AKTUALNOŚCI

WARSZAWSKIE WIANKI. WAKACJE ZACZYNAJĄ SIĘ NAD WISŁĄ

Letni sezon nad Wisłą rozpocznie się w Warszawie w sobotę 24 czerwca. Początek zaplanowano o wschodzie słońca, a wielki finał wieczorem – koncertem z piosenkami Kory w ramach Wianków nad Wisłą. Przez cały dzień nad rzeką będzie trwał festiwal atrakcji przygotowany przez miasto.

Koncert piosenek Kory

Największym wydarzeniem inauguracji sezonu letniego będzie całodzienna impreza Wianki nad Wisłą. Zwieńczy ją wieczorny koncert „KORA. Przyszłam na świat po to”, który będzie transmitowany na żywo przez TVN.

– Chcemy wprowadzić nową tradycję, by ten koncert był co roku poświęcony artystce lub artyście związanemu z Warszawą. Kora, choć wywodziła się z Krakowa, ukochała Warszawę. Warszawa kocha Korę – jest w mieście kilka poświęconych jej murali. A wartości, o które w życiu walczyła jak prawa kobiet, prawa mniejszości, są bliskie naszemu miastu. Z jej piosenkami zmierzą się najwięksi twórcy – mówiła podczas konferencji prasowej w trakcie wiślanego rejsu promem „Wilga” zastępczyni prezydenta Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

W koncercie wystąpią Ralph Kamiński, exMaanam, Krzysztof Zalewski, Kwiat Jabłoni, Muniek Staszczyk, Bovska, Organek, Natalia Przybysz, Ania Karwan, Maciej Musiałowski, Karolina Lizer & Zee Krayski. Wydarzenie jest bezpłatne i dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Odbędzie się na Podzamczu.

Muzyki będzie więcej – na kameralnej scenie Cudu nad Wisłą na Płycie Desantu wystąpi m.in. Julia Rocka – obiecująca wokalistka nowego pokolenia.

 

Wianki, fot. m.st. Warszawa

Rejs o wschodzie słońca

– Pierwszego dnia wakacji zapraszamy na masę atrakcji – mówiła dyrektorka koordynatorka ds. Zielonej Warszawy w stołecznym ratuszu Magdalena Młochowska. – Zaczynamy o 3.30 od rejsu na wschód słońca. Od południa warszawiacy będą mogli wziąć udział w warsztatach na wodzie, m.in. nauki pływania na SUP-ach, łodziach wioślarskich, kajakach, a także prowadzenia łodzi motorowej. Będą też warsztaty szkutnicze, spacer ornitologiczny, zajęcia edukacyjne.

Wakacyjne centrum rekreacji i sportów wodnych mieści się w Porcie Czerniakowskim. Przez cały sezon letni najmłodsi mogą rozpocząć swoją przygodę z żeglarstwem lub kajakiem polo na bezpiecznych wodach portu. Na mieszkańców czekają także inne wodne atrakcje: joga na SUP-ach, zajęcia z kalisteniki, gimnastyka dla seniorów i jedyna w swoim rodzaju sauna nad Wisłą.

– Tradycyjnie Dzielnica Wisła zadbała o najmłodszych w ramach wiślanej odsłony Lata w Mieście. Zapraszamy na spływy kajakowe z plaży Romantycznej na plażę Saska Kępa lub z Saskiej Kępy na plażę Rusałka oraz do skorzystania z wypożyczalni kajaków w Porcie Żerańskim od 27 czerwca do 31 sierpnia. Również w tym sezonie klasy mogą skorzystać z bezpłatnych rejsów – mówi Jan Piotrowski, Pełnomocnik Prezydenta ds. Wisły.

Wianki, fot. m. st. Warszawa

Wakacje z Warszawskimi Plażowymi

Już prawie od dekady na warszawskich plażach – Żoliborz, Rusałce/ZOO, Saskiej i Poniatówce, a także na bulwarze gen. Pattona – Plażowe i Plażowi dbają o komfort wypoczynku. Można u nich wypożyczyć leżaki, książki, sprzęt sportowy,
a także zasięgnąć informacji o ofercie Dzielnicy Wisła. Plażowi zachęcają również do dbania o czystość nad rzeką, edukując i organizując wspólne akcje sprzątania nadwiślańskich brzegów. W ubiegłym roku z niebieskich leżaków skorzystało co najmniej 41 tys. osób, a w 4 zbiórkach śmieci wzięło udział ponad 500 osób.

Działania w terenie miasto wzmacnia przez cały sezon kampanią edukacyjno-informacyjną skoncentrowaną na haśle „wspólność”. Chodzi o to, że przestrzenie nadwiślańskie, infrastruktura i sprzęty, z których korzystamy w czasie pobytu nad Wisłą są wspólne. A także o wspólną troskę o zachowanie walorów środowiska naturalnego i bezpieczeństwa w Dzielnicy Wisła.

Żegluga rzeczna na Wiśle

Rejsy wzdłuż i w poprzek Wisły

Od początku maja do 24 września nad Wisłę Warszawskie Linie Turystyczne, które w tym roku obchodzą jubileusz 15-lecia. Poza dobrze znanymi warszawiakom promami „Wilga”, „Pliszka” i „Słonka”, które łączą brzegi Wisły, można wybrać się w całodzienny rejs statkiem do Serocka. „Zefir” wypływa z pomostu na Kanale Żerańskim (w soboty, niedziele i święta).

– Przeprawy przez Wisłę cieszą się ogromną popularnością wśród warszawiaków i turystów – w zeszłym roku promami WLT przepłynęło rzekę ponad 108 tys. osób. W tym roku zapowiada się rekord – do dziś skorzystało z nich już ponad 50 tys. osób! – mówiła Katarzyna Strzegowska, dyr. ZTM.

W ramach budżetu obywatelskiego pojawiła się dodatkowa bezpłatna przeprawa przez rzekę na linii Tarchomin-Młociny. 12-osobowy prom „Dudek” kursuje codziennie od godz. 10, Dodatkowo w każdy weekendy lata między Plażą Romantyczną na Warze a Wilanowskim brzegiem można przepłynąć drewnianą szkutą Inna Bajka. Warszawska oferta żeglugowa to także rejsy Stołecznej Żeglugi Pasażerskiej – na pokładach tradycyjnych, drewnianych łodzi oraz bardziej współczesnych jednostek, jak katamarany czy motołódki, można wybrać się na krótki lub kilkugodzinny rejs.

Ulubione klubokawiarnie na dłużej

Gastronomia – razem z kulturą i rekreacją – wróciła na brzegi rzeki. W tym sezonie na bulwarze Flotylli Wiślanej pojawili się dzierżawcy, którzy zostaną tu przez najbliższe siedem sezonów. Odwiedzający bulwary będą mieli okazję skorzystać z bezpłatnych warsztatów i zajęć kulturalnych i sportowych.

Nadwiślańskie klubokawiarnie pełną parą ruszają razem z otwarciem sezonu letniego – na bulwarze Flotylli Wiślanej pojawią się lokale znane z poprzednich sezonów:

Grunt i Woda,
Szerokie Bary,
Cud nad Wisłą (wraca na Płytę Desantu po czterech latach nieobecności),
Miami Wars.

O przyrodzie nad Wisłą

Wisła to nie tylko rekreacja i rozrywka – ale przede wszystkim niezwykłe miejsce
o unikatowej różnorodności biologicznej w środku wielkiego miasta. Pawilon Edukacyjny Kamień, jako centrum edukacji ekologicznej m.st. Warszawy zaprasza przez cały rok na warsztaty, wykłady, koncerty, spektakle i inne działania, dla których wspólnym mianownikiem jest nadwiślańska przyroda i ekologia. Będą zajęcia na temat dendrologii, ornitologii i recyklingu, a w związku z 40. edycją konkursu „Warszawa w kwiatach” także z ogrodnictwa. Wszystkie spotkania są otwarte i bezpłatne, bieżące informacje można sprawdzać za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz strony internetowej warszawawkwiatach.pl.

– O edukację przyrodniczą i aktywny wypoczynek nad Wisłą dbają również organizacje pozarządowe, które w ramach dotacji ze środków m.st. Warszawy zapraszają do wspólnego odkrywania warszawskiej Wisły – mówiła Renata Niewitecka, radna Warszawy, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska. – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Fundacja Promocji Rekreacji „KIM” organizują m.in. cykle spacerów oraz obserwacji ornitologicznych, a Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział „Mazowsze” zaprasza na odkrywanie Skarpy Warszawskiej. Z Warszawskim Akademickim Klubem Kajakowy „Habazie” można podziwiać rzekę z poziomu kajaka, a z Fundacją Rok Rzeki Wisły – z pokładu drewnianej szkuty.

Zielone Mazowsze alternatywnie do łodzi proponuje eksplorowanie nadwiślańskich szlaków na dwóch kółkach, bo nie od dziś wiadomo, że rower to jeden z najlepszych sposobów na poznawanie Warszawy i jej okolic. Fundacja „W związku z naturą” od wczesnej wiosny organizuje zaś warsztaty dla najmłodszych.

Szczegóły na stronie Zielonej Warszawy, a także na facebook’owym profilu Dzielnicy Wisła albo Pawilonu Edukacyjnego Kamień, albo Zarządu Zieleni m.st. Warszawy

Wianki nad Wisłą to całodzienne wydarzenie dla całych rodzin, które odbędzie się w najbliższą sobotę. Zwieńczeniem imprezy na Podzamczu będzie koncert poświęcony twórczości legendy polskiej muzyki – Kory Jackowskiej. Powstaje już scena, na której wystąpią artyści z prowadzącym koncert Ralphem Kamińskim.

– W studio cały czas trwają próby artystów i artystek do wyjątkowego koncertu „KORA. Przyszłam na świat po to”, a na warszawskim podzamczu rozpoczęły się już przygotowania do pikniku rodzinnego i wieczornych koncertów. W pierwszy dzień wakacji zapraszamy całe rodziny na Wianki nad Wisłą! – zaprasza na sobotnie wydarzenie Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Dzień pełen atrakcji dla całych rodzin

Obchody tegorocznych Wianków nad Wisłą rozpoczną się piknikowymi atrakcjami dla całej rodziny. W zrekonstruowanej wiosce Słowian będzie można odwiedzić warsztat tkacki, garncarski i spróbować pradawnej kuchni. Miłośnikom historii do gustu z pewnością przypadnie także osada flisacka.

Ponadto, na terenie imprezy znajdą się różnorodne strefy tematyczne, takie jak Eko Wianki, w której będzie można dowiedzieć się więcej o zrównoważonym stylu życia i ekologii, czy strefa warsztatowa, gdzie będzie można upleść kolorowe, pachnące nakrycie głowy. Nie zabraknie również strefy kulinarnej z przysmakami tradycyjnymi Mazowsza.

Muzyka Kory znowu zabrzmi w stolicy

Na scenie nad Wisłą koncerty rozpoczną się o 19:15. Jako pierwszy wystąpi zespół Felivers, a następnie Smolasty i Dawid Kwiatkowski.

Zwieńczeniem muzycznej części Wianków nad Wisłą będzie wyjątkowy, emitowany na żywo na antenie TVN, koncert poświęcony twórczości niezapomnianej liderki zespołu Manaam – Korze Jackowskiej.

O Wiankach nad Wisłą

Wianki nad Wisłą to warszawski sposób na radosne powitanie lata. Wydarzenie organizowane przez Stołeczną Estradę inspirowane jest słowiańską tradycją Nocy Kupały. Od kilkudziesięciu lat odbywa się w czerwcową sobotę, tuż przed letnim przesileniem. Koncerty gwiazd sceny polskiej i zagranicznej, rodzinny piknik czy przypomnienie dawnych obyczajów to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na uczestników w okolicach Multimedialnego Parku Fontann. Wydarzenie jest finansowane ze środków Miasta st. Warszawy.

Facebook