ZOO zajmuje ok. 10 minut.
Odpłatne miejsca parkingowe znajdują się na rogu Wybrzeża Helskiego i ulicy Ratuszowej, a także od al. Solidarności, przy barze mlecznym „Rusałka”.

Stacje Veturilo
Najbliższe stacje Veturilo znajdują się: przy placu Hallera (ul. Jagiellońska), przy rondzie Starzyńskiego, przy moście Gdańskim (Wybrzeże Helskie) oraz przy katedrze praskiej (ul. Floriańska). Od strony Parku Praskiego znajduje się ponadto samoobsługowa wypożyczalnia rowerków Veturilo dla dzieci.

Dane kontaktowe

Warszawskie ZOO
Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie ul. Ratuszowa 1/3 03-461 Warszawa, Polska
+48 (22) 619 40 41
Strona www
Facebook