Aktualności

WARSZAWSKIE MAJÓWKI 2020: AKTORZY ZAMIAST FONTANN, A CHOPIN ONLINE

(aktualizacja 9.05.2020) Czytanie warszawskich legend przez znakomitych aktorów zamiast tradycyjnej premiery nowego programu w Multimedialnym Parku Fontann w czasie majówki – to propozycja władz Warszawy na majowe weekendy. Warszawskie podania czytane przez takie gwiazdy jak Dorota Stalińska, Joanna Koroniewska, Zbigniew Zamachowski i Adam Bauman będą transmitowane przez Internet w pierwsze cztery piątki maja. Tekstom będą towarzyszyły filmy z multimedialnych spektakli pokazywanych w ubiegłych latach. Wszystkie pokazy zaplanowano w majowe piątki o godz. 19.00 na profilach Multimedialnego Parku Fontann i Stołecznej Estrady na Facebooku oraz stronie www.estrada.com.pl

Nowy program na wodne ekrany nadwiślańskich fontann jest już gotowy i będzie miał premierę w późniejszym terminie, gdy zmniejszy się zagrożenie spowodowane pandemią COVID-19, a za tym pójdzie zniesienie obostrzeń dotyczących organizacji imprez masowych. Organizator – Stołeczna Estrada – liczy, że oda się go zaprezentować w tym sezonie, nie zdradził jednak dotąd, jaką legendę będzie można obejrzeć na wodnych kurtynach.

Spektakularne połączenie obrazu, wody, muzyki i świateł to niezapomniane widowisko, które od 2011 roku prezentowane jest podczas weekendów od maja do września w Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie. Co roku jest to inna opowieść, widzowie mogli już zobaczyć m.in. adaptacje legend o bazyliszku, warszawskiej syrenie, księciu zamienionym w niedźwiedzia, a w zeszłym roku o Warsie i Sawie. Każdy taki spektakl oglądają tysiące widzów zgromadzonych na skarpie wiślanej jak na amfiteatralnej widowni oraz wokół fontann.

Także Koncerty Chopinowskie nie wystartują w Łazienkach Królewskich zgodnie z tradycją, znacznie dłuższą niż pokazy w Multimedialnym Parku Fontann. Najstarszy cykl koncertowy w stolicy obchodził w ubiegłym sezonie 60-lecie. Po raz pierwszy od 1959 roku cykl nie zostanie zainaugurowany przy pomniku Fryderyka Chopina, lecz w Internecie.

Recitale zarejestrowane zostaną w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. Starannie dobrane programy koncertów, piękno stanisławowskich wnętrz i ich niepowtarzalna akustyka będą dodatkowymi atutami tych wyjątkowych wydarzeń.

Koncert inauguracyjny zagra Karol Radziwonowicz – wybitny pianista, koncertujący od wielu lat w najważniejszych salach muzycznych świata. Jest jedynym na świecie pianistą, którego nagrania utworów Fryderyka Chopina znalazły się na stacji orbitalnej w kosmosie oraz były odtwarzane podczas misji kosmicznej „Endeavour” w lutym 2010 roku – w 200. rocznicę urodzin naszego genialnego kompozytora.

Koncert inauguracyjny z udziałem Karola Radziwonowicza odbędzie się 17 maja o godz. 12.00 i będzie transmitowany na Facebooku, YouTube i stronie internetowej koncerty-chopinowskie.pl.

Jak informuje Stołeczna Estrada, koncerty w tej formule będą kontynuowane w każdą niedzielę letniego sezonu o godz. 12.00. „Po zniesieniu zakazu organizacji imprez z radością zaprosimy Państwa na koncerty plenerowe w Łazienkach Królewskich” – czytamy na stronie organizatora koncertów.

Kalendarz najbliższych koncertów:

MAJ, niedziele, godz. 12.00
17 maja koncert inauguracyjny – Karol Radziwonowicz
24 maja – Aleksandra Świgut
31 maja – Bronisława Kawalla

CZERWIEC, niedziele, godz. 12.00
7 czerwca – Piotr Pawlak
14 czerwca – Joanna Ławrynowicz
21 czerwca – Jacek Kortus
28 czerwca – Julia Kociuban

LIPIEC, niedziele, godz. 12.00
5 lipca – Maria Gabryś-Heyke

Facebook