Aktualności

WARSZAWA. WIANKI NAD WISŁĄ 2024

Mnóstwo atrakcji dla całych rodzin na Podzamczu, w Multimedialnym Parku Fontann i na Bulwarach Wiślanych przez cały 22 dzień czerwca, a wieczorem koncert Wianki nad Wisłą – Dźwięki Wolności z udziałem największych polskich gwiazd muzyki popularnej – tak można w jednym zdaniu streścić program tegorocznych Wianków w stolicy. Nie zabraknie tradycyjnej słowiańskiej osady oraz wspólnego tworzenia gigantycznego wianka, który poniesie z biegiem Wisły wieść o rozpoczęciu lata.

Wianki nad Wisłą to ogromne, plenerowe przedsięwzięcie, które na jeden dzień zmienia Warszawę w tradycyjną, słowiańską osadę, a jej mieszkańcy kultywują dawne obrzędy, puszczają wianki na Wiśle i smakują pradawne specjały. Jak co roku wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Tegoroczne obchody rozpoczną się piknikowymi atrakcjami dla całych rodzin. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach plecenia wianków z żywych kwiatów, ale też spróbować swoich sił w słowiańskim rękodziele – filcowaniu z wełny czesankowej i stworzyć tą metodą unikatowe, kwiatowe ozdoby. Tradycyjnie też uczestnicy pikniku stworzą wspólnie ogromny wianek, który zostanie zwodowany i popłynie Wisłą do morza.

Koncerty, spektakle i wioska słowiańska

Podczas Wianków nad Wisłą nie może zabraknąć pokazów tańca i śpiewu w wykonaniu zespołów ludowych. Na piknikowej scenie wystąpią Piotrkowianie, którzy oprócz śpiewu z kapelą na żywo zorganizują pokaz i warsztaty tańców ludowych oraz autorski spektakl „Obrzęd Sobótkowy”. Oprócz tego zaplanowano występ Sołtysek, które przygotują dla zgromadzonych widzów widowisko „SWATY”, humorystycznie pokazujący obyczaje związane ze ślubem i weselem, a także koncert śpiewaków ludowych i sobótkowe tańce przy ognisku.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Wianków nad Wisłą, która również w tym roku zawita do Multimedialnego Parku Fontann, jest Wioska Słowiańska. Odwiedzający będą mogli poczuć klimat pradawnych osad oraz na przykład wziąć udział w warsztatach kulinarnych, podczas których będzie można samodzielnie przygotować słowiańskie przysmaki.

Na terenie Multimedialnego Parku Fontann znajdą się także punkty gastronomiczne, stanowiska Kół Gospodyń Wiejskich oraz punkty z rękodziełem i tradycyjnymi wyrobami.

Wianki, fot. m.st. Warszawa

Wieczorny koncert – Dźwięki Wolności

Wieczorem, gdy skończą się piknikowe atrakcje, rozpoczną się koncerty. Na Wiankowej scenie wystąpi Kapela ze Wsi Warszawa & BASSałyki oraz zespół Voo Voo, a zwieńczeniem imprezy będzie wyjątkowy, emitowany na żywo na antenie TVN o godz. 21:45, koncert pod tytułem „Wianki nad Wisłą – Dźwięki Wolności”. Topowi polscy artyści opowiedzą o wolności swoimi utworami. Na scenie wystąpią: Zalewski, Vito Bambino, Mery Spolsky, Bovska, Baranovski, WaluśKraksaKryzys, Wiktor Dyduła, Paluch, Urszula, Felicjan Andrzejczak oraz Voo Voo.

Podczas Wianków nad Wisłą zostanie wydzielona specjalna, oznakowana strefa dla osób z niepełnosprawnościami – wyposażona w podest dla poruszających się na wózkach i pętlę indukcyjną dla osób niedosłyszących.

Wydarzenie jest finansowane ze środków m.st. Warszawy, a więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się na stronie estrada.com.pl.

Wydarzenia w Kamieniu

Na świętowanie 22 czerwca zaprasza też Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. W Pawilonie Edukacyjnym Kamień zaplanowano atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, na część z nich obowiązują zgłoszenia mailowe pod adresem: zapisykamien@zzw.waw.pl. W wiadomości należy zawrzeć termin i nazwę wydarzenia; imię i nazwisko (oraz liczbę dzieci), numer telefonu oraz treść zgody na przetwarzanie danych osobowych, która znajduje się pod linkiem. Zapisy trwają do wyczerpania miejsc.

Program wydarzeń w Kamieniu:
16:00-17:00 – spacer etnobotaniczny po łące [zapisy]
16:00-19:00 – gra terenowa w poszukiwaniu kwiatu paproci
17:00-19:00 – warsztaty „Dzikie kadzidła i napary” [zapisy]
18:00-19:30 – rejsy po Wiśle z plaży Rusałka [zapisy]
19:00-21:00 – plecenie wianków
20:00-21:00 – śpiewy przy ognisku i puszczanie wianków na wodzie
21:00-22:00 – opowieści przy ognisku „O czym szepce kwiat paproci?” [zapisy]

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na Facebooku.

Facebook